Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Χωρις να ξερω την χρηση της, θεωρω οτι πανω απο τους 10.5 δεν εχει καποιο νοημα να πας, χωρις ομως να υπαρχει κανενα προβλημα και με νεοτερους.

Παντα εξαρταται ομως απο τις αναγκες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω απροβλημάτιστη λειτουργία

Από χρήση απλή προς το παρόν (μέχρι να πάρω άλλη κάρτα)

Ιντερνετ, ταινίες HD και κάνα Pro2011 που και που

Τώρα έχω τους 8.782 οπότε θα μείνω με αυτούς

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα παραλαβω και δευτερη 5870 .καποιες ερωσεις-αποριες ειναι οι εξης:με τα crossfire bridge παιζει κανενα ρολο αν θα βαλω ενα η δυο?τωρα τελευτεα εχω χασει λιγο το θεμα με τους drivers, ποιον μου προτινετε να βαλω και παιζει σχετικα με τα profiles?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πριν λιγο καιρο που εβαλα τους 10.10 ξεκινησε η καρτα μου να βγαζει αρτιφακτς στο Starcraft 2... με μεγαλη μου εκπληξη ειδα αρτιφακτς και στο desktop!!!!! .... χρόνια με overclock κτλ δεν το χα δει ποτε μου αυτο...

Η καρτα δεν εχει γινει ποτε overclocked για να δικαιολογει ας πουμε αυτην την συμπεριφορα...

Βαζοντας ενα hotfix καποια στιγμη ειχε εξαφανιστει το φαινομενο αυτο..σημερα ομως ξανα αρχισε να μου κανει παλι αρτιφακτς σε παιχνιδι και desktop... Ειναι σημαδι οτι η καρτα τα παιζει σιγα σιγα?

Να την στειλω για τσεκ μιας και εχω ακομα 2-3 μηνες εγγηυση?? φοβαμαι μονο μην μπω στην διαδικασια να στειλω την καρτα μιας και ειμαι γιαννενα και δεν Τυχει? να δουνε καποια αρτιφακτς αυτοι εκει μιας και δεν ειναι κατι που το κανει στανταρ ΠΑΝΤΑ αλλα κατα διαστηματα...

Ειμαι λιγο προβληματισμενος με αυτο το θεμα τι θα κανατε στην θεση μου???? τι πιθανοτητα δινετε αυτο να ειναι προβλημα των driver???? και οχι αστοχια υλικου?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες λίγο παραπάνω τα παιδιά μιλούν όχι και με τα ποιο κολακευτικά λόγια για τους 10.10 , βάλε τον προηγούμενο driver που ήσουν σταθερός και δες πως συμπεριφέρεται πριν την στείλεις για έλεγχο .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δε μπορώ με ΤΠΤ να κάνω να δουλέψει ο δέυτερος πυρήνας της 4870χ2 ... στο Catalyst AI το εχω ενεργοποιημενο και τερμα αριστερα το slider στο ΚΑΝΟΝΙΚΟ...

Τι μπορώ να κανω??? pls help

ATI_Catalyst_10.8_Win7_Vista_4000

Στειλε μου ΠΜ για τον κωδικο..

Link to comment
Share on other sites

atiman πες καμια ιδεα γιατι ειναι μολις η δευτερη μερα που πειρα την δευτερη 5870 και ετσι μουρχετε να την πεταξω απο το μπαλκονι να ησηχασω ,χθες εφαγα ολη την μερα μου και δεν καταφερα να το κανς να δουλεψει.λοιπον λεπτομεριες εχω το chipset 790gx σιγεκριμενα την motherboard asus m3a78-t εχει 3 θυρες pci εγω εβαλα της καρτες την μια στην επανω και την αλλη στην τερμα τελευτεα να εχουν καποιο κενο αναμεσα.δοκιμασα και με ενα και με δυο crossfire bridge την οθονη την εβαλα στην πανω καρτα.μπαινω windows δεν βλεπει drivers,κανω restart και δουλευαν κανονικα ενεργοποιησα απο το ψαταλυστ cf anable αλλα εωγαζε τα ιδια fps με πριν κοιτακσα στο ατι οωερδριωε την μια την εβλεπε κανονικα αλλα την αλλι ελεγε 0 θερμοκρασια 0 core clock 0 memory clock εκανα ποσες φορες απεγκατασταση drivers την τελευταια φορα δεν ανοιγε το catalyst ελεγε σταματησε να λειτουργει .η απεγκαταστασεις εγειναν με το your uninstaller 2010 και μετα με το δικο σου unistaller.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πριν λιγο καιρο που εβαλα τους 10.10 ξεκινησε η καρτα μου να βγαζει αρτιφακτς στο Starcraft 2... με μεγαλη μου εκπληξη ειδα αρτιφακτς και στο desktop!!!!! .... χρόνια με overclock κτλ δεν το χα δει ποτε μου αυτο...

Η καρτα δεν εχει γινει ποτε overclocked για να δικαιολογει ας πουμε αυτην την συμπεριφορα...

Βαζοντας ενα hotfix καποια στιγμη ειχε εξαφανιστει το φαινομενο αυτο..σημερα ομως ξανα αρχισε να μου κανει παλι αρτιφακτς σε παιχνιδι και desktop... Ειναι σημαδι οτι η καρτα τα παιζει σιγα σιγα?

