Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Πανω απο 8Χ αλλα οχι 16Χ...

Η προδιαγραφες ειναι PCI-e 2.0 16X = 8GB/s total bandwidth, PCI-e 2.0 8X = 4GB/s total bandwidth.

Εσυ εισαι περιπου στο 10Χ...2550.GB/s + 2853.GB/s....μεχρι εδω που το ετρεξες.

Τι διαολο συμβαινει δεν μπορω να καταλαβω.

Παιζει ρολο η συνολικη ram συστηματος ?-το μονο πραγμα που αλλαξε τον τελευταιο καιρο...- (εχουμε εργασιες συντηρησης)

Το random δεν τρεχει στα windows 7.

Vista X64 εχω.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 8Χ αλλα οχι 16Χ...

Η προδιαγραφες ειναι PCI-e 2.0 16X = 8GB/s total bandwidth, PCI-e 2.0 8X = 4GB/s total bandwidth.

Εσυ εισαι περιπου στο 10Χ...2550.GB/s + 2853.GB/s....μεχρι εδω που το ετρεξες.

Το random δεν τρεχει στα windows 7.

Εγω δηλαδη στα ποσα ειμαι γιατι μπερδευτηκα

post-2962-1416074479,8486_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Οι νεότεροι-σωστοί official αυτή τη στιγμή είναι οι 10.5 Hotfix;

Οχι, ειναι αυτοι..Catalyst 10.6_Win7_Vista_pre.exe

Εγω δηλαδη στα ποσα ειμαι γιατι μπερδευτηκα

Προσθεσε και διαιρεσε δια δυο λογω crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρασα από την αρχή τα πάντα αλλά έπεσα αρκετά στα 3Dmarks σε σχέση με τους 10.5 Official

10.5 Official

[ATTACH]39601[/ATTACH]

10.6 Pre

[ATTACH]39602[/ATTACH]

10.5 Official

[ATTACH]39599[/ATTACH]

10.6 Pre

[ATTACH]39600[/ATTACH]

Ψάχνοντας το λόγο της μείωσης παρατήρησα ότι το load στις GPU κατά τη διάρκεια των benches δεν φτάνει στο 99% όπως πριν αλλά μέχρι το 94%, υπάρχει περίπτωση να φταίει ο driver (10.6pre) ή αποκλείεται;

Link to comment
Share on other sites

Done both.

Nothing!

:cry:

Neph, δοκιμασε να της περασεις ενα αλλο bios μπας και....

Να την βγαλεις και να μπουταρει χωρις καρτα γραφικων και μετα να την ξαναβαλεις το δοκιμασες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή το είχα πάρει πιο ζεστά, τώρα έχω κουραστεί λίγο από τα διάφορα versions και τα μικροπροβλήματα που βγαίνουν συνέχεια (χωρίς αυτό να μειώνει την προσπάθεια ατόμων σαν τον atiman που προσπαθούν για το καλύτερο). Οπότε, παραμένω στον πιο σταθερό driver και αποφεύγω πια να βάζω-βγάζω ότι κυκλοφορεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή το είχα πάρει πιο ζεστά, τώρα έχω κουραστεί λίγο από τα διάφορα versions και τα μικροπροβλήματα που βγαίνουν συνέχεια (χωρίς αυτό να μειώνει την προσπάθεια ατόμων σαν τον atiman που προσπαθούν για το καλύτερο). Οπότε, παραμένω στον πιο σταθερό driver και αποφεύγω πια να βάζω-βγάζω ότι κυκλοφορεί.

Ο οποίος είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή το είχα πάρει πιο ζεστά, τώρα έχω κουραστεί λίγο από τα διάφορα versions και τα μικροπροβλήματα που βγαίνουν συνέχεια (χωρίς αυτό να μειώνει την προσπάθεια ατόμων σαν τον atiman που προσπαθούν για το καλύτερο). Οπότε, παραμένω στον πιο σταθερό driver και αποφεύγω πια να βάζω-βγάζω ότι κυκλοφορεί.

Ισως θα πρεπει να ξανασκεφτουμε οτι ολη αυτη η ιστορια ειναι ενα παιγνιδι. Ακομη και η μηνιαια υπαρξη οδηγων ειναι μερος αυτου του παιγνιδιου.

Η εξελιξη βασιζεται στην προσπαθεια και στην ανταλλαγη αποψεων πανω σε προβληματα που ο καθε ενας αντιμετωπιζει. Ποιος ειναι αυτος που νομιζει οτι ενα τμημα μερικων μηχανικων ειναι σε θεση να γνωριζει πληρως το μεγεθος των θεματων που πρεπει να διορθωσει αν δεν εχει "εξωτερικες" αναφορες?

Ηδη καποιοι ισως παρατηρησαν μια καποια διαφορα στους 10.6 αναμεσα στις δυο εκδοσεις, των 18.00 και της επομενης.

