Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ρε παιδια εγω κατεβασα απο AMD τους 10.12 που δίνει η επίσημη σελίδα και γραφει :

driver version 8.801_101125a...

catalysm version 10.12

....

....

CCC version 2010.1125.2142.38865

με το κλασικο παράθυρο κ.λ.π

τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανω προβληματισμοι αναφερονται σ αυτο το link AMD Catalyst

φιλε atiman εκει αναφερεται για κατοχους της σειρασ 6ΧΧΧ...καλα δεν τα λέω

εγω πχ εχω την 5970...τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Post στο thelab.gr ήταν στις 20/08/2010 και ήταν post δυσαρέσκειας για τα κακώς πραχθέντα από το αρμόδιο developer team της ATI σχετικά με τους Catalyst drivers, όσον αφορά στο DXVA.

Οφείλω να πω ότι με τους Catalyst 10.12 ένα πολύ μυστήριο bug που εισήχθει στους Catalyst 10.4 και νόμιζα ότι δεν θα φύγει ποτέ (το είχε υπονοήσει και ο Atiman αυτό) τελικά διορθώθηκε. Αναφέρομαι στο πιο διάσημο video bug των Catalyst drivers - το bug του H.264 DXVA με τα SD video files.

Επίσης ένα ακόμα σημείο κριτικής μου στο πρώτο Post - σχετικά με την αδυναμία του WMP12 να αναπαράγει WMV3 και VC-1 με DXVA έχει διορθωθεί από τους Catalyst 10.10 και μετά με την προσθήκη ενός νέου MFT decoder του AMD Playback Decoder MFT. Βέβαια η διόρθωση δεν είναι πλήρης γιατί τα VC-1 interlaced εμφανίζονται corrupted (Atiman φαντάζομαι ότι η AMD το ξέρει αυτό)

Τέλος μετά από καιρό έτρεξα κάποια benchmarks σε δύσκολα AVCHD αρχεία H.264 1080p στα 60fps και βρήκα ότι το Performance του Microsoft H264 Video Decoder MFT έχει αυξηθεί x4! με αποτέλεσμα τα αρχεία αυτά να τα παίζει για πλάκα.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Microsoft ή στην AMD περισσότερο αυτή η αύξηση της απόδοσης, αλλά είναι εντυπωσιακή.

Τα UHD αρχεία (πάνω από 1088p) συνεχίζουν να κρασάρουν και το MPEG2 συνεχίζει να είναι partially accelerated σε 5750.

Επίσης τα Divx δεν έχουν DXVA.

Δεν ξέρω αν αυτά διορθωθούν/ προστεθούν ποτέ, αλλά εγώ οφείλω ένα μπράβο στους ATI developers για το Performance και το compatibility του DXVA στην 5750.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Post στο thelab.gr ήταν στις 20/08/2010 και ήταν post δυσαρέσκειας για τα κακώς πραχθέντα από το αρμόδιο developer team της ATI σχετικά με τους Catalyst drivers, όσον αφορά στο DXVA.

Οφείλω να πω ότι με τους Catalyst 10.12 ένα πολύ μυστήριο bug που εισήχθει στους Catalyst 10.4 και νόμιζα ότι δεν θα φύγει ποτέ (το είχε υπονοήσει και ο Atiman αυτό) τελικά διορθώθηκε. Αναφέρομαι στο πιο διάσημο video bug των Catalyst drivers - το bug του H.264 DXVA με τα SD video files.

Επίσης ένα ακόμα σημείο κριτικής μου στο πρώτο Post - σχετικά με την αδυναμία του WMP12 να αναπαράγει WMV3 και VC-1 με DXVA έχει διορθωθεί από τους Catalyst 10.10 και μετά με την προσθήκη ενός νέου MFT decoder του AMD Playback Decoder MFT. Βέβαια η διόρθωση δεν είναι πλήρης γιατί τα VC-1 interlaced εμφανίζονται corrupted (Atiman φαντάζομαι ότι η AMD το ξέρει αυτό)

Τέλος μετά από καιρό έτρεξα κάποια benchmarks σε δύσκολα AVCHD αρχεία H.264 1080p στα 60fps και βρήκα ότι το Performance του Microsoft H264 Video Decoder MFT έχει αυξηθεί x4! με αποτέλεσμα τα αρχεία αυτά να τα παίζει για πλάκα.

