Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Μόλις βγήκαν. Αν έχεις του 12.2 pre-cert 14 Feb, μη κάνεις τον κόπο. Είναι πανομοιότυποι.

Εντωμεταξύ, η επόμενη έκδοση θα περιέχει το MLAA 2.0 ΑΑ το οποίο δίνει +14FPS στο BF 3 με 4x MSAA και είναι και λίγο καλύτερο! Λέτε επιτέλους να μπορέσουμε να σηκώσουμε έστω 2x MSAA; Μακάρι...

http://hardforum.com/showthread.php?t=1678032

mlaa2a.jpg

Ακριβώς η κάρτα μου και η ανάλυσή μου! BF 3 Ultra από 46FPS πάει 60... άρα στο 2x, χωρίς blur και μερικά στο High αντί Ultra θα παίζει νεράκι...

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

και μενα ετσι ειναι το idle state,αμα τρεξεις 3d πανε στα κανονικα επιπεδα.

gbak το λυσαμε το ενα θεμα,σε ευχαριστω.. ρολογια πως ανεβαζουμε παραπανω απο το catalyst γιατι δοκιμασα με το trixx και δεν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με τους 12.1 και 12.2 DRIVER για το SOUTHBRIDGE (chipeset) και AHCI ?

Και ο 12.1 και ο 12.2 σε διαφορετικές μητρικές με 780G/SB700 chipset και WIN7 64bit, καρφώνει άκυρα και κολλάει στην εκκίνηση των WIN μετά την επανεκκίνηση για την εγκατάστασή του ...........

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά έχω και άλλη περίπτωση με A75 chip (FM1) με ίδιο πρόβλημα ......

Ξέρετε κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με τους 12.1 και 12.2 DRIVER για το SOUTHBRIDGE (chipeset) και AHCI ?

Και ο 12.1 και ο 12.2 σε διαφορετικές μητρικές με 780G/SB700 chipset και WIN7 64bit, καρφώνει άκυρα και κολλάει στην εκκίνηση των WIN μετά την επανεκκίνηση για την εγκατάστασή του ...........

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά έχω και άλλη περίπτωση με A75 chip (FM1) με ίδιο πρόβλημα ......

Ξέρετε κάτι ?

Η δικιά μου είναι με 790FX/SB600, και θυμάμαι πως όταν το είχα αφήσει να κάνει αναβάθμιση στο driver παλιότερα που είχα το δίσκο με το λειτουργικό στις θύρες του southbridge, για κάποιο λόγο ο οδηγός του ελεγκτή τον κράταγε σε IDE λειτουργία παρόλο που στο BIOS ήταν σε AHCI, και δεν άφηνε το λειτουργικό να φορτώσει, επειδή εκτός των άλλων, ήταν και χωρίς υπογραφή whql, οπότε τα (τότε) vista x64 δεν το αφήναν να bootάρει.

Link to comment
Share on other sites

εκανα το λαθος παιδια! πηγα σε CUII 7970 περιττο να πω οτι μου εχει βγαλει την παναγια!! την εβαλα πανω (πριν ειχα 580 cuII) bootarw επι της ευκαιριας εκανα και φορματ τελειωνω τα update παω να περασω catalyst οκ restart...μεχρι εδω καλα αναλυση 1920x1080 ωραιαα το θεμα ειναι οτι εγω εχω 2560χ1440!!!!WTFFFFF!!!!! ξερετε τι πρεπει να κανω γιατι ειμαι ενα βημα απο την τρελα!!!:wall: τελευταια της φορα ηταν της ΑΤΙ!

Link to comment
Share on other sites

εκανα το λαθος παιδια! πηγα σε CUII 7970 περιττο να πω οτι μου εχει βγαλει την παναγια!! την εβαλα πανω (πριν ειχα 580 cuII) bootarw επι της ευκαιριας εκανα και φορματ τελειωνω τα update παω να περασω catalyst οκ restart...μεχρι εδω καλα αναλυση 1920x1080 ωραιαα το θεμα ειναι οτι εγω εχω 2560χ1440!!!!WTFFFFF!!!!! ξερετε τι πρεπει να κανω γιατι ειμαι ενα βημα απο την τρελα!!!:wall: τελευταια της φορα ηταν της ΑΤΙ!

Το ότι θα σου χρειαστεί να κατατοπιστείς στον τρόπο λειτουργία του catalyst , δεν σημαίνει πως έκανες λάθος αγορά !!!!

Κανέναν driver οθόνης δεν έχεις ?

Προφανώς η οθόνη σου δεν αναγνωρίζεται σωστά από τα Win και τον catalyst ! Ο catalyst έχει μια λειτουργία στην οποία κλειδώνει την max ανάλυση και συχνότητα μιας οθόνης για προστασία βάση του default driver που έχουν περασμένα τα win για την οθόνη ή του EDID (μια λίστα συσκευών πρέπει να είναι αυτό με ρυθμίσεις !!! )

Για να προσπεράσεις τον default driver μπορείς να πας στην καρτέλα "My vga display " του Catalyst και να παν να ΞΕΚΛΕΙΚΑΡΕΙΣ το "monitor attritudes EDID"

και θα σου ελευθερώσει την επιλογή για υψηλότερη ανάλυση !!!

Δήλωσε την ανάλυση που θες και την συχνότητα (της οθόνης σου), αποθήκευσε, μετά πήγαινε στην καρτέλα των win για την ανάλυση και την συχνότητα της οθόνης και βάλε αυτή που θες !

Αν έχει driver από κάποιο cd της οθόνης για να την αναγνωρίσει πέρασε το driver !

Δεν είναι όλα πρόβλημα ..........

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

αρχικα παιδια ευχαριστω δεν ειμαι σπιτι για να το δω αλλα ξερω οτι εχει driver η οθονη και τους εχω περασει!!! θα κανω αυτο που μου λες adpanos και θα δω την εξελιξη αλλα για να ξερεις κατεβασα και msi afterburner και περναω και βλεπει οτι ειναι ξερω γω η 7970 αλλα δεν βλεπει τι driver εχει ειναι κενο και το voltage ενω το ξεκλειδωνω παλι ειναι κλειδωμενο! θα παω να κανω οτι λες και θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε πάιδες έβαλα τους 12.3 και τί να πω.... Κατι pixel artifacts στο skirym και στο fifa σα το μάτι μου... Αντί να διορθώνουν τα χαλάνε; Δε την παλεύουν μου φαίνεται... Κάτι σαν αυτό

Skyrim 1.4 + Catalyst 12.3 RC + HD 6870 flickering square bug - YouTube

Ξανάβαλα 12.1 και όλα ok...

Ελεος...

Link to comment
Share on other sites

εγω με την ΑΤΙ εχω ψιλοαπογοητευτει!!!

Ασε τα σαπια και ποσταρε κανα νουμερακι εδω http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/unigine-heaven-benchmark-3-0-dx11-106651.html που μου εχεις την 7970 DCII στα 1200/1700 με μαμα ταση. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.