Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το ότι κάποιες φορές(τυχαία) στους 10.6 τα ρολόγια πάνε από 157/300 σε 400/1900 είναι bug να φανταστώ;

Απ' ότι έχω διαβάσει λίγο πιο πίσω στο ίδιο νήμα, στους 10.5, 10.6 και στο εξής, τα idle ρολόγια όταν (και μόνο όταν) είναι ενεργοποιημένο το ATI Overdrive, είναι ανεβασμένα.

Αν θέλεις να έχεις τα γνωστά 157/300, πρέπει να απενεργοποιείς το ATI Overdrive.

Αλλιώς, διάβασε λίγες σελίδες παραπίσω για εναλλακτικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω διαβάσει λίγο πιο πίσω στο ίδιο νήμα, στους 10.5, 10.6 και στο εξής, τα idle ρολόγια όταν (και μόνο όταν) είναι ενεργοποιημένο το ATI Overdrive, είναι ανεβασμένα.

Αν θέλεις να έχεις τα γνωστά 157/300, πρέπει να απενεργοποιείς το ATI Overdrive.

Αλλιώς, διάβασε λίγες σελίδες παραπίσω για εναλλακτικές λύσεις.

Ναι, 400/900 my bad.

Απ' ότι έχω διαβάσει λίγο πιο πίσω στο ίδιο νήμα, στους 10.5, 10.6 και στο εξής, τα idle ρολόγια όταν (και μόνο όταν) είναι ενεργοποιημένο το ATI Overdrive, είναι ανεβασμένα.

Αν θέλεις να έχεις τα γνωστά 157/300, πρέπει να απενεργοποιείς το ATI Overdrive.

Αλλιώς, διάβασε λίγες σελίδες παραπίσω για εναλλακτικές λύσεις.

Το οverdrive το έχω απενεργοποιημένο, αυτό είναι το περίεργο.

Μερικές φορές αφού κλείσω τον browser π.χ κολλάνε στα 400/900 και δεν γυρίζουν 157/300.

Link to comment
Share on other sites

pol77,, Το Photoshop CS5, λειτουργει με καρτες που περιλαμβανει στην λιστα του. Ναι μεν υποστηριζει την σειρα 5ΧΧΧ αλλα οχι crossfire.

Zenor,, Θα ηθελα να μου πεις με ποιον driver το παρατηρησες αυτο? Δεν ειναι bug.

Να ρωτησω και γω κατι με την σειρα μου,,

Επειδη ο pre driver δεν ειναι Trusted Publisher παρουσιασε καποια δυσκολια στη εγκατασταση του σε 64 bit συστηματα? Ακολουθησατε την διαδικασια υπογραφης που περιεγραψα, η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

pol77,, Το Photoshop CS5, λειτουργει με καρτες που περιλαμβανει στην λιστα του. Ναι μεν υποστηριζει την σειρα 5ΧΧΧ αλλα οχι crossfire.

Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το Crossfire X από το CCC, αλλά και πάλι δε δούλεψε, προφανώς διότι μια 5970 είναι Crossfire από μόνη της εφ όσον έχει 2 πυρήνες.

Κανένα γνωστό τέχνασμα για να μπορώ να χρησιμοποιώ τις 3D δυνατότητες του photoshop υπάρχει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

pol77,, Το Photoshop CS5, λειτουργει με καρτες που περιλαμβανει στην λιστα του. Ναι μεν υποστηριζει την σειρα 5ΧΧΧ αλλα οχι crossfire.

Εμένα πάντως είναι επιλεγμένο παρόλο που έχω crossfire

post-15150-1416074486,4994_thumb.jpg

Να ρωτησω και γω κατι με την σειρα μου,,

Επειδη ο pre driver δεν ειναι Trusted Publisher παρουσιασε καποια δυσκολια στη εγκατασταση του σε 64 bit συστηματα? Ακολουθησατε την διαδικασια υπογραφης που περιεγραψα, η κατι αλλο?

Μια χαρά εγκαταστάθηκε, δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα ιδιαίτερο

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιες φορές(τυχαία) στους 10.6 τα ρολόγια πάνε από 157/300 σε 400/1900 είναι bug να φανταστώ;

Μήπως το "τυχαία" που λες είναι όταν ανοίγεις βίντεο με hardware acceleration? Οι 10.6 δεν το κάνουν καθόλου αυτό που λες. Όταν είναι idle είναι συνέχεια σε 157/300

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα μόλις κι εμένα μου δουλεύει κανονικά στην 64bit έκδοση του photoshop, και με Crossfire X.

Στην 32bit έκδοση, όπου αναφερόμουν πριν και την οποία χρησιμοποιούμε αρκετα ακόμα λόγω των plugins, δεν αναγνωρίζει την κάρτα με τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το "τυχαία" που λες είναι όταν ανοίγεις βίντεο με hardware acceleration? Οι 10.6 δεν το κάνουν καθόλου αυτό που λες. Όταν είναι idle είναι συνέχεια σε 157/300

Ναι απλά μετά όταν το έκλεισα και πήγε idle τα ρολόγια έμειναν 400/900 όπως είπα.

