Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Απο τους 10.2 και μετα αυτο το "κολπακι" αφ ενος ειναι για αλλη δουλεια, αφ εταιρου δεν χρειαζεται.

Εγώ το έχω κάνει πολύ καιρό αυτό και το κρατάω και τώρα που έχω τους 10.3a επειδή έχω το γνωστό cold bug. Όταν είναι οι πυρήνες μού κάτω άπό 40C έχω κολλήματα. Μόλις ανέβω πάνω από 40 όλα είναι τέλεια.. Όποτε ανέβασα τα 2d clocks και τα 2d voltages και στο idle είμαι στους 40-42. Το καλοκαίρι με τις ζέστες που δεν θα χρειάζεται αυτό θα τα ξαναβάλω στα default!

Δοκίμασε κανένας τους 10.4a; Είναι καλοί; Να τους περάσουμε;

Ευχαριστούμε πολύ ΑΤΙΜΑΝ!

Αλήθεια είσαι ο ΜΑΚkEDON από το twitter της ΑΤΙ, ή είναι απλά φήμες;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και εδώ χωρίς πρόβλημα. Αν βγει κάτι στο game θα αναφέρω.

Σε ποιό game αναφέρεσαι;

Αν τους εγκατέστησε κάποιος με πολλά παιχνίδια και τους έχει δοκιμάσει κάποιες ώρες ας μας πει εντυπώσεις...

Περιμένω εντυπώσεις για να αποφασίσω,αν θα τους εγκαταστήσω και εγώ...

;)

Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει ρε παιδια με αυτα τα idle clocks... να τη χεσω τη μειωμενη καταναλωση αμα με γ@μ@νε συνεχεια και ψαχνω να δω τι φταιει...

Εχω 5770, και οταν πανε 157-300 τα clocks μετα απο τυχαιο χρονικο διαστημα γ@μιεται το συμπαν. Οταν το εμαθα, εφτιαχνα profile και το πειραζα να πεφτουν στα 500-700 ξερωγω και για αρκετο καιρο λυθηκε. αλλα τωρα κανοντας OC με το afterburner μου εκανε κατι σπασιματα σε αναπαραγωγη video (και ηξερα οτι αυτο συμβαινει απο τα χαμηλα clocks) κασι παω στο afterburner monitoring να δω....και παλι ειχε πεσει στα 157 ο πυρηνας... Ειχα την εντυπωση πως το afterburner κανει override το catalyst, δεν ισχυει αυτο? Ποια ειναι η ενδεδειγμενη λυση για να σταματησει να επηρεαζει το CCC τα clocks? Θα προσπαθουσα να βρω και τροπο να το απεγκαταστησω τελειως, αλλα δυστυχως το χρειαζομαι γιατι εχω dual-screen setup και δε θα μπορω να το ρυθμισω σωστα μετα...

Link to comment
Share on other sites

τι θα γινει ρε παιδια με αυτα τα idle clocks... να τη χεσω τη μειωμενη καταναλωση αμα με γ@μ@νε συνεχεια και ψαχνω να δω τι φταιει...

Εχω 5770, και οταν πανε 157-300 τα clocks μετα απο τυχαιο χρονικο διαστημα γ@μιεται το συμπαν. Οταν το εμαθα, εφτιαχνα profile και το πειραζα να πεφτουν στα 500-700 ξερωγω και για αρκετο καιρο λυθηκε. αλλα τωρα κανοντας OC με το afterburner μου εκανε κατι σπασιματα σε αναπαραγωγη video (και ηξερα οτι αυτο συμβαινει απο τα χαμηλα clocks) κασι παω στο afterburner monitoring να δω....και παλι ειχε πεσει στα 157 ο πυρηνας... Ειχα την εντυπωση πως το afterburner κανει override το catalyst, δεν ισχυει αυτο? Ποια ειναι η ενδεδειγμενη λυση για να σταματησει να επηρεαζει το CCC τα clocks? Θα προσπαθουσα να βρω και τροπο να το απεγκαταστησω τελειως, αλλα δυστυχως το χρειαζομαι γιατι εχω dual-screen setup και δε θα μπορω να το ρυθμισω σωστα μετα...

Και εγώ κάνω overclock με afterburner. To afterburner δεν επηρεάζει τα 2d clocks. Μόνο όταν μπαίνει η κάρτα(ες) σε 3d mode επηρρεάζει τα clocks και το voltages, που είναι και το λογικό, αλλιώς θα έπαιζες συνέχεια με τα max clocks και voltages ακόμα και σε idle καταστάσεις και θα πήγαινε η κατανάλωση θεό.

