Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Πολυ μανουρα για να περασεις ενα ρημαδι Driver.

"Ευχαριστω, δεν θα παρω."

Εαν περνας μονο official δεν παιζει θεμα, εγω γι αυτο δεν ξανα βαζω beta....με τους kolobeta μουλαρωνε το μηχανημα στα uninstal και instal drivers, τωρα με official only is perfect!

Link to comment
Share on other sites

Εαν περνας μονο official δεν παιζει θεμα, εγω γι αυτο δεν ξανα βαζω beta....με τους kolobeta μουλαρωνε το μηχανημα στα uninstal και instal drivers, τωρα με official only is perfect!

συμφωνω! κι εγω, οταν περναω official drivers δεν κανω ποτε unistall. απλα τους περναω απο πανω. αλλα βαζω μονο official..!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μανουρα για να περασεις ενα ρημαδι Driver.

"Ευχαριστω, δεν θα παρω."

Εν μερη εγω φταιω. Επειδη τα signature files φτιαχτηκαν αργοτερα, δυο επιλογες υπηρχαν. Να ξανανεβουν οι drivers με αυτα ενσωματωμενα η να μπουν σ ενα δευτερο αρχειο με οδηγιες εγκαταστασης.

Προτιμηθηκε το δευτερο μιας και πολυς κοσμος ειχε κατεβασει ηδη τον κεντρικο driver.

Ουτε μανουρα ειναι, ουτε τιποτα. Θα ελεγα μαλιστα οτι ειναι διαδικασια για χρηστη της πρωτης μικρης.

Κανεις κανονικη απεγκατασταση, κανεις copy-paste τεσσερα αρχεια και πατας το setup. Υμαρτον δηλαδη....

Δεν συμμεριζομαι την αποψη σου ουτε αυτη του sebastian, διοτι μολις βγουν οι official ....ολοι θα ξαναεγκαταστησετε τους 8.720, ...ειναι πιο γρηγοροι..

@sebastian, μηπως οι 8.720 ξερεις ποιοι beta ειναι? :whistling

Ασφαλως Nick86, εχεις αλλη επιλογη?

@cabdik, μου εξηγεις σε παρακαλω ποια η διαφορα ενος beta driver απο εναν official οσο αφορα την εγκατασταση? Κακιστα τους περνας απο πανω, οποιοι κι αν ειναι. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

@MD1032, γνωριζω αλλα δεν "μπορω" να σου απαντησω. PM me.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ατι μαν 2 ερωτησεις θελω να κανω αν δεν γινομαι κουραστικος.

α) Με τα προφιλ κανουμε κατι εκτος απο την εγκατασταση;

β) Ο φιλος sstav εβαλε κατι ρυθμισεις στον Catalyst στο 3d ειναι ενταξει αυτες γιατι εγω ενεργοποιουσα μονο το Triple Buffering και τιποτα αλλο.

:sorry:για το πρηξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ατι μαν 2 ερωτησεις θελω να κανω αν δεν γινομαι κουραστικος.

α) Με τα προφιλ κανουμε κατι εκτος απο την εγκατασταση;

β) Ο φιλος sstav εβαλε κατι ρυθμισεις στον Catalyst στο 3d ειναι ενταξει αυτες γιατι εγω ενεργοποιουσα μονο το Triple Buffering και τιποτα αλλο.

:sorry:για το πρηξιμο.

Οταν στα profiles "βαλεις" το .exe της εφαρμογης σου και το κανεις activate, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε.

Στα δυο μου μηχανηματα εχω και δευτερο λειτουργικο (Vista 64) για δοκιμες προγραμματων κ.α.σε δισκους απλους τιποτα το ιδιαιτερο.

Μπηκα σημερα εκει να βαλω τους drivers του Ατιμαν και σ αυτο.

Εγκατασταση απο πανω απο τους αλλους κανονικα χωρις πολλα-πολλα.

Το αποτελεσμα ειναι οτι πρωτη φορα τα Vista ειδαν τους καινουργιους αμεσως μετα την εγκατασταση και χωρις να ζητησουν restart.

