Jump to content



Δεν ανοίγει (να υποθέσω τροφοδοτικό?)


cozzyz

Recommended Posts

Γεια χαρά παλικάρια!!! :)

Χθές ειχα μερικές προειδοποιήσεις απο το pc... Πήρε μπροστά μετά απο καμιά 10αριά προσπάθειες. Το είχα ξαναπάθει παλιά σε άλλο pc και τελικά ήταν τροφοδοτικό.

Πάω να ανοίξω το pc σήμερα το πρωί .... πατάω, πατάω, ξαναπατάω, τίποτα!!!! Νέκρα! Παρατήρησα οτι όταν το πατάω να ανοίξει κάνει το τροφοδοτικό ενα πολύυυυυυ ελαφρύ 'σζσζσζσζσζσζσζσζσζ'. Σταματάει μόνο αμα το κλείσω απο το δικό του κουμπί και όχι απο του pcιού. Λέτε να είναι όντως τροφοδοτικό? Η παίζει να έχει καεί η μητρική?

Το pc είναι 3,5 μηνών, είναι πάνω σε ups, no oc, no πειράματα. Το τροφοδοτικό enermax liberty 500w.

’ν το τροφοδοτικό ήταν ελαττωματικό δεν θα την έπεζε απο την πρώτη στιγμή? Αν όχι και αν όντως είναι τροφοδοτικό επιτρέπεται να τα παίζει έτσι για πλάκα ενα σοβαρό και καλά τροφοδοτικό σαν το enermax?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cozzyz

Γεια χαρά παλικάρια!!! :)

Χθές ειχα μερικές προειδοποιήσεις απο το pc... Πήρε μπροστά μετά απο καμιά 10αριά προσπάθειες. Το είχα ξαναπάθει παλιά σε άλλο pc και τελικά ήταν τροφοδοτικό.

Πάω να ανοίξω το pc σήμερα το πρωί .... πατάω, πατάω, ξαναπατάω, τίποτα!!!! Νέκρα! Παρατήρησα οτι όταν το πατάω να ανοίξει κάνει το τροφοδοτικό ενα πολύυυυυυ ελαφρύ 'σζσζσζσζσζσζσζσζσζ'. Σταματάει μόνο αμα το κλείσω απο το δικό του κουμπί και όχι απο του pcιού. Λέτε να είναι όντως τροφοδοτικό? Η παίζει να έχει καεί η μητρική?

Το pc είναι 3,5 μηνών, είναι πάνω σε ups, no oc, no πειράματα. Το τροφοδοτικό enermax liberty 500w.

’ν το τροφοδοτικό ήταν ελαττωματικό δεν θα την έπεζε απο την πρώτη στιγμή? Αν όχι και αν όντως είναι τροφοδοτικό επιτρέπεται να τα παίζει έτσι για πλάκα ενα σοβαρό και καλά τροφοδοτικό σαν το enermax?

Σε αυτή την ζωή όλα είναι δυνατά

Δοκίμασε ένα clear cmos και μετά άλλο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλο να δοκιμάσω (μόνο αυτό που είναι στο pc που γράφω τώρα αλλα δεν γίνεται να κλείσει).... Το κακό (ίσως) είναι οτι το πήρα απο το eshop (point) και είμαι επαρχία, οπότε αναγκαστικά θα το πάω εκεί, δεν με παίρνει να πληρώνω extra τροφοδοτικά. ’μα τώρα ειναι να πάρει μήνα το rma του τότε τι να κάνω? Θα πάρω ένα απο ενα τοπικό κατάστημα και 8εός μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα φτηνό με 20 Ευρώ και δοκίμασε, παντώς enermax και να κάνει αυτά τα κόλπα???

Και το προηγούμενο ίδιο ήταν???

Τι UPS έχεις???

Δοκίμασες να το βγάλεις απο το UPS??? και να τον συνδέσεις στην μπρίζα?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στο eshop point και μου είπαν οτι αμα θέλω να μείνω εντώς εγγύησης 8α πρέπει να το στήλουν Αθήνα... τους λέω πόσο 8α πάρει η ιστορία... 10 μέρες το λιγότερο μου λένε (και το pc είναι για δουλειά, καλά κρασιά).

Γλύτωσα 200 ευρό απο την αγορά του (απο οτι 8α το έπερνα απο τοπικό κατάστημα) αλλά μάλλον θα τα δώσω διπλά και τριπλά στο μέλλον λόγω support :(

Ηθικό δίδαγμα: Αν είσαι επαρχία ποτέ eshop (οποιο eshop) για ολόκληρα συστήματα, εκτός και αν είστε τεχνικοί ή άτομα με γνώσεις περι του θέματος. Σίγουρα δεν λέω κάτι καινούριο αλλα ας πρόσεχα, τι να κάνω τώρα. Τους ρώτησα αμα γίνεται να το πάω σε τεχνικό εδώ στα χανιά και άμα είναι τροφ. ή μητρική ή οτι ναναι να το στήλουμε για rma αλλα να βγεί πιστωτικό και όχι να μου στήλουν άλλο (γιατί θα μετά θα το έχω διπλό αφου θα το έχω φτιάξει...) και μου είπαν οτι δεν γίνεται.... who!!! Τι κάνω τώρα? οκ να φάω καπέλο ενα τροφοδοτικό, αλλα άμα δεν είναι? εκεί ειναι το πρόβλημα... Οπότε μάλλον είναι καλύτερσ να το στήλω και να περιμένω 10 μέρες που να είμαι σίγουρος... ΑΛΛΑ... θα δεχτούν να το στήλω χωρίς σκληρό? Η χρήση του είναι σε studio μουσικών παραγωγών και περιέχει αρχεία τα οποία θα ήταν καταστροφικό να διαρεύσουν...

