Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] δεν πολυκαταλαβαίνω το νόημα, όμως εγώ έχω gpu load 99% και cpu load γύρω στο 90%.

Τι να καταλαβεις εσυ φιλε μου εισαι με ATI οχι με Nvidia που θες sandy στα 5 μπας και loadαρεις την καρτουλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο driver φταιει για το tearring στα 60hz

Ο driver φταιει που οσοι ειναι με core 2 QQ / phail-nom εχουν gpu load της πλακας

Ο gruntgr ειναι fanboy των γιωταδων και επειδη εχει παραισθησεις νομιζει οτι εχει τωρα τα διλασια fps ( και ΠΟΛΥ καλυτερο min fps ) απο πριν σε duke nukem forever - TF2 - l4d2 - arma 2 - BF3 , μια χαρα ητανε με τον q6700 απλα φταιγανε τα settings που εβαζε ο ασχετος.

To hyperthreading δινει καλυτερα αποτελεσματα στο bf3 ενω στα υπολοιπα games της αγορας οχι.

Ο nehalem αποδιδει ακλοκαριστος ενω ο sandy θελει κλοκαρισμα.

Ok τωρα καταλαβα γιατι υπαρχουν περισσοτερα ποστ σε αυτο το thread απτο αντιστοιχο για τους forceware, ε ρε τι εχει γινει οταν αλλαξουνε στρατοπεδο οι "φωστηρες" σε 1-2 μηνες, ηδη ποναει το κουτελο μου απτα απανωτα facepalm :wall:

Σαφως και εδωσε ο 2500 "αερα" αγορι, τι να λεμε τωρα....

Ναι με τον τελευταιο δεν εχει ιχνος tearing.

O sofix επισης με τον τελευταιο driver και QQ6600 εχει πολυ καλυτερο GPU LOAD και ροη (bottleneck απο CPU)

To HT μετα το patch εχει βγει στη συνταξη.

Αυτο που ειπε ο zpaf.

:)

Θες να συμμετεχεις στο θεμα?Καντο.

Μην το κανεις απλα για troll-αρεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , ειμαι νεος στο φορυμ και εχω ενα προβλημα με το λαπτοπ μου .

Εχω το ΗΡ Pavilion G7 1010EV με καρτα γραφικων την Ατι 6470 Μ . οι drivers που εχω στην καρτα μου ειναι πολυ παλιοι και θελω να τους κανω ανανεωση . κατεβασα απο την ιστιοσελιδα τις ΑΤΙ τα τελαιυταια drivers αλλα μου βγαζει ασυμβατοτητα υλικου για καπιο λογο και ετσι δεν μπορω να ανανεωσω την καρτα γραφικων μου .

Επισης παρατηρησα οτι μεσα στα παιχνιδια κολλανε ολα με αποτελεσμα χαμηλα FPS ενω τα χαρακτηρηστικα του λαπτοπ μου ειναι αρκετα καλα ωστε να τρεχουν τα παιχνιδια τουλαχιστον στα μεσαια γραφικα τους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με τον Q9550 στα 3400 και την 5850 κλοκαρισμένη στα 880 έχω καλό GPU load (>90%). Το θέμα είναι ότι στο Multiplayer για να παίξεις άνετα, δηλαδή αναφέροντας 1 παράδειγμα... Να μπορείς να ρίξεις jets και helis με burst AA machineguns, θέλει όλα LOW, AA/HBAO off (ητοί 65-90fps πάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσωπικά με τον Q9550 στα 3400 και την 5850 κλοκαρισμένη στα 880 έχω καλό GPU load (>90%). Το θέμα είναι ότι στο Multiplayer για να παίξεις άνετα, δηλαδή αναφέροντας 1 παράδειγμα... Να μπορείς να ρίξεις jets και helis με burst AA machineguns, θέλει όλα LOW, AA/HBAO off (ητοί 65-90fps πάντα).

Update, Περνώντας τους 12.1 / 12.2 preview διαπίστωσα ότι το GPU usage έχει πέσει αισθητά δηλαδή παίζει στο 70-89%. Κάποιος να με επιβεβαιώσει;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Οι 8.951.5 έχουν πρόβλημα και εμένα όπως του lazydog μου έσκασαν στο desktop με bsod...

Είναι όμως πολύ πιο γρήγοροι στα bf3 και bfbc2 στα minfps δίνουν +10fps τουλάχιστον και πολλές φορές τα έβλεπα κολλημένα στα 200, στο σύστημά μου με τις 2*7970 και έχουν και καλύτερες επιδόσεις στο unigine 2.5.

Επίσης διορθώσαν το πρόβλημα που έχω στο bfbc2 με το μάυρο flickering. Επίσης μου έκαναν κάποια προβλήματα μετά από 1,2 εκκινήσεις δεν ξεκίναγε κάποιο service και δεν έιχα ήχο. Όπότε γύρισα αναγκαστικά στους προηγούμενους που έχουν πρόβλημα στο bfbc2 αλλά δεν έχουν τα άλλα σοβαρά προβλήματα στο desktop και με το serivce...

Όταν διορθώσουν αυτά θα είναι πολύ καλοί drivers. Υπομονή άλλες 10-15 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Update, Περνώντας τους 12.1 / 12.2 preview διαπίστωσα ότι το GPU usage έχει πέσει αισθητά δηλαδή παίζει στο 70-89%. Κάποιος να με επιβεβαιώσει;

με 12.1 , Q6600,5850 ομοίως gpu usage στα ιδια επιπεδα με εσενα..

ειχα χειρότερα ακομα ποσοστα και μετα απο καθαρισμο με το atiman uni και περασμα 12.1 βελτιωθηκε λιγο ,αλλα οχι αρκετα..

με κάποιον παλαιότερο οδηγό ειχα gpu usage κολλημένο 99%,αλλά δεν θυμάμαι ποιον και βαριέμαι να αλλάζω συνεχεια..

q6600 @3,6

5850 @900/1150 1.162v

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχετε ανοιχτο το ΑΒ, εσεις με τις καρτες 7Χ ?

Ο driver οπως ειναι δεν υποστηριζει το ΑΒ σε αυτες τις καρτες, εχω φτιαξει ομως ενα patch για τον driver με το οποιο λειτουργει...

Δοκιμαστε το..!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο ιδιος ο official 12.1 απο το site της AMD.

Μπορει αλλα στο site της Amd για την σειρα 7xxx μου βγαζει αυτον http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/RC11Driver.aspx

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.