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην Microsoft ή στην AMD περισσότερο αυτή η αύξηση της απόδοσης, αλλά είναι εντυπωσιακή.

Τα UHD αρχεία (πάνω από 1088p) συνεχίζουν να κρασάρουν και το MPEG2 συνεχίζει να είναι partially accelerated σε 5750.

Επίσης τα Divx δεν έχουν DXVA.

Δεν ξέρω αν αυτά διορθωθούν/ προστεθούν ποτέ, αλλά εγώ οφείλω ένα μπράβο στους ATI developers για το Performance και το compatibility του DXVA στην 5750.

Ισως "καποιος" να επηρεαστηκε απο την καλοπροαιρετη και δικαιη κριτικη σου και να εκανε κατι γι αυτο...

Να πω επισης, μιας και συμμετεχει το ονομα μου στο ποστ σου, οτι κανεις σε κανεναν τομεα ποτε δεν μπορει να υποσχεθει μια διορθωση πριν αυτη γινει διοτι θα εκτεθει πολλαπλα εαν δεν πετυχει.

Ετσι μεχρι και την τελευταια στιγμη λες "δεν ξερω αν γινεται, η ισως να μην γινει"..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν μπορω να βρω οδηγους της προκοπης:nothing: εχω δοκιμασει 10.9,10.11,10.12,10.5 και με ολους εχω frame drop στα 1-5 fps στο bc2.

μερικοι απο αυτους δεν μου ανοιγουν το ccc αλλοι δεν αναγνωριζουν την αναλυση της οθονης ακριβως και ολο κολληματα στο bc2.

την 5770 της gigabyte εχω.

αν μπορειτε να βοηθησετε θα μου κανατε μεγαλη χαρη.πειτε καποιον οδηγο της προκοπης:shout:

(ατιμαν εχω στειλει pm για την password και τον driver δικο σου,αλλα μου δειχνει οτι δεν το πηρες.σορρυ που ποσταρω εδω γι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν μπορω να βρω οδηγους της προκοπης:nothing: εχω δοκιμασει 10.9,10.11,10.12,10.5 και με ολους εχω frame drop στα 1-5 fps στο bc2.

Μπορεις να μας δωσεις ενα στιγμα του τι θεωρεις driver της προκοπης και πως θα ηθελες αυτος να συμπεριφερθει στο συγκεκριμενο θεμα που αναφερεις?

* μερικοι απο αυτους δεν μου ανοιγουν το ccc αλλοι δεν αναγνωριζουν την αναλυση της οθονης ακριβως και ολο κολληματα στο bc2.

Μιλαμε παντα για official υστερα απο σωστο uninstallation?

την 5770 της gigabyte εχω.

αν μπορειτε να βοηθησετε θα μου κανατε μεγαλη χαρη.πειτε καποιον οδηγο της προκοπης:shout:

(ατιμαν εχω στειλει pm για την password και τον driver δικο σου,αλλα μου δειχνει οτι δεν το πηρες.σορρυ που ποσταρω εδω γι αυτο)

Οντως δεν πηρα το μυνημα σου, αλλα σιγουρα κανεις απο τους official beta οδηγους που θα μπορουσα να σου δωσω να δοκιμασεις δεν θα σου "εκαναν".

* Προτεινω να ψαξεις το θεμα αυτο εξω απο τους drivers με την απολυτη εννοια.

---------------------------

Εμμ...υπάρχει τρόπος να κάνω update τους drivers χωρίς να γίνεται αχταρμάς στα εικονίδια στο desktop και να τρώω μισή ώρα να τα βάλω σε μια σειρά;

Εαν μπορεις να κανεις update τους drivers χωρις να αλλαξει η αναλυση της οθονης, ναι, αλλα δεν μπορεις..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν θα ηθελα να εχει τετοιο framedrop.να εχει ενα minimum fps,γυρω στο 25-30 και να μην πεφτει απο εκει ,ωστε να μου κολλαει το παιχνιδι.μαλλον ζηταω πολλα:)

απεγκατασταση κανω με το uninstaller το δικο σου ατιμαν,εκδοση 3,μιας και την 4 δεν την δεχεται λογω του επεξεργαστη.επανεκινηση και εγκατασταση τους νεους.