Τεσπα, πάω απο εκεί και ενημερώνω.... Αχ ρε eshop

Link to comment
Share on other sites

Να συννενοηθείς φίλε μου να πας μόνο το τροφοδοτικό, οπωσδήποτε!

Κάτι ακόμα, αν έχεις ένα πολύμετρο δοκίμασε τα εξής:

Βάλε το τροφοδοτικό στο ρεύμα και ένωσε στο ΑΤΧ βύσμα το pin του πράσινου καλωδίου με ένα μαύρο, έτσι ανάβει ένα τροφοδοτικό. Αν δεν λειτουργεί ο ανεμηστήρας του, τότε είναι μάλλον καμμένο.

Για να αποκλείσεις και την πιθανότητα καμμένου fan (σπάνιο, αλλά συμβαίνει) πάρε το πολύμετρο και μέτρα: Κόκκινο με μαύρο πρέπει να έχει 5V, Κίτρινο με μαύρο πρέπει να έχει 12V, καθώς και τα μπλε, μωβ κλπ έχουν άλλες τάσεις. Όλες οι τάσεις γράφονται στο αυτοκόλλητο του PSU.

Μετά από αυτό μπορείς να είσαι πιο άνετος απέναντι στο e-shop.

Επίσης, μία επικοινωνία με ΙΝΚΑ κλπ πάντα βοηθάει στο να τρέξουν όλα νεράκι και γρήγορα-γρήγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λιπόν αδέλφια! καταρχίν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά έστειλα ολόκληρο το κουτί για να είμαι σίγουρος οτι θα γίνει 100% δουλειά ωστε να μην τρέχω άδικα σε περίπτωση που δεν ειναι τροφοδοτικό και να μην χάσω την εγγύηση. (έβγαλα τον σκληρό). Τώρα υπομονή... θα κάνω και ενα τηλεφωνο στα κεντρικά να τους ζορίσω λίγο να το φτιάξουν γρηγορα και οκ!!

Θα 3αναpostαρω μόλις το στείλουν πίσω να σας πω τι έγινε, ευχομαι μη παει μήνας.

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cozzyz

Όλα οκ!!! Ήρ8ε σήμερα.... τελικά ηταν όντως τροφοδοτικό :) άρε enermax ...

Ρετσίνα σου κάνανε μόνο 1 εβδομάδα?Η δε σου στείλανε καινούργιο ένερμαξ ακόμη?Αν σου κάνανε σέρβις 1 εβδομάδα μιλάμε για χρόνους ρεκόρ στην ιστόρια του eshop!

:worship: :rofl: :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Παρακαλώ να κλειδωθεί το thread. Οι αναφορές είναι πέρα για πέρα ψευδείς.

Δε κατάλαβα?Από πότε κλειδώνονται με το έτσι θέλω threads?Ευτυχώς που δεν έγινε δλδ :blink:

edit: ’ργησα να το πιάσω,σωστός!!! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο παράξενο ρε παιδιά? Μάλιστα με πήραν 3 φορές τηλέφωνο! Μια απο αθήνα απο το service για να μου πουν οτι το αρχίζουν (τους είχα στήλει μαιλ και τους ζάλισα να κάνουν γρήγορα γιατί όντως το pc αυτό είναι για δουλειά 99% και επείγει η επισκευή του) ... άλλη μια οταν το τελιώσανε (μετά απο μια ώρα περίπου (μου είπαν οτι είναι τροφοδοτικό και το αλαξανε ... και οτι την επομένη θα το έχω) ... και άλλη μια σήμερα απο το eshop point χανίων που μου είπαν οτι έφτασε και να πάω να το παραλάβω. Μπράβο στο eshop ... αρκεί να είναι πάντα έτσι! (στην ουσία η δουλειά έγινε μπαμ μπαμ! γιατί άργισε να φύγει απο eshop point χανίων και άμα βάλουμε και το πήγαινε έλα ... καταλαβαίνετε ... Τί άλλο να πω? Ούτε εγώ το περίμενα τόσο γρήγορα, αλλα δεν είναι και τόσο κουφό όσο το παρουσιάζετε εσείς ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cozzyz

(τους είχα στήλει μαιλ και τους ζάλισα να κάνουν γρήγορα γιατί όντως το pc αυτό είναι για δουλειά 99% και επείγει η επισκευή του)

Παίδες μάλλον αυτό είναι το μυστικό! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.