Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Καλημερα,

εχτες καταφερα να κλεψω λιγο χρονο και να βαλω τους 11.2 (+11.2 CAP1)... Ολα καλα, μεχρι που ανοιξα το Flight Simulator X και ενω ειχα μια χαρα FPS η οθονη τρεμοπαιζε πολυ εντονα (πολυ χειροτερα απ'οτι οταν εχω το vsync OFF, μονο που ειχα το vsync ON!)

Πηγα παλι στους παλιους drivers 11.1 και step by step ξαναεβαλα τους 11.2 (+11.2 CAP1), αυτη τη φορα χωρις κανενα απολυτως προβλημα (same settings).

Τελος καλο, ολα καλα λοιπον... με μια μικρη διαφορα...

Μου ηρθε να τρεξω το Unigine Heaven 2.1 υστερα απο αρκετο καιρο, οπου σε DX11 ελαβα τα καλυτερα results ever... Ελα ομως που οταν το ετρεξα σε DX9 mode ειδα ενα απιστευτο περιοδικο κολλημα στην κινηση της εικονας.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1. Με τους 11.2 εχετε και εσεις αυτο το κολλημα στο flow της εικονας στο Unigine Heaven 2.1 σε DX9?

2. Ποιος απο τους παλαιοτερους drivers πιστευετε οτι ειναι ο καλυτερος για DX9 παιχνιδια? Σκεφτομαι με την βοηθεια του RadeonPro (Driver Compatibility function) να χρησιμοποιω για τα παιχνιδια DX9 καποιον απο τους 10-4 εως 10-6... τί προτεινετε?

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετά από όλα αυτά που ακούω μάλλον ειχε δίκιο ο συντοπίτης που είπε ότι με ati (ή...amd) τελικά παίζεις με τους drivers.

Μα υπάρχει περίπτωση να παίζεις με msi ab,radeon προ και να μην πειραματίζεσαι και με drivers,cap και πάει λέγοντας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει περίπτωση να παίζεις με msi ab,radeon προ και να μην πειραματίζεσαι και με drivers,cap και πάει λέγοντας?

Εννοείται πως ναι. Αλλά άλλο παιχνίδι άλλο ταλαιπωρία. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι nvidiακιας.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο κερσορας που λαγκαρει πολυ εγγυηση παιδι μου...αμαν AMD...τετοιο bug δεν ειδα εδω και 3 χρονια τουλαχιστον, προοδος ισως...??? ισως βοηθαει στο να σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν κλεισουμε το παραθυρο δεν λεω, αν και καταλαβα, πρεπει να μας πειραζετε, μια με τον τεραστιο κερσορα που μεγαλωνε παλαια και τωρα αυτο...χιχι:T::rolleyes::tongue:

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο κερσορας που λαγκαρει πολυ εγγυηση παιδι μου...αμαν AMD...τετοιο bug δεν ειδα εδω και 3 χρονια τουλαχιστον, προοδος ισως...??? ισως βοηθαει στο να σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν κλεισουμε το παραθυρο δεν λεω, αν και καταλαβα, πρεπει να μας πειραζετε, μια με τον τεραστιο κερσορα που μεγαλωνε παλαια και τωρα αυτο...χιχι:T::rolleyes::tongue:

Εχεις καποια ιδεα του σε τι μπορει να οφειλεται και γιατι δεν εμφανιζεται σε ολα τα συστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποια ιδεα του σε τι μπορει να οφειλεται και γιατι δεν εμφανιζεται σε ολα τα συστηματα?

ειναι ολοφανερη ευθυνη του οδηγου αν θυμασαι καλα στο παρελθον υπηρχαν αλλα θεματα π.χ. 2D driver και στα windows...πιστευω καμια φορα κατι καμια παραμετρος οταν χτιζεται...τους ξεφευγει και δημιουργειται αυτο το λαθος...

το εμφανιζει και σε παιχνιδια οχι μονο windows...στρατηγικης δηλαδη age of empires 3, starcraft 2...και γινεται μονο απο την πλαγια δεξια μερια...σε πολλους...δεν ξερω που μπορει να ωφειλεται...και φυσικα δεν υπαρχει σε παλαιους οδηγους...μονο στις τελευταιες που βγηκαν...τυχαιο..?? δεν μπορει να φταιει το συστημα...ξαφνικα να εγινε προβληματικο...η amd, πολλες φορες, μερικα bugs...αν δε τα δουν με τα ματια τους, δεν μπαινουν στον κοπο να τα κοιταξουν...πολλες φορες δεν μου χουν απαντησει ουτε στο customer support, και δοξα το θεο μια χαρα αγγλικα ξερω.!:fist:

Link to comment
Share on other sites

προσωρινη λυση για τον κερσορα πηγαινουμε ιδιοτητες, στον υπολογιστη, και στις ρυθμισεις για προχωρημενους, βγαζουμε την σκια του δεικτη...μου λυθηκε οπως και σε δεκαδες αλλους...

αλλα...δεν θα ριξουμε την ευθυνη στο λειτουργικο...η AMD φταιει...:wall::smoke:

Link to comment
Share on other sites

προσωρινη λυση για τον κερσορα πηγαινουμε ιδιοτητες, στον υπολογιστη, και στις ρυθμισεις για προχωρημενους, βγαζουμε την σκια του δεικτη...

Man δεν το βρίσκω αυτό που λες "βγαζουμε την σκια του δεικτη"!!!Τι είναι αυτό???Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Man δεν το βρίσκω αυτό που λες "βγαζουμε την σκια του δεικτη"!!!Τι είναι αυτό???Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο?

αν εχεις windows7, πας ως εξης υπολογιστη μου->ιδιοτητες ->ρυθμισεις συστηματος για προχωρημενους->καρτελα για προχωρημενους->επιδοσεις->ρυθμισεις( και εκει στα πολλα ξετικαρεις εκεινο που λεει εμφανιση σκιων κατω απο το δεικτη του ποντικιου) πατας apply και πες αντιο στο lag... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντα με pointer shadow off εχω το λειτουργικο, το lag εξακολουθει να υπαρχει, δοκιμαστε να κανετε κυκλακια γυρω απτο Χ και θα καταλαβετε τι εννοω, φυσικα ΔΕΝ φταιει το mouse, ειμαι με markC acceleration fix και στα 500hz.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.