Δεν ξερω τι drivers ειναι αυτοι αλλα αν ο φιλος ο Ατιμαν βαζει καθε μηνα drivers εγω εγκαταλειπω τους κανονικους απο ΑΤΙ.:clap:

Link to comment
Share on other sites

@cabdik, μου εξηγεις σε παρακαλω ποια η διαφορα ενος beta driver απο εναν official οσο αφορα την εγκατασταση? Κακιστα τους περνας απο πανω, οποιοι κι αν ειναι. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

η γνωμη σου ειναι σεβαστη και ισως να ειναι και ο τυπικα σωστος τροπος αυτος.

ομως......, επειδη εχω μαθει οτι με τους υπολογιστες τιποτα δεν ειναι απολυτο, εγω ειπα αυτο που κανω τον τελευταιο 1,5 χρονο που εχω την 4850 στο main PC και το τελευταιο 6μηνο που εστησα και το HTPC. δεν ειχα μεχρι τωρα κανενα προβλημα-conflict με τους drivers που περναω απο πανω, χωρις απεγκατασταση!!! και μιλαω για καθε μηνα ενημερωση και οχι μια στο 6 μηνο!!! αυτο εμενα μου αποδεικνυει στην πραξη, οτι ο κανονισμος δεν ειναι και νομοτελεια!!

ακομα κι ο takis-pa που, οπως λεει, περασε τους δικους σου απο πανω απο τους προηγουμενους, πρωτη φορα τους ειδαν σωστα...!!! τι να πει κανεις..?

οσο για τη διαφορα beta kai official driver, εσυ above all, που ασχολεισαι με αυτα, δεν θα επρεπε να ρωτας εμας τους αδαεις και απειρους!!

εγω διαβαζω οτι η σειρα ειναι αυτη http://en.wikipedia.org/wiki/Software_release_life_cycle

εσυ μπορει να τη θεωρεις λαθος, και ειναι δικαιωμα σου. ομως στην πραγματικοτητα, μονο οι προγραμματιστες που γραφουν ενα προγραμμα ξερουν την πραγματικη κατασταση του. αν εχουν διορθωθει ολα τα bugs, και αν ειναι σε τελικο σταδιο πριν την ελευση του στην αγορα, ακομα και σε alpha, beta ή Rc μορφη. για εμας τους υπολοιπους η beta εκδοση ειναι η εκδοση που διορθωνουν ακομα bugs, ενω η official υποτιθεται οτι ειναι η διορθωμενη απο ολα αυτα τα bugs!! ομως και εδω, οπως προειπα, ειναι θεωρια.....!!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανεις προβλημα προβλημα με τους 10.3α??Παιζω mass effect περιπου 1 μηνα με τους 10.3b.Απο χτες που περασα τους 10.3α εχω κρασαρισματα οταν μπαινω να παιξω (μετα απο αρκετη ωρα βεβαια..).Μεχρι στιγμης σε 2 ωρες παιχνιδιου 3 φορες.Για τους final ουτε λογως να περασουν παντως.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά εχει κανενας την λυση για το φαινομενο: "Display driver has stopped responding and has recovered" εχω πραγματικα βαρεθει με αυτη την υπόθεση..........καθε λιγο και αλλες φορες λίγο ποιο αραιά τρώω το παραπάνω κόλλημα.....και τι δεν δοκιμασα αλλά μάταια....απ'οτι ειδα το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζουν πάρα πολύ χρήστες ΑΤΙ, σε διάφορα forums γινεται χαμώς προτείνονται διαφορες λύσεις αλλά κανένα δεν λύνει το προβλήμα τελείως απλώς το περιορίζει....η ΑΤΙ γνωριζει το προβλημα αλλά εδω και αρκετο καιρο κραταει μια περίεργη σταση αφου λέει οτι μπορεί να οφείλεται σε κάποιο Windows Update (κατι που απέφυγα εγω εξ'αρχής με την εγκατασταση των Windows 7 64 bit) αλλα οριστική λύση πουθενα......αλλοι λένε οτι ειναι Software-Driver related προβλημα,αλλοι μιλουν ακόμη και για Hardware failure της GDDR5 μνήμης των καρτών,ακόμη μια υπόθεση ειναι το powerplay των νέων καρτών της ΑΤΙ που με τα χαμηλά clocks σε 2D περιβάλλον προκαλούν ασταθεια, εγώ παντως τωρα απενεργοποίησα το AERO στα Windows να δω μήπως υπάρξει καμμία βελτίωση, ξεκαθαρες απαντησεις πάντως πουθενά ουτε φυσικά οριστικές λύσεις.......