Δεν ηταν τυχαια (οφειλεται σε δικη σας αναφορα) παροτι ο οδηγος ειναι ακριβως ο ιδιος.

Θα συμφωνησω οτι μπορει να ειναι βαρετο η ακομα και να κουραζει η δοκιμη καθε τι νεου, αλλα μια προσπαθεια για να ισχυει και να παιρνει "δυναμη" για την συνεχεια χρειαζεται και αποδεκτες.

Enjoy the game..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος είναι;

Εξαρτάται από την χρήση. Για 'μένα ο 10.5 pre του atiman αφού από παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (εκτός από το AoEIII).

@atiman: το σκεπτικό σου είναι σωστό και αν δεν υπήρχαν άτομα να βγάζουν δοκιμαστικούς drivers αλλά και beta-testers για να δοκιμάζουν και να αναφέρουν προβλήματα, τότε η όλη διαδικασία θα ήταν πολύ πιο δυσκίνητη απ' ότι είναι τώρα. Η άποψη είναι καθαρά προσωπική αφού για την δική μου χρήση παίζει σημαντικότερο ρόλο η σταθερότητα και η χαμηλή κατανάλωση, παρά τα 2-3 fps στο "μου 'σκισες τα ράμματα, Παρασκευή χαράματα" παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όταν μπαίνει στην μέση το χρήμα τότε δεν υπάρχει παιχνίδι. Και το λέω αυτό γιατί εμείς δίνουμε κάποια σεβαστά ποσά για να αγοράσουμε τις κάρτες και δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια σε πειραματικό επίπεδο οδηγών. Ας αναθέσει η εταιρεία 100 άτομα να τεστάρουν. Γνώμη μου πάντα. Εκτιμώ την προσπάθεια του atiman, αλλά και εμείς ως καταναλωτές έχουμε κάποια δικαιώματα.

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όταν μπαίνει στην μέση το χρήμα τότε δεν υπάρχει παιχνίδι. Και το λέω αυτό γιατί εμείς δίνουμε κάποια σεβαστά ποσά για να αγοράσουμε τις κάρτες και δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια σε πειραματικό επίπεδο οδηγών. Ας αναθέσει η εταιρεία 100 άτομα να τεστάρουν. Γνώμη μου πάντα. Εκτιμώ την προσπάθεια του atiman, αλλά και εμείς ως καταναλωτές έχουμε κάποια δικαιώματα.

Το παρακάτω είναι εκτός θέματος και δεν θα το συνεχίσω παραπάνω...

Αφού θα βγούμε off-topic, θα συμφωνήσω μεν μαζί σου αλλά θα σου υπενθυμίσω πως το τυρί στην φάκα σε αυτές τις συναναστροφές είναι το ηθελημένα προβληματικό προϊόν που επίτηδες βελτιώνεται με ρυθμούς χελώνας για να διατηρείται η πελατειακή σχέση και η προσμονή για υποστήριξη. Αν το αναγάγουμε σε ευρύτερη κλίμακα, και για το κράτος πληρώνουμε φόρους αλλά οι 300 γίνονται πλουσιότεροι και αντί για ολοκληρωμένο προϊόν (=προστασία των δικαιωμάτων που έχουμε ως πολίτες και προώθηση των συμφερόντων μας) μας προσφέρουν σκάνδαλα, μίζες κλπ...Το χρήμα είναι αυτό που κάνει παιχνίδι, αν το καλοσκεφτείς. Η παραπάνω άποψη είναι προσωπική, δίχως να έχω χειροπιαστά στοιχεία για να κατηγορήσω ευθέως την κάθε ATi (για τους πολιτικούς όμως είναι η αδιαμφισβήτητη αλήθεια).

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είναι σωστά τα επιχειρήματα που αναφέρθηκαν περί κατανάλωσης όμως βλέποντας μερικά cpu στα 4+ με pc που τραβάνε ρεύμα κάργα και monitor 24-25-27.τι να λέμε τώρα..

όσο για drivers βελτίωσης και αποτυχημένες έκδοσις τους αυτά θα υπάρχουν πάντα νομίζω σε όλες τις εταιρίες.εδώ ένας driver έφτασε στο σημείο να καταστρέψει κάρτες πριν μήνες.υπάρχουν και χρηστες που μένουν με αυτούς του cd από την πρώτη μέρα,υπάρχουν και πιο ανήσυχη που πειραματίζονται με ρολόγια,συστοιχίες δίσκων,μονταρισμένα βίος κτλ..

εμείς διαλέγουμε το πως θα ασχοληθούμε με το pc μας γνωρίζοντας από πριν τα + και -.

Link to comment
Share on other sites

ΑTIMAN

Η καρτελα στο CCC, crossfireX στην δικη μου περιπτωση (3χ5870) οταν εχω ενεργοποιημενο το trifire γραφει κατι αριθμους, 0 3 5 για την ακριβεια. Τι ακριβως σημαινουν αυτα? Θυμαμαι με παλαιοτερο driver εγραφε 0 3 6.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.