τι εννοεις ''να ψαξω το θεμα εξω απο τους drivers''??

αν παντως ξερετε οτι καποια εκδοση απο τους οδηγους λειτουργει καλα με το bc2 πειτε μου να την δοκιμασω.pls:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια εκδοση 4.1.0 του uninstaller δεν θα εχει προβλημα με τον επεξεργαστη σου.

Δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να σου κλειδωσει τα min fps σε ενα συγκεκριμενο νουμερο, 1-5 fps ομως οπως καταλαβαινεις ειναι μια αστεια λεπτομερεια..

Οι παραγοντες της αυξομειωσης ειναι πολλοι και διαφορετικοι μεταξυ τους..

Τελος, μπορω να σου πω μονο τι δεν δημιουργουν οι drivers, αλλα δεν μπορω με τιποτα να ειμαι "μεσα" στο PC σου ωστε να γνωριζω ενδεχομενα προβληματα του ιδιου, εγγενως η μεσω του χρηστη του..

Link to comment
Share on other sites

φιλε atiman εκει αναφερεται για κατοχους της σειρασ 6ΧΧΧ...καλα δεν τα λέω

εγω πχ εχω την 5970...τι παίζει?

Περιμενω μια διευκρίνιση ......στο παραπάνω και τελικα υπάρχει νέο " παρουσιαστικό " στο ccc με τους 10.12

Link to comment
Share on other sites

ok.καταοητο και λογικο ατιμαν.θα δοκιμασω και το νεο uninstaller και θα σου πω αν δουλευει.αν εχεις την καλοσυνη,μπορεις να μου δωσεις,σε pm αν θες,link για τους οδηγους σου καθως και την password.win7 32 bit χρησιμοποιω.

ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Εμμ...υπάρχει τρόπος να κάνω update τους drivers χωρίς να γίνεται αχταρμάς στα εικονίδια στο desktop και να τρώω μισή ώρα να τα βάλω σε μια σειρά;

desktopOK ειναι το προγραμματακι που κανει τη δουλεια που θελεις.με εχει βοηθησει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

@isaios

Θα το δοκιμάσω το προγραμματάκι γιατί τελευταία με έχει παιδέψει πολύ η ιστορία με τα εικονίδια που θέλουν τακτοποίηση όποτε αλλάζω driver ή οθόνη.

@atiman

Ναι, γίνεται. Πέταμα τους drivers από πάνω από τους παλιούς. Μια χαρά περνάει και έτσι ο driver και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (τουλάχιστον με τους cats των τελευταίων 2 ετών).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να προτεινω μη ορθες μεθοδους..

____________________________________

edit,,

Περιμενω μια διευκρίνιση ......στο παραπάνω και τελικα υπάρχει νέο " παρουσιαστικό " στο ccc με τους 10.12

Καθε οfficial οδηγος λειτουργει παντα και προς τα πισω, αρα κανει και για την 5970.

Υπαρχει νεο CCC εδω

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να προτεινω μη ορθες μεθοδους..

____________________________________

edit,,

Καθε οfficial οδηγος λειτουργει παντα και προς τα πισω, αρα κανει και για την 5970.

Υπαρχει νεο CCC εδω

ευχαριστώ δεν το ειχα δει προφανως ειναι αυτό ....................>>>

Title File Size Version Date Posted

AMD Catalyst 10.12 Preview for Windows 7– Featuring the new Catalyst Control Center 110 MB 10.12 12/13/2010

Description:

We’re letting our customers try out the brand new Catalyst Control Center before it’s officially part of the AMD Catalyst package!

μπορούμε να το κανουμε εγκατασταση απο πάνω κατ ευθειαν οσοι εχουμε περασει στους 10.12 ή θελει απεγκατασταση όλο το πακετο και φτου απ την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.