Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Δοκίμασα χθες για 2 rounds τους 11.10 whql με τα cap4, μισό round σε 64αρι server operation firestorm και μου φάνηκε πιό ομαλό, δεν έπεφτε στα 30fps, το λιγότερο που είδα ήταν ήταν 60.

Μετά πέρασε σε davamant peak και εκεί μου έκανε τα γνωστά -1,2 φορές- drops στα 30fps μέσα στο tunnel που είχαν μαζευτεί όλοι μέσα και γινόταν ο χαμός, όλα στο full και ultra...

Μετά δυστυχώς έπρεπε να φύγω και δεν έκανα παραπάνω δοκιμές.

Θα δοκιμάσω σήμερα και τα καινούργια cap μήπως βοηθάνε καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

SOS 11.10 +5970.για να δουλεψει το crossfire θέλει έγοδο απο fullscreen mode σε windowed και παλι πίσω.σχεδόν πάντα σταθερά 60fps και πολύ καλό scaling πάντα 80-85%+ αλλα sa na βλέπω frameskipping.δλδ παρά τα υψηλά καρέ το gameplay de φαίνεται να είναι τόσο smooth.επίσης crash-άρει όταν το φορτώνεις to παιχνίδι καθώς και όταν χάνεις.Ξέρει κάποιος κάποιο fix???!?!!?:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να δω κι εγώ πως λειτουργούν οι καινούριοι οδηγοί και επειδή είναι η τελευταία μέρα που θα έχω τη δεύτερη 6990 στα χέρια μου, είπα να δοκιμάσω κι εγώ λίγο battlefield. Οι εντυπώσεις λοιπόν είναι τραγικές. Χρειάστηκε να το ξεκινήσω 4 φορές για να παίξει και όταν τελικά έπαιξε δε λειτουργούσε το crossfire και το frame rate ήταν στην αρχή του παιχνιδιού από 12-25 fps (2560χ1600 με τα πάντα σε ultra λεπτομέρεια, 4xMSAA και HBAO. Με μια επανεκκίνηση υπολογιστή και παιχνιδιού, το cf λειτουργεί κανονικά, τα frames κυμαίνονται στο ίδιο ακριβώς σημείο του παιχνιδιού από 45-55 με ένα σοβαρό πρόβλημα όμως που το κάνει εντελώς unplayable. Κολλάει συνεχώς στην κίνηση. Δε λαγκάρει απλά κάνει σαν να διαβάζει ο δίσκος συνέχεια και φορτώνει εκείνη τη στιγμή την πίστα. Πώς κάνουν τα παιχνίδια μια στιγμιαία καθυστέρηση όταν φορτώνουν μια καινούρια περιοχή (π.χ half life 2), απλά το κάνει αυτό συνέχεια. Δεν παίζεται λοιπόν. Θα δοκιμάσω ή αργότερα σήμερα το βράδυ ή αύριο τι γίνεται με μία 6990 και θα ξαναποστάρω.

EDIT: Τελικά την έβγαλα τη δεύτερη κάρτα και έκανα ένα γρήγορο τεστ με τη μία 6990. Όλα καλά τώρα. Έχει ακόμα ένα αδιόρατο stuttering (ίσως είναι τα frame drops που αναφέρει ο φίλος lazy dog πιο πάνω) αλλά σε γενικές γραμμές παίζει καλά. Τα frames εντωμεταξύ είναι καλύτερα από ότι με τις δύο 6990. Κυμαίνονται από 55 έως 75. Το crossfire παίζει πολύ καλά και κάθε φορά και τα ρολόγια δε γυρνάνε σε default τιμές όπως συμβαίνει στο φίλο sstav. Το τεστ έγινε σε ένα συντηρητικό 1000-1500 με 1,2ν. Σε πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και με 11.9 cap4.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και σε εμένα έκαναν τέτοια κουλά και μου φάνηκαν και πεσμένες οι επιδόσεις σε σχέση με 11.10+11.9cap4.

