Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Παιδια..δοκιμασα να βαλω το GTA IV να το παιξω για πρωτη φορα..και τι να δω?? εντελος unplayable...στα high graphics..μονο μια μαυρη οθονη..στα low,παιζει,αλλα κολλαει παααρα πολυ..αλλα στο benchmark βγαζω σκορ 35+..Να ειναι προβλημα των drivers??Δεν ειχα ποτε μου ΑΤΙ και δεν γνωριζω πολλα για τους drivers..παντως μου ειχει CCC Version 10.5,αρα λογικα εχω τους 10,5 driver..γιατι αυτους κατεβασα..ξερετε τι μπορει να παιζει?

Και πριν ρωτησετε...το game ειναι αυθεντικο,οπως και τα windows 7 ultimate.

Έπεσες στην περίπτωση GTA4 + ATI...

Λίγο Νvidia φαν έκει στην R* ...

Λίγο και η ΑΤΙ με καινούργιες κάρτες.

Πολύπλοκο και το GTA4. Βράστα.

Δοκίμασε τα παρακάτω.

1. Εγκατάσταση Cat 10.5pre or 10.4b οr you can mix them,it's even better!:hehe:

2. Εγκατάσταση GTA 4+patch 1.0.2.0

3. All High settings, 56,53,41,5, ON,ON όχι mods, όχι commandline.txt

4. Aν ακόμα δεν τραβάει, οverclock phenom:crazy_pilot:

Πληροφορίακα στα 3.6Ghz τα βρήκε ο Quad Core με μία 5850.

Έγινε επεξεργασία από poly
more info
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι ασχολούμαστε με bbc2, θα βγει καμία έκδοση που να είναι και γρήγορη και να μην έχει προβλήματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ή δεν είναι δυνατόν αυτό και θα πρέπει να περιμένουμε patch;

Το αγόρασα πρόσφατα και σκέφτομαι αν θα εγκαταστήσω τους 10.6final. Τί προβλήματα δημιουργεί στο bbc2 μόνο πτώση fps, ή και προβλήματα σταθερότητας;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε σύστημα κάθονται διαφορετικά οι drivers απ'ότι φαίνεται. Εγώ δεν είδα αυτήν την πτώση στα fps στο bc2 αλλά ούτε και αύξηση σε scores.

Άλλοι είδαν αύξηση σε scores αλλά fps decrease σε bc2.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάνεις πλήρη απεγκατάσταση τον παλιό πριν περάσεις τον καινούριο

Είδα μια πολύ μικρή αύξηση του official σε σχέση με τον Final στο Vantage

Vantage Performance GPU Score 18792 από 18749

Vantage Extreme GPU Score 9986 από 9970 (πλησιάζω τα 10000)

αλλά σε όλα τα άλλα είδα μείωση (εντυπωσιακή στο Dirt2)

Παραμένει καλύτερος για μένα ο 10.6a

Έγινε επεξεργασία από dmarccos
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι αποψεις που ακουστηκαν ειναι απολυτως σωστες..

Ναι η προσπαθεια εγκαταλειφθηκε-αγνοηθηκε γιατι θα υπαρξει patch για το BC2.

Ναι σε καθε συστημα (οπως εχω πει) υπαρχουν διαφορες.

Ναι ο final (κι αυτο το ειπαμε) ηταν κατα 1-2% πιο αργος απο το official στην προσπαθεια να βελτιωθει το BC2 κρατωντας την "ζυγαρια" σε ανεκτα επιπεδα.

Αποριφθηκε αυτη η λυση κι ετσι εχουμε αυτον το driver προς τα εξω.

Ο 10.6 ειναι μιας τελειως νεας φιλοσοφιας και προσεγγισης οδηγος. Αυτο σημαινει οτι το καλυτερο θα ηταν μια σιγουρη πληρης απεγκατασταση καθε τι προηγουμενου.

Να περιμενετε ενα Hotfix των 10.6 σε καποιο απο τα δυο site.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω κανένα fix για το γίγας mouse ε; Πήρα το e-shop και τους είπα το πρόβλημα και μου λένε και με το δίκιο τους ότι αν έχεις πρόβλημα το αλλάζεις σε 10 μέρες και όχι 3 μήνες xD έλα ντε που e-mail από την ATI μου λέγαν "wait for the fix in the next driver update".

Και τώρα θα πρέπει να φαω εις αει ένα pc που δεν είναι λειτουργικό. Thanks ati :D

Link to comment
Share on other sites

Ο 10.6 ειναι μιας τελειως νεας φιλοσοφιας και προσεγγισης οδηγος.

Μήπως αυτή η φιλοσοφία είναι προς λάθος κατεύθυνση?δηλαδή έπεσε το βάρος στον οδηγό για να δούμε αποτέλεσμα στο vantage?

Γιατί δεν γίνεται να έχουμε μια στάνταρ διαδικασία απεγκατάστασης χωρίς πρόσθετα προγράμματα?γιατί πρέπει να βασίζομαι κάθε φορά στην αξιοπιστία του sweeper και όχι στον uninstaller της ati και μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Να ξανα ρωτήσω μήπως και μου πει και κανένας...!!!