Ίσως να ήταν και glitch του catalyst, θα δω και θα ενημερώσω αν ξανα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Atiman, τι ακριβώς εννοείς με την παραπομπή στο άρθρο αυτό (που είχα ήδη βρει και διαβάσει στα πεταχτά κατά την αναζήτησή μου);

Θεωρείς ότι εξηγεί κάπου γιατί στο 64μπιτο Photoshop αναγνωρίζεται κανονικά η κάρτα γραφικών μου, παρά το Crossfire X, ενώ στο 32μπιτο δεν αναγνωρίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.6_pre, ενώ στα benchmarks (παιχνιδιών και 3dmark) φαίνεται οκ, στο Pro Evolution 2010 είχα lock-up!!!! Χώρια που το παιχνίδι φαίνονταν να το παίζω σαν να είχα 8600GT αντί για 5870... Μόνο με τους 10.5 οfficial είναι λίγο πιο ομαλή η κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Q. Why can't Photoshop take advantage of more than one display card?

A. When you move an image window between two monitors that are each on a separate display card, the GPU attached to the second monitor does not have access to the data necessary to accelerate drawing. The SLI and Crossfire technologies that use more than one GPU to speed up full-screen games do not work with Photoshop. Their use is limited by design to accelerate only full-screen games.

...In CS5 both 32/64 bit Windows disabling Catalyst AI aswell as Xfire, not just Xfire.

tonyspanos,, δοκιμασε τους pre_a γι αυτο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Q. Why can't Photoshop take advantage of more than one display card?

A. When you move an image window between two monitors that are each on a separate display card, the GPU attached to the second monitor does not have access to the data necessary to accelerate drawing. The SLI and Crossfire technologies that use more than one GPU to speed up full-screen games do not work with Photoshop. Their use is limited by design to accelerate only full-screen games.

...In CS5 both 32/64 bit Windows disabling Catalyst AI aswell as Xfire, not just Xfire.

Ναι, το διάβασα αυτό. Εν τούτοις, το 64μπιτο CS5 μου αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών και λειτουργεί κανονικά, και με το Crossfire X ενεργοποιημένο από το CCC και με το Crossfire X ανενεργό. Ίσως να χρησιμοποιεί τη μία μόνο κάρτα ή ακόμη και τον ένα μόνο πυρήνα, αλλά λειρουργεί.

Το 32μπιτο πάλι, ΔΕΝ αναγνωρίζει την κάρτα καθόλου και σε καμία ρύθμιση.

Αυτή η ιδιαίτερότητα δε νομίζω ότι εξηγείται κάπου στο συγκεκριμένο άρθρο, ούτε κάπου αλλού από τα όσα έψαξα στο γούγλη σχετικά με το θέμα. Ούτε βέβαια και αναφέρεται κάποιος τρόπος πουθενά για να λειτουργήσει το opengl και στο 32μπιτο photoshop με την κάρτα μου.

Ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες τόσο. Είσαι αξιέπαινος.

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε, μην παιρνεις σαν μετρο συγκρισης το metro γιατι οπως ειπε και ο ΑΤΙΜΑΝ δεν υπαρχει το καταλληλο hardware για να παιξει σωστα! Εδω και στο δικο μου συστημα σερνεται....

Αλλη μια 5870 ειναι ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ για να τα παιζεις ολα Maxαρισμενα! Αν πας σε cf, που σιγουρα θα πας, πρεπει να κλοκαρεις και λιγο τον 930 για να "ξεμπουκωσουν" οι καρτες! Ενα οc στα 3.8-4.0 το εχει για πλακα ο 930...:happy2:

τωρα δεν ξερω ακριβως τι να κανω αν θα παω σε δευτερη 5870 η να περιμενω μεχρι να βγει καμια καινουρια ati και να υποστιριζει tessalation οπως τις τελευταιες nvidia καρτες που βγηκαν.. αν κ ημουν τρελος με φαν τησ nvidia τελικα η 5870 με εκανε να αλλαξω ετερεια. θα κατσω λιγο να ασχοληθω με τους drivers του ατιμαν γιατι ο φιλος κανει καλη δουλεια και λογο αυτου δεν εχω αγορασει ακομα 2η καρτα. σχεδον ολα τα παιχνιδια τα παιζει πολυ ομαλα με αυτουσ τουσ drivers, τεσπα, εχει βαλει κανεις το split-second? tou trexei kala?

Link to comment
Share on other sites

Με τους 10.6_pre, ενώ στα benchmarks (παιχνιδιών και 3dmark) φαίνεται οκ, στο Pro Evolution 2010 είχα lock-up!!!! Χώρια που το παιχνίδι φαίνονταν να το παίζω σαν να είχα 8600GT αντί για 5870... Μόνο με τους 10.5 οfficial είναι λίγο πιο ομαλή η κίνηση...

Αντιμετωπιζω κι εγω καποια προβλημα "ομαλοτητας της κινησης" στο PES 2010, απο τοτε που πηρα τη 5850. Με την 4850 ηταν ολα μια χαρα. Ποιοι drivers ειναι οι πιο σταθεροι/βελτιωνουν την κινηση για το συγκεκριμενο παιχνιδι;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.