Μόνο με καινούργιο profile ρυθμίζεις τα 2d clocks και voltages. Εγώ αυτό έχω κάνει, έκλεισα και το ULPS και από τότε έχω σωθεί. Ούτε ένα κόλλημα, που στην περίπτωση μου είχα μόνο όταν οι πυρήνες ήταν κάτω απο 40C(cold bug).

Ελπίζω να βοήθησα. Όλα αυτά μπορείς να τα επιβεβαιώσεις και με το gpu-z που δέιχνει ακριβώς τα voltages και τα clocks διαβάζοντας τα από την ίδια την κάρτα...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη-Διορθώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε το ULPS (δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν power saver), να πουμε οτι αυτο απενεργοποιειται αυτοματα με τους νεους catalyst μονο σε crossfire συστηματα αλλα μονο σε original Windows 7. Οι τελευταιοι που το απενεργοποιουσαν και στα "σπασμενα" ηταν οι 9.12.

Δεν συνισταται η βιαιη απενεργοποιηση του σε μονες καρτες και δεν λυνει αυτο τα οποια προβληματα μπορει να παρουσιαζοναι σε 2D καταστασεις και σε ακραιες περιπτωσεις.

Οσοι δεν εχουν original Windows 7 και θελουν το ULPS disable, ας ελενξουν την παρακατω τιμη της registry,,,

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}] και να βαλουν την τιμη 0 στο "EnableUlps" στα κλειδια 0000 - 0001 και 0003.

Με τους 10.4 ολα αυτα αλλαζουν...ματζουνια δεν χρειαζονται.

Καλο ειναι να μην γινεται χρηση του afterburner γιατι κανει real time bios "hacking" (με οτι αυτο μπορει να σημαινει...), αλλα οι ρυθμισεις των volts να γινονται μεσα απο τα profiles και των clocks μεσα απο το CCC.

Τα GPU Voltage Registers ειναι τεσσερα και συγκεκριμενα, αυτα γνωριζει ο catalyst, αυτα και μονο μπορουν να επιλεγουν σε οποιο mode εμεις θελησουμε και οριζονται αυστηρα απο το bios.

Αν θελουμε να ανεβασουμε η να μειωσουμε τις τασεις, τοτε θα πρεπει να φτιαξουμε ενα νεο καταλληλο bios οριζοντας τους δικους μας Registers που θα χρησιμοποιησουμε στην συνεχεια, με τον παραπανω τροπο.

Καθε τι αλλο μπορει και να δουλευει, φλερταρει ομως με την ασφαλεια της καρτας και δημιουργει πιθανα προβληματα για τα οποια δεν ευθυνεται η ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιούς νέους catalysts εννοείς, τους 10.4;

Οι 10.3a με original Windows 7 64bit ultimate στο crossfire συστημα που έχω, δεν το απενεργοποίησαν...

Δηλαδή για overclock κατά τη γνώμη σου είναι καλύτερα να γίνεται μέσα από τα profiles του ccc, ή μέσω bios editor;

Το καλό όμως με το afterburner είναι ότι ρυθμίζεις εσύ όπως θέλεις τους ανεμιστήρες και έχεις και real-time temp monitoring σε όλους τους πυρήνες και ξέρεις τι γίνεται με τις κάρτες σου, ανά πάσα στιγμή και την ώρα ακόμα που παίζεις παιχνίδια, ή τρέχεις κάποιο PGPU πρόγραμμα. Μέσω ccc γίνεται κάπως αυτό;

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Ορθογραφική Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι πριν βαλεις τους 10.3a το ενεργοποιησες για να δεις αν αυτοι το κανουν disable?

Επετρεψε μου να το θεωρω καπως δυσκολο.

Ποιος ειπε να μην κανεις temp monitoring απο το afterburner? μεχρι εκει ομως.