Να την στειλω για τσεκ μιας και εχω ακομα 2-3 μηνες εγγηυση?? φοβαμαι μονο μην μπω στην διαδικασια να στειλω την καρτα μιας και ειμαι γιαννενα και δεν Τυχει? να δουνε καποια αρτιφακτς αυτοι εκει μιας και δεν ειναι κατι που το κανει στανταρ ΠΑΝΤΑ αλλα κατα διαστηματα...

Ειμαι λιγο προβληματισμενος με αυτο το θεμα τι θα κανατε στην θεση μου???? τι πιθανοτητα δινετε αυτο να ειναι προβλημα των driver???? και οχι αστοχια υλικου?

Τα ιδια και σε μενα, την εστειλα απλα για ελεγχο, χωρις φωνες και πανηγυρια, και τελικα μου την αλλαξανε...

Αν την εχεις 2 χρονια, απο λιγο search που εκανα, το ιδιο συνεβει σε πολυ κοσμο που πηρε απο τα πρωτα κομματια 4870Χ2...

Δεν νομιζω να ειναι θεμα drivers...οποιους και να βαλεις, το ιδιο θα σου κανει...

Καποιες στιγμες με restart θα επανερχεται, αλλα μετα παλι το ιδιο...

Σε εμενα εβγαζε πολυχρωμες γραμμες ακομα και στην boot screen του bios...

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και σε μενα, την εστειλα απλα για ελεγχο, χωρις φωνες και πανηγυρια, και τελικα μου την αλλαξανε...

Αν την εχεις 2 χρονια, απο λιγο search που εκανα, το ιδιο συνεβει σε πολυ κοσμο που πηρε απο τα πρωτα κομματια 4870Χ2...

Δεν νομιζω να ειναι θεμα drivers...οποιους και να βαλεις, το ιδιο θα σου κανει...

Καποιες στιγμες με restart θα επανερχεται, αλλα μετα παλι το ιδιο...

Σε εμενα εβγαζε πολυχρωμες γραμμες ακομα και στην boot screen του bios...

Και γω μια απ τα ιδια την εχω κοντα 2 χρονια! artifacts προς το παρον μονο στα παιχνιδια! Αυτο π δεν ξερω ειναι αν εχει εγγυηση γιατι την 4870χ2 μου την στειλανε οταν καικε 8800GTX με 60€ επιπλεον! Σε αυτη την περιπτωση μετραει η εγγυηση της 8800GTX? η εχει νεα εγγυηση η 4870χ2?

Link to comment
Share on other sites

atiman πες καμια ιδεα γιατι ειναι μολις η δευτερη μερα που πειρα την δευτερη 5870 και ετσι μουρχετε να την πεταξω απο το μπαλκονι να ησηχασω ,χθες εφαγα ολη την μερα μου και δεν καταφερα να το κανς να δουλεψει.λοιπον λεπτομεριες εχω το chipset 790gx σιγεκριμενα την motherboard asus m3a78-t εχει 3 θυρες pci εγω εβαλα της καρτες την μια στην επανω και την αλλη στην τερμα τελευτεα να εχουν καποιο κενο αναμεσα.δοκιμασα και με ενα και με δυο crossfire bridge την οθονη την εβαλα στην πανω καρτα.μπαινω windows δεν βλεπει drivers,κανω restart και δουλευαν κανονικα ενεργοποιησα απο το ψαταλυστ cf anable αλλα εωγαζε τα ιδια fps με πριν κοιτακσα στο ατι οωερδριωε την μια την εβλεπε κανονικα αλλα την αλλι ελεγε 0 θερμοκρασια 0 core clock 0 memory clock εκανα ποσες φορες απεγκατασταση drivers την τελευταια φορα δεν ανοιγε το catalyst ελεγε σταματησε να λειτουργει .η απεγκαταστασεις εγειναν με το your uninstaller 2010 και μετα με το δικο σου unistaller.

Το 790GX ειναι ενα αρκετα παλιο chipset. Ακομα και να δουλευε σε crossfire με τις 5870 θα δουλευε σε 8Χ η καθε καρτα, οποτε δεν θα υπηρχε ουσιαστικη βελτιωση στην ταχυτητα.

Δεν φταιει ο driver αλλα το chipset..

Link to comment
Share on other sites

Το 790GX ειναι ενα αρκετα παλιο chipset. Ακομα και να δουλευε σε crossfire με τις 5870 θα δουλευε σε 8Χ η καθε καρτα, οποτε δεν θα υπηρχε ουσιαστικη βελτιωση στην ταχυτητα.

Εξ όσων θυμαμαι, το bandwidth του VGA slot πρακτικα επηρεάζει μόνο τις επιδοσεις σε περιπτωση χρησης onboard μνήμης.

Από την εποχή του PCI->AGP, η αλλαγή του διαύλου αυτή καθαυτή δεν είχε παρα απειροελάχιστη επίδραση στις επιδόσεις της VGA. Τη διαφορά την έκανε παντα, κατά 99%, το vga chip.

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα ψαξει το θεμα πριν την παρω και ειδα οτι δεν θα χανει πολυ σε επιδοσεις εκτος απο περιπτωσεις 2 5970 και τετοια.τωρα μολις αλακσα θεση τις gpu θα κανω ξανα εγκατασταση το catalyst.η ερωτηση που εχω ειναι η εξης,οταν εχω cf και παω στο ati overdrive μεσα στο catalyst δεν θα πρεπει να διχνει κανονικα και τις δυο καρτες(χρονισμους και σχετικα)?και σε desktop τι ρολογια παιζουν γιατι ειδα να ειναι 400/300 και δεν ξερω κατα ποσο ειναι φισιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.