Αν βρω χρόνο σήμερα θα δοκιμάσω και 11.10 σκέτους μήπως πάνε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

SOS 11.10 +5970.για να δουλεψει το crossfire θέλει έγοδο απο fullscreen mode σε windowed και παλι πίσω.σχεδόν πάντα σταθερά 60fps και πολύ καλό scaling πάντα 80-85%+ αλλα sa na βλέπω frameskipping.δλδ παρά τα υψηλά καρέ το gameplay de φαίνεται να είναι τόσο smooth.επίσης crash-άρει όταν το φορτώνεις to παιχνίδι καθώς και όταν χάνεις.Ξέρει κάποιος κάποιο

fix???!?!!?:confused::confused::confused::confused::confused:

11.10 + 11.9 cap 4

ναι το επιβεβαιωνω και εγω με την 5970 μετραω με msi afterbuner χρηση gpu και ο 1 πυρηνας ειναι εκτος μπαινοντας στο παιχνιδι κανω το κολπακι windowed και παλι πίσω [alt+enter] δηλαδη και το scaling καρφωνεται στα 90% δεν ξερω και αν συμβαινει και στο crossfire με 2 καρτες αυτο

edit επισης παρατηρησα αφου το κανω το κολπακι και μονο τοτε αμα παω να ρυθμισω στα options πχ το MSAA εχω crash 4 στα 4 στο save

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και σε εμένα έκαναν τέτοια κουλά και μου φάνηκαν και πεσμένες οι επιδόσεις σε σχέση με 11.10+11.9cap4.

Αν βρω χρόνο σήμερα θα δοκιμάσω και 11.10 σκέτους μήπως πάνε καλύτερα...

Τελικά δοκίμασα και με σκέτους 11.10whql και δεν ήταν σταθεροί,έπεφταν τα fps στο άσχετο. Τις καλύτερες επιδόσεις τις είχα με τους 11.10+11.9cap4, τουλάχιστον με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα πάντα σε σχέση με το bf3...

11.10 + 11.9 cap 4

ναι το επιβεβαιωνω και εγω με την 5970 μετραω με msi afterbuner χρηση gpu και ο 1 πυρηνας ειναι εκτος μπαινοντας στο παιχνιδι κανω το κολπακι windowed και παλι πίσω [alt+enter] δηλαδη και το scaling καρφωνεται στα 90% δεν ξερω και αν συμβαινει και στο crossfire με 2 καρτες αυτο

edit επισης παρατηρησα αφου το κανω το κολπακι και μονο τοτε αμα παω να ρυθμισω στα options πχ το MSAA εχω crash 4 στα 4 στο save

Εμένα δεν μου το κάνει αυτό...

Όταν ανοίγει βέβαια μπαίνει κατευθείαν σε full screen και οι 3 πυρήνες ανεβαίνουν πάνω απο 80% συνέχεια, αλλά δεν τερματίζουν, όπως στα benchmakrs που fullαρουν συνέχεια στο 99%! Οπότε πθστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης επιδόσεων στο bf3...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

SOS 11.10 +5970.για να δουλεψει το crossfire θέλει έγοδο απο fullscreen mode σε windowed και παλι πίσω.σχεδόν πάντα σταθερά 60fps και πολύ καλό scaling πάντα 80-85%+ αλλα sa na βλέπω frameskipping.δλδ παρά τα υψηλά καρέ το gameplay de φαίνεται να είναι τόσο smooth.επίσης crash-άρει όταν το φορτώνεις to παιχνίδι καθώς και όταν χάνεις.Ξέρει κάποιος κάποιο fix???!?!!?:confused::confused::confused::confused::confused:

Το πρόβλημα που περιγράφεις με τα καρε, το έχω κι εγω με μονή 6950 1 GB. Φαίνεται πολύ περισσότερο όταν κάνω πολύ αργό scrolling σε μια απομακρυσμένη επιφάνεια (π.χ. σε ένα απέναντι τοίχο)...Και τα fps 45 - 50.... (???)..:wassat:.

Η μόνη λύση προς το παρόν είναι η απενεργοποίηση του ΜSAA, παρόλο που τουλάχιστον σε 2x το σηκώνει άνετα

Link to comment
Share on other sites

:-O :confused::hmm:

Εκτος απο το να εκφραζεις την εκπληξη σου και την απορια που τους βρηκα, εχεις να πεις κατι επι του θεματος κ.Atiman?

Eκλεισα και το Enable Surface Format Optimization αλλα παλι προβλημα.

Διαφορα σε αποδοση δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω που τους βρηκες, η μαλλον νομιζω πως ξερω....

Οι drivers δεν φτιαχτηκαν τοσο για τις καρτες σειρας 5000

Επισης, δεν μπορουμε να τους αξιολογησουμε σ αυτο το παιγνιδι, ο σκοπος αυτης της beta εκδοσης ειναι αλλος.

Το Surface Format Optimization εχει εννοια μονο σε crossfire συστηματα.

Αρα, η απαντηση μου, ειναι, το ξερω...

Θα δωσω οδηγους για το BF3 οταν ειναι ετοιμοι...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.