Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ElGreco,, Για την λειτουργια των AppProfiles δεν χρειαζεται τιποτα αλλο παρα μονο η εγκατασταση τους.

cxmgp,, Αναφερω οτι ο driver δεν ειναι mobility, αρα δεν κανει για την εφαρμογη που ρωτας, παρ ολα αυτα ο οδηγος ειναι εδω.

Redemption,, Κατα πασα πιθανοτητα το νεο πακετο θα δοθει για test στις 3 του μηνος.

mellodos,, Αν και με ξενιζει λιγο αυτο που αντιμετωπισες στην εγκατασταση, το αποτελεσμα εινα σωστο.

Για να σταματησει η συμπεριφορα της παραγραφου 3 θα πρεπει να αφαιρεσουμε τις δυνατοτητες των 10.8 οσον αφορα το image quality. Αν ειναι οντως θεμα να το συζητησουμε.

Anir,, Στην σειρα 4ΧΧΧ και στον συγκεκριμενο οδηγο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο το ποιο απο τα profiles των 10.8 θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Full Report:

1).Εγκατάσταση : Λοιπον την 1η φορα που τον εγκατεστησα μου εβγαλε το error που λεει ο mellodos (package failed to install) που αφορα το avivo μαλλον. Την 2η φορα εβαλα μονο το CCC και drivers. Μπηκαν χωρις προβλημα.

2).Απόδοση : το bug με τον 2ο πυρηνα διορθωθηκε δεν βλεπω καμια διαφορα με 10.5 στο mafia benchmark! Στο 3d mark 06 ισως χανει ισως και οχι! Ειναι παραξενο γτ κανω τεστ βγαζω οσο βγαζω μετα κανω παλι και βγαζω 100 πανω μετα ξανακανω και βγαζω 150 κατω π.χ με τον ιδιο driver και δεν ξερω ετσι ποιος ειναι πραγματικα καλυτερος!

3)Προβλήματα : Δεν υποστηριζει ati stream 2.2. Εκανα οτι μου ειπες atiman το ειχα κανει ετσι κι αλλιως απο πριν και παλι βγαζει display driver not support opencl παρολα αυτα συνεχισα οπως μου ειπες αλλα στο gpu-z δεν εχει τικαρισμενο το OpenCL!!!

Επισης οι ρυθμισεις τις καρτελας video > all settings ειναι ολες στο 0 και ξετσεκαρισμενες και δεν μπορεις να τις ενεργοποιησεις! Γενικα η καρτελα video φαινετε να εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο,,

Για να μεγιστοποιησουμε την ασφαλεια των νεων πακετων και για να μην εχουμε θεματα σαν τα "γνωστα", καθε νεος driver που θα διδεται πλεον στο thelab θα εχει μια ιδιαιτεροτητα σε σχεση με οποιονδηποτε αλλο θα μπορουσε να κυκλοφορει...

Ετσι για να μπορει να γινει η εγκατασταση τους θα πρεπει να τρεξετε αυτο το αρχειο και να ακολουθησετε τις οδηγιες που θα βρειτε σ αυτο.

Εαν δεν ακολουθησετε την διαδικασια, ο driver δεν θα εγκαθισταται.

Αναγκαιο "κακο"...

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο,,

Για να μεγιστοποιησουμε την ασφαλεια των νεων πακετων και για να μην εχουμε θεματα σαν τα "γνωστα", καθε νεος driver που θα διδεται πλεον στο thelab θα εχει μια ιδιαιτεροτητα σε σχεση με οποιονδηποτε αλλο θα μπορουσε να κυκλοφορει...

Ετσι για να μπορει να γινει η εγκατασταση τους θα πρεπει να τρεξετε αυτο το αρχειο και να ακολουθησετε τις οδηγιες που θα βρειτε σ αυτο.

Εαν δεν ακολουθησετε την διαδικασια, ο driver δεν θα εγκαθισταται.

Αναγκαιο "κακο"...

Τι ειναι τουτο παλι?.........μπορεις να μας πεις γιατι γινεται ολο αυτο? και φυσικα το αρχειο που μας εδωσες απευθυνεται σε ολους????:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Την εκδοση για την σειρα 4ΧΧΧ δεν την εχω δοκιμασει στην πραξη.

Εχω ζητησει και θα εχω αυριο το πρωι μια 4870Χ2 διαθεσιμη και θα τους δοκιμασω προσωπικα.

Εαν χρειαστουν κι αλλες αλλαγες προς βελτιωση αυτων που αναφερατε, θα γινουν αυριο και θα εχουμε νεοτερα συντομα.

Το αρχειο που σας δινω απευθυνεται σε ολους.

Προσωπικα δεν θα ξανανεχτω καταστασεις σαν τις τελευταιες "γνωστες".

Για αυτο με καποιον τροπο πρεπει να "προστατευσουμε" τα original πακετα εαν θελουμε να διατηρησουμε την σοβαροτητα μας.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

mellodos,, Για να σταματησει η συμπεριφορα της παραγραφου 3 θα πρεπει να αφαιρεσουμε τις δυνατοτητες των 10.8 οσον αφορα το image quality. Αν ειναι οντως θεμα να το συζητησουμε.

.

Image Quality????? Το πρόβλήμα έιναι απλό.Ο CCC δεν θυμάται τα scaling options που του ορίζεις για κάθε ανάλυση όπως έκανε πάντα και όταν αλλάζει κάτι (πχ restart ή game) ξαναγυρνάει σε κάδρο.