Εγώ γιατί με τους 10.6 έχω πτώση στο vantage 50-100 πόντους στο gpu scre συγκριτικά με τους 10.4 που είχα πριν???

Να γυρίσω πάλι σε εκείνους???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτή η φιλοσοφία είναι προς λάθος κατεύθυνση?δηλαδή έπεσε το βάρος στον οδηγό για να δούμε αποτέλεσμα στο vantage?

Γιατί δεν γίνεται να έχουμε μια στάνταρ διαδικασία απεγκατάστασης χωρίς πρόσθετα προγράμματα?γιατί πρέπει να βασίζομαι κάθε φορά στην αξιοπιστία του sweeper και όχι στον uninstaller της ati και μόνο?

Αν πηγαίνει προς λάθος κατεύθυνση δεν ξέρω, αλλά οτι πρέπει να βρεθεί ένας πιο σωστός και εύχρηστος τρόπος για εγκατάσταση/απεγκατάσταση των οδηγών είναι σίγουρο. Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο και το λειτουργικό σύστημα, δεν είναι μόνο θέμα της ΑΤΙ.

Να ξανα ρωτήσω μήπως και μου πει και κανένας...!!!

Εγώ γιατί με τους 10.6 έχω πτώση στο vantage 50-100 πόντους στο gpu scre συγκριτικά με τους 10.4 που είχα πριν???

Να γυρίσω πάλι σε εκείνους???

Μα σου απαντήσαμε, διάβασε προσεκτικότερα τα τελευταία posts.

Σε κάθε σύστημα είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς το hotfix θα είναι μονο για βελτίωση του bc2 η θα περιλαμβάνει και κάτι άλλο?θα αλλάξει τις υπόλοιπες βελτίωσης του driver?

Ακριβως ετσι, για την βελτιωση του bc2. Οι επιδοσεις του driver ομως μειωνονται.

Να υποθέσω κανένα fix για το γίγας mouse ε; Πήρα το e-shop και τους είπα το πρόβλημα και μου λένε και με το δίκιο τους ότι αν έχεις πρόβλημα το αλλάζεις σε 10 μέρες και όχι 3 μήνες xD έλα ντε που e-mail από την ATI μου λέγαν "wait for the fix in the next driver update".

Και τώρα θα πρέπει να φαω εις αει ένα pc που δεν είναι λειτουργικό. Thanks ati :D

Δεν υπαρχει πλεον cursor bug. Σε περιπτωση που εξακολουθει σε καποιον το φαινομενο δεν φταιει η ΑΤΙ.

Μήπως αυτή η φιλοσοφία είναι προς λάθος κατεύθυνση?δηλαδή έπεσε το βάρος στον οδηγό για να δούμε αποτέλεσμα στο vantage?

Γιατί δεν γίνεται να έχουμε μια στάνταρ διαδικασία απεγκατάστασης χωρίς πρόσθετα προγράμματα?γιατί πρέπει να βασίζομαι κάθε φορά στην αξιοπιστία του sweeper και όχι στον uninstaller της ati και μόνο?

Η φιλοσοφια αυτη ειναι μια νεα προσεγγιση. Εκλαμβανεται διαφορετικα απο την ΑΤΙ και απο τους χρηστες.

Το οτι εγινε μια ανακατονομη των fps ανα εφαρμογες δεν σημαινει οτι αυτη η προσεγγιση ειναι λαθος.

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο στεκομαστε στα εξωτερικα εργαλεια απεγκαταστασης. Ποιος ειπε οτι ο uninstaller της ATI η ο δικος μου δεν αρκουν? Ποιος φταιει που καποιοι θεωρουν τον "ταπεινο" πια driver sweeper αξιοπιστο και βασιζονται σ αυτον? Εδωσα(με) εργαλεια για τα δουλευετε και να μην υπαρχουν προβληματα. Δουλεψτε τα.

Να ξανα ρωτήσω μήπως και μου πει και κανένας...!!!

Εγώ γιατί με τους 10.6 έχω πτώση στο vantage 50-100 πόντους στο gpu scre συγκριτικά με τους 10.4 που είχα πριν???

Να γυρίσω πάλι σε εκείνους???

Οχι, να δεις τι φταιει και δεν εχεις παρει αυτο που πρεπει.

ακομα και με 10.6 οφισιαλ παραμενω στους 10.5 ατιμαν..

Καλος driver αλλα οχι πια.

Κανεις δεν υποχρεωνει τον χρηστη της καρτας να παει στον επομενο driver. Μαλιστα η "οδηγια" ειναι παντα η ιδια, "δεν χρειαζεται αναβαθμιση εαν δεν την εχετε αναγκη"

Συνχωρεστε με αν ο τονος μου μπορει να φαινεται καπως αυστηρος. Σιγουρα αλλα οχι απαραιτητα δικαιολογημενα θελουμε παντα ολα να δουλευουν με εναν μαγικο τροπο τελεια. Δεν γινεται παντα.

Προτεινω επισης, να διαβαζουμε πολυ καλα τα γραφομενα πριν ποσταρουμε μια αποψη-γνωμη.

Αυτος ειναι ο λογος που γραφουμε, εξηγουμε, προσπαθουμε. Αλλιως δεν εχει νοημα κανενος ειδους παρουσια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.