Jump to content



HELP με ΣΟΒΑΡΗ επιλογη μνημων


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 14:59]

G.Skill F1 HZ 4000

Δοκιμασμένες και αξιοπρεπέστατες σε intel πλατφόρμα δοκιμασμένες από εμένα rock stable @ 3-4-3-7 με 2,5 στα 278 και σε amd 3-4-3-8 με 2,5 στα 282-285

Παιζει να τις βρουμε στον.. πλανήτη Ελλάδα :p..?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Σημερινές DDR1 2 χ 1GB μνήμες που να ακούν και σε τάση δεν υπάρχουν.....

Εγώ νομίζω ότι και τα 2 χ 512ΜΒ που έχεις τώρα καλά είναι προς το παρόν.......Μην πάς σε 3-4-4-8 μνήμες......κρίμα είναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

oktechnologies@hotmail.com Μαγαζί που τις φέρνει.

Νομιζω οτι αυτο ειναι mail και οχι site...:D

www.oktechnologies.com ειναι το site...

αλλα νομιζω δεν φερνει πια G.Skill

Eδω τα εχει τελικη 222

http://www.pc-memory-upgrade.co.uk/new-prod/gskill-pc4000-2gb-kit.asp

Link to comment
Share on other sites

www.ok-technologies.com είναι το site

και εδώ είναι οι μνήμες

http://www.ok-technologies.com/products/GSKILL-ddr.html

και νομίζω πως αν δεν έχει αυτη την στιγμή τις φέρνει ανα δυο βδομάδες εποικοινώνησε με τον oktech να σου πεί

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Σήμερα, στις 19:42]

εν τελη καλυτερα τι ειναι???

να εχεις 4 ντιμακια των 512 utt που τρεχουν στα 530mhz σε 2-2-2-5

η

2 ντιμακια των 1ghz που τρεχουν στα 560mhz σε 3-4-4-8

Σε DFI-SLI δεν παιζουν με 4 dimmakia ουτε με 2Τ.. στο λέω από εμπειρία! Πρεπει να ειναι πολυ ψαγμενες οι μνημες για να τρεξουν! αυτα τα board ειναι για 2 dimms :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Σήμερα, στις 17:42]

εν τελη καλυτερα τι ειναι???

να εχεις 4 ντιμακια των 512 utt που τρεχουν στα 530mhz σε 2-2-2-5

η

2 ντιμακια των 1ghz που τρεχουν στα 560mhz σε 3-4-4-8

πιστέυω πως θα ήταν καλύτερα 2 ντιμάκια τών 1ghz γιατί πιστέυω πως αν κάποια στιγμή

θέλησεις να αυξήσεις την μνήμη θα σου μείνουν στο ράφι οι 512mb

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zaxos [Χθες, στις 21:46]

Σε DFI-SLI δεν παιζουν με 4 dimmakia ουτε με 2Τ.. στο λέω από εμπειρία! Πρεπει να ειναι πολυ ψαγμενες οι μνημες για να τρεξουν! αυτα τα board ειναι για 2 dimms :)

μιλαω για 4 * 512 TWINMOSS UTT(AA4T) τα οποια μεσο ορο θα τρεχουν στα 253fsb 1/1 2-2-2-5

δεν νομιζω να εβγαζε ποτε προβλημα αυτοσ ο συνδιασμος με 2Τ....

εχω διαβασει για την περιπτωση που αναφερεις αλλα δεν νομιζω πως ειναι ιδια με την δικια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Σήμερα, στις 22:39]

μιλαω για 4 * 512 TWINMOSS UTT(AA4T) τα οποια μεσο ορο θα τρεχουν στα 253fsb 1/1 2-2-2-5

δεν νομιζω να εβγαζε ποτε προβλημα αυτοσ ο συνδιασμος με 2Τ....

εχω διαβασει για την περιπτωση που αναφερεις αλλα δεν νομιζω πως ειναι ιδια με την δικια μου...

Μπορεί να έχεις δίκιο.. Εγω έχω SLI-DR Exp και με 4 dimmakia ΟCZ 256MB Gold EL δεν έμπαινε ούτε στα windows με το καινούργιο bios. Mε το παλιό έκανε restart σε ανύποπτους χρόνους. Μόλις έβγαλα τα δύο και άφησα τα άλλα 2 στα πορτοκαλι slots ολα ΟΚ. Ασε..πικρα τα 512.....

Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση.... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Απο Venice/San Diego που αλλαξε ο mem controller υποτηθεται οτι πλεον παιζει 4 dimm σε Τ2. Στην πραξη ομως δε ξερω τι ισχυει...

Απο την αλλη ομως μη περιμενεις το ιδιο overclockability με 4 dimm, θα εισαι πιο χαμηλα.. και με 2Τ.

Νομιζω καλυτερα 2χ1ΓΒ 275 3-4-4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 00:23]

Απο Venice/San Diego που αλλαξε ο mem controller υποτηθεται οτι πλεον παιζει 4 dimm σε Τ2. Στην πραξη ομως δε ξερω τι ισχυει...

Να φανταστείς εγώ έχω Opteron, οπότε το πρόβλημα δεν πιστεύω ότι είναι στον mem controller... το πιο πιθανόν να είναι μια από τις ιδιοτροπίες της DFI...:wassat:

Link to comment
Share on other sites

απο εμενα η πρωταση μου ειναι η εξης

2χ1gb @ 275 με επεκτασιμοτητα στα 4χ1gb χαζομαρα θα ηταν να επερνε καπιος λιγοτερο αυτη την εποχη εκτος αν ειναι μνημες για benc

πια τα συστηματα εχουν τρομερες αναγκες απο μνημη .... η παραπανο μνημη καλο κανει.....

οσο θεμα ταχυτητας με 2-2-2-5 σε σχεση με 3-4-4-8 θα δεις διαφορες σε μετροπρογραμματα μονο σε real time or games ισως 1-3fps παραπανο αλλα εκει που το oblivion χρειαζετε 72% των 2gb τι να κλασουν τα 2χ512 @2-2-2-5 .......

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και παλι.... τελικα λυθηκε το προβλημα μου μιας και εγινα κατοχοσ ενος ζευγαριου crucial ballistix του φιλου gznp

λοιπον ο φιλος μας ετρεχε αυτες τις μνημες σε μια asus deluxe μητρικη σε 3-4-4-8-1Τ στα 300 με 2.8V.

εγω που εχω dfi nf4 sli-d μηπως ξερετε με ποιο bios να τα παιξω και με τι χρονισμους???

λογικα αυτες δεν θελουν σφιχτα....ομως τι να βαλω??? please help...επισης θα με βγαζατε απο την δυσκολη θεση να μου γραφατε το καθε νουμερο σε τι αντστιχει

για παραδειγμα το 3----στο cl

ευχαριστω πολυ παιδια....:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.