Βρε ας υπάρχει σωστό support και όσο για αυτά τα μικροπροβλήματα έχει ο θεός->(εγώ ?????) :haha:

EDIT : Όντως η καρτέλα video δεν δουλέυει καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

Image Quality????? Το πρόβλήμα έιναι απλό.Ο CCC δεν θυμάται τα scaling options που του ορίζεις για κάθε ανάλυση όπως έκανε πάντα και όταν αλλάζει κάτι (πχ restart ή game) ξαναγυρνάει σε κάδρο.

Βρε ας υπάρχει σωστό support και όσο για αυτά τα μικροπροβλήματα έχει ο θεός->(εγώ ?????) :haha:

Προβλήματα : Δεν υποστηριζει ati stream 2.2. Εκανα οτι μου ειπες atiman το ειχα κανει ετσι κι αλλιως απο πριν και παλι βγαζει display driver not support opencl παρολα αυτα συνεχισα οπως μου ειπες αλλα στο gpu-z δεν εχει τικαρισμενο το OpenCL!!!

Επισης οι ρυθμισεις τις καρτελας video > all settings ειναι ολες στο 0 και ξετσεκαρισμενες και δεν μπορεις να τις ενεργοποιησεις! Γενικα η καρτελα video φαινετε να εχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παντα ψαχνετε τοσο.. μακρυα..?

10-8a_ATICatalyst_AppProfiles

1)Για άλλη μια φορα...

Πρέπει πρώτα να περαστούν οι 10.8 και μετά αυτό?

Οι 10.8 θα πρέπει να είναι δικοί σου atiman ή γίνεται και με τους official?Ή άμα περαστούν οι official αυτό δεν χρειάζεται?

2)Επίσης λες "καθε νεος driver που θα διδεται πλεον στο thelab θα εχει μια ιδιαιτεροτητα σε σχεση με οποιονδηποτε αλλο θα μπορουσε να κυκλοφορει..."

Ποια είναι η ιδιαιτερότητα στην οποία αναφέρεσαι?

3)Και οι 10.8 ή οι 10.7 δίνουν παραπάνω πόντους σε benches και ποιοι frames σε games?Απλή ερώτηση που γνωρίζεις man!

Link to comment
Share on other sites

venom7,,

1. Το απαντησαμε, οχι. Ειναι ανεξαρτητα, πρεπει να βγει το προηγουμενο profile και να μπει το νεο.

Σαφως και εννοειτε οτι πρεπει να εχεις εγκαταστησει τον κυριως driver 10.8 για να περασεις τα profiles του.

Καμια σχεση, δεν υπαρχουν "δικοι" μου και official. Και οι δυο ειναι official, ο ενας beta και ο αλλος final, και στους δυο χρειαζεται.

2. Ειναι ανευ σημασιας για τον χρηστη η ιδιαιτεροτητα. Δεν εχει να κανει με δυνατοτητες η επιδοσεις.

3. Δεν υπαρχει σταθερη απαντηση σ αυτο. Οι 10.8 ειναι καλυτεροι, αλλα αυτο εξαρταται κι απο τις εφαρμογες και το συστημα του καθενος.

Κατα πασα πιθανοτητα θα εχουμε νεο οδηγο για την σειρα 4ΧΧΧ, γιατι αυτος που ανεβηκε δεν μου αρεσει καθολου.

Σε μερικες ωρες θα εχω νεοτερα.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα : Δεν υποστηριζει ati stream 2.2. Εκανα οτι μου ειπες atiman το ειχα κανει ετσι κι αλλιως απο πριν και παλι βγαζει display driver not support opencl παρολα αυτα συνεχισα οπως μου ειπες αλλα στο gpu-z δεν εχει τικαρισμενο το OpenCL!!!

Επισης οι ρυθμισεις τις καρτελας video > all settings ειναι ολες στο 0 και ξετσεκαρισμενες και δεν μπορεις να τις ενεργοποιησεις! Γενικα η καρτελα video φαινετε να εχει προβλημα!

και εμένα οι 10.8 με το ati stream 2.2 δεν μου έχουν τικαρισμένο το OpenCL και μου βγάζει driver not support OpenCL.

Link to comment
Share on other sites

κατι κανετε λαθος ολοι σας...εμενα ειναι τσεκαρισμενο κανονικοτατα...και σε αλλους...και απο την στιγμη που η ΑΤΙ λεει υποστηριζεται...τοτε ναι υπαρχει υποστηριξη stream 2.2 στους 10.8...:)

Link to comment
Share on other sites

κατι κανετε λαθος ολοι σας...εμενα ειναι τσεκαρισμενο κανονικοτατα...και σε αλλους...και απο την στιγμη που η ΑΤΙ λεει υποστηριζεται...τοτε ναι υπαρχει υποστηριξη stream 2.2 στους 10.8...:)

σε τι καρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος 10.8 οδηγος για καρτες σειρας 4ΧΧΧ και πισω ειναι εδω απολυτα δοκιμασμενος...

Ειναι εντελως νεος, υποστηριζει OpenCL 1.1 στις καρτες της σειρας που το υποστηριζουν.

Υποστηριζει mobility καρτες 4ΧΧΧ και πισω.

Δεν υποστηριζει τιποτα απο την σειρα 5ΧΧΧ.

Ο πινακας των καρτων που υποστηριζουν OpenCL 1.1 μεσω του ATI stream V2.2 βρισκεται εδω.

Καμια αλλη καρτα δεν θα εχει ενεργο το tab OpenCL.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι; το ATI stream V2.2 το παιρναμε απο πανω; ή κανουμε απεγκατασταση το προηγουμενο; και αν ναι στο δευτερο ερωτημα κανουμε απεγκατασταση

το ATI Stream Profiler και τα ATI Stream SDK v2 Samples - Developer;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.