System specs είναι :

Core i7 930 O/C στα 4,11 - Coolermaster V8 , M/B Asus P6T Deluxe v2, OCZ 3x2 GB DDR3 RAM 7-7-7-24 platinum series, ASUS 5970+Sapphire 5870 (Asus Bios) , 2x Intel X-25M G2 Raid0 2x1 TB Samsung HDD, case Lian Li PC P50 ,PSU Coolermaster 1000W

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωριζοντας τον οποιον βαθμο ευθυνης μου, για οσους αντιμετωπισαν η αντιμετωπιζουν ακομα δυσκολιες στην εγκατασταση των 8.720.0,,

www.mediafire.com/atiman ATI_W7_Vista_10.3_FINAL.exe . Οι ιδιοι drivers, auto extraction - auto setup...by me.

Ενσωματωνουν,,

Updated CCC Version 0319.1231.46126 (more stable).

The same last 10.3 Application Profiles.

The same 64bit signature files.

Τα προηγουμενα ATI_W7_Vista_10.3_FINAL.rar και Digital Signature 64bit.rar files, παραμενουν αλλα κλειδωνουν με το γνωστο password (my age, from my profile, with two digits) για να κανουν πιο "ευκολο" το κατεβασμα του νεου αρχειου.

Απο δω και στο εξης, οτι ανεβαζω στο mediafire/atiman θα ειναι στην ιδια εκτελεσιμη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά εχει κανενας την λυση για το φαινομενο: "Display driver has stopped responding and has recovered" εχω πραγματικα βαρεθει με αυτη την υπόθεση..........καθε λιγο και αλλες φορες λίγο ποιο αραιά τρώω το παραπάνω κόλλημα.....και τι δεν δοκιμασα αλλά μάταια....απ'οτι ειδα το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζουν πάρα πολύ χρήστες ΑΤΙ, σε διάφορα forums γινεται χαμώς προτείνονται διαφορες λύσεις αλλά κανένα δεν λύνει το προβλήμα τελείως απλώς το περιορίζει....η ΑΤΙ γνωριζει το προβλημα αλλά εδω και αρκετο καιρο κραταει μια περίεργη σταση αφου λέει οτι μπορεί να οφείλεται σε κάποιο Windows Update (κατι που απέφυγα εγω εξ'αρχής με την εγκατασταση των Windows 7 64 bit) αλλα οριστική λύση πουθενα......αλλοι λένε οτι ειναι Software-Driver related προβλημα,αλλοι μιλουν ακόμη και για Hardware failure της GDDR5 μνήμης των καρτών,ακόμη μια υπόθεση ειναι το powerplay των νέων καρτών της ΑΤΙ που με τα χαμηλά clocks σε 2D περιβάλλον προκαλούν ασταθεια, εγώ παντως τωρα απενεργοποίησα το AERO στα Windows να δω μήπως υπάρξει καμμία βελτίωση, ξεκαθαρες απαντησεις πάντως πουθενά ουτε φυσικά οριστικές λύσεις.......

System specs είναι :

Core i7 930 O/C στα 4,11 - Coolermaster V8 , M/B Asus P6T Deluxe v2, OCZ 3x2 GB DDR3 RAM 7-7-7-24 platinum series, ASUS 5970+Sapphire 5870 (Asus Bios) , 2x Intel X-25M G2 Raid0 2x1 TB Samsung HDD, case Lian Li PC P50 ,PSU Coolermaster 1000W

join the club, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα [Display driver atikmdag stopped responding and has successfully recovered] ειδικά όταν βλέπω video [mpc hc/youtube fullscreen] με αναγκαστικό reboot.

Και αυτό το έχω συναντήσει σε όσους drivers έχω βάλει, με aero on/off, δίχως να έχω κάνει o/c στο hw μου.

go figure... :fist:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.