Στα υπολοιπα, ναι αυτη ειναι η "γνωμη" μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα την 8800 GTX και περίμενα να πάρω την 480 λόγω dx 11,επιδόσεων και drivers γιατί η 8800 δεν είναι αρκετή πια... Μετά την απογοήτευση όμως με την φερμι (θόρυβος,κατανάλωση,τιμή), ψήνομαι να αγοράσω την αντίστοιχή της, την 5870 που είναι πολύ καλή απ'ότι είδα. Δεν κάνω SLI και OC, θέλω μία και καλή και μονοπύρηνη. Το μόνο κόλλημά μου είναι οι drivers της Ati που άκουγα από διάφορους χρήστες να λένε ότι είναι προβληματικοί... Παίζω τα κλασικά BFBC2, AVP, FC2, COD 5,6. ΜΑΜΕ, popcap κ.α Θα έχω πρόβλημα με τα παιχνίδια αυτά ή και γενικά με παιχνίδια? Αν τελικά πάρω ποια μάρκα προτείνετε? XFX?, ΑSUS? Άλλες? Ή να περιμένω την επόμενη της ATI των 28nm ? Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από CoolNet
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα την 8800 GTX και περίμενα να πάρω την 480 λόγω dx 11,επιδόσεων και drivers γιατί η 8800 δεν είναι αρκετή πια... Μετά την απογοήτευση όμως με την φερμι (θόρυβος,κατανάλωση,τιμή), ψήνομαι να αγοράσω την αντίστοιχή της, την 5870 που είναι πολύ καλή απ'ότι είδα. Δεν κάνω SLI και OC, θέλω μία και καλή και μονοπύρηνη. Το μόνο κόλλημά μου είναι οι drivers της Ati που άκουγα από διάφορους χρήστες να λένε ότι είναι προβληματικοί... Παίζω τα κλασικά BFBC2, AVP, FC2, COD 5,6. ΜΑΜΕ, popcap κ.α Θα έχω πρόβλημα με τα παιχνίδια αυτά ή και γενικά με παιχνίδια? Αν τελικά πάρω ποια μάρκα προτείνετε? XFX?, ΑSUS? Άλλες? Ή να περιμένω την επόμενη της ATI των 28nm ? Ευχαριστώ.

Την πιο φθηνη παρε, μονο το αυτοκολλητο αλλαζει! Σκεψου και για 5850.

Αν ειναι να περιμενεις δεν προκειται να αγορασεις ποτε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε το ULPS (δεν ειναι τιποτα παραπανω απο εναν power saver), να πουμε οτι αυτο απενεργοποιειται αυτοματα με τους νεους catalyst μονο σε crossfire συστηματα αλλα μονο σε original Windows 7. Οι τελευταιοι που το απενεργοποιουσαν και στα "σπασμενα" ηταν οι 9.12.

Δεν συνισταται η βιαιη απενεργοποιηση του σε μονες καρτες και δεν λυνει αυτο τα οποια προβληματα μπορει να παρουσιαζοναι σε 2D καταστασεις και σε ακραιες περιπτωσεις.

Οσοι δεν εχουν original Windows 7 και θελουν το ULPS disable, ας ελενξουν την παρακατω τιμη της registry,,,

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}] και να βαλουν την τιμη 0 στο "EnableUlps" στα κλειδια 0000 - 0001 και 0003.

Με τους 10.4 ολα αυτα αλλαζουν...ματζουνια δεν χρειαζονται.

Καλο ειναι να μην γινεται χρηση του afterburner γιατι κανει real time bios "hacking" (με οτι αυτο μπορει να σημαινει...), αλλα οι ρυθμισεις των volts να γινονται μεσα απο τα profiles και των clocks μεσα απο το CCC.

Τα GPU Voltage Registers ειναι τεσσερα και συγκεκριμενα, αυτα γνωριζει ο catalyst, αυτα και μονο μπορουν να επιλεγουν σε οποιο mode εμεις θελησουμε και οριζονται αυστηρα απο το bios.

Αν θελουμε να ανεβασουμε η να μειωσουμε τις τασεις, τοτε θα πρεπει να φτιαξουμε ενα νεο καταλληλο bios οριζοντας τους δικους μας Registers που θα χρησιμοποιησουμε στην συνεχεια, με τον παραπανω τροπο.

Καθε τι αλλο μπορει και να δουλευει, φλερταρει ομως με την ασφαλεια της καρτας και δημιουργει πιθανα προβληματα για τα οποια δεν ευθυνεται η ΑΤΙ.

Υπαρχει καταλληλη utility για να γινει bios editing στην 5770 οπως γινοταν με τις 4850/4870 πχ? Και να θεσω εκει σε load την ταση και τις συχνοτητες που θελω, και σε idle παλι ατα που θελω ετσι ωστε να μη χρειαζεται να γινει τιποτα softwar-ικα? Και format να κανεις πχ, θα ειναι ολα παντα οπως τα θες....

Γινεται? Και αν ναι, πως λεγεται το utility?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.