Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το έχω κ εγώ αυτό το θέμα αλλά εμένα κάνει κ ένα άλλο κουλό.

Όταν έχω την οθόνη σε Standby κ ανοίξω το pc μου πετάει κάτι μπλε γραμμές σε όλη την οθόνη, όταν την κλείσω κ την ανοίξω απ το κουμπί επανέρχεται.:confused:

Τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

έχεις να μου προτείνεις ένα 7950 bios το οποίο επιτρέπει αλλαγή του voltage από Afterburner/Trixx; (και το οποίο αν είναι εφικτό να έχει καλά περιθώρια o/c sto CCC; )

Εχω την sapphire dual-x 7950 boost (2* 6pin), η οποία έχει boost voltage το οποίο για να αλλάξει θέλει force constant voltage από Afterburner, το οποίο δεν είναι και πολύ καλό νομίζω.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το παλιό dual-x στα 810.

Εάν δεν μπορείς να μου προτέινεις κάποιο μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι τα clock state 0-4 , και γιατί κάποια bios έχουν 3 clock state και άλλα 4;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ElGreco τους είδα τους beta (μην ανησυχείς), αλλά εδώ έχουν πρόβλημα οι τελικοί, οι beta δεν θα έχουν? Εκτός αν είναι όντως τόσο καλοί και θα πρέπει να τους δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ElGreco τους είδα τους beta (μην ανησυχείς), αλλά εδώ έχουν πρόβλημα οι τελικοί, οι beta δεν θα έχουν? Εκτός αν είναι όντως τόσο καλοί και θα πρέπει να τους δοκιμάσω.

Δεν θυμαμαι ποια ηταν η τελευταια φορα που χρησιμοποιησα final version... Μεχρι να βγει η final version, συνηθως οι beta ειναι μιλια μπροστα, το κοστος ομως για να γινεται καθε beta whql/final ειναι ασυμφορο για την amd!

Οι 12.11 beta εμενα μου φτιαξαν τα idle clocks, σε αλλους απογειωσαν τις επιδοσεις... Οπως κ να εχει προτεινω να τους δοκιμασεις, αφου πρωτα κανεις μια πληρη απεγκατασταση των παλαιων με atiman uninstaller 7.0.2! Επιση δες μην εχεις ghost/παλιες καρτες το συστημα σου!

Αν θες τρεξε κ ενα unigine heaven 3 benchmark με τους παλιους κ μετα με τους 12.11 κ τα τελευταια cap2 να δεις την διαφορα που συνηθως υπαρχει σε single card setups.

Note:

Οι beta συνηθως ειναι μιλια μπροστα, προσεξε μονο να ειναι ειτε απο την amd ειτε απο τον atiman... αλλιως υπαρχει περιπτωση να σου βγαλουν προβλημα οταν ειναι απο τριτες πηγες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι ενας κοινος AMD user νοιωθει ασχημα?

Δεν συμφωνω μ αυτην την τοποθετηση, οπως επισης δεν συμφωνω και για την τοποθετηση περι ανεπαρκειας του drivers team.

Εγινε μια καταπληκτικη προσπαθεια με τους 12.11 και ακομα οι drivers ειναι σε μορφη beta.

Δεν ειναι της παρουσης να αναλωσουμε τον χρονο μας στην κουβεντα αν αργησε η οχι, της παρουσης ειναι αυτη η προσπαθεια να ικανοποιησει τους χρηστες στον μεγαλυτερο δυνατο βαθμο. Πιστευω οτι εγινε.

Οσο για το crossfire, πιστευω γνωριζεις οτι για την αποδοση του δεν εξαρτωνται ολα απο τους drivers. Υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που οριζουν την αποδοση των καρτων στο CFX. Ο μεγαλυτερος και ο πιο ασταθμητος ειναι η ιδια η εφαρμογη. Εκτος αν ενα οποιοδηποτε 'παραπονεμενο' μυαλο μπορει να (μου) εξηγησει γιατι οι drivers συμπεριφερονται διαφορετικα σε normal και σε cfx περιβαλλον.

Σου λεω λοιπον οτι το μεγιστο ασφαλες - σταθερο και επιτρεπτο ποσοστο χρησης του cfx ειναι 80% και αυτο παλι παιζει αναλογα το ποσο η εφαρμογη επιτρεπει την σταθεροτητα του σ αυτο το ποσοστο.

Ενα παιγνιδι ειναι μια τελειως διαφορετικη εφαρμογη απο ενα μετροπρογραμμα. Το μετροπρογραμμα ειναι προβλεψιμο, γνωστο, μπορεις να το μελετησεις και να βρεις τι χρειαζεται για να σε αφησει να εισαι σταθερος. Το παιγνιδι δεν ειναι ετσι. Αν ανεβει η χρηση στο 95% τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει κατ' αρχην μια ευφορια, (θελεις ενα τετοιο οδηγο, τωρα?) αλλα δεν θα 'δεχτω' κανενα 'παραπονο' οτι κατι δεν παει καλα καπου αλλου, η οτι παρουσιαζει προβληματα ασταθειας.

Γινονται προσπαθειες για ολα, η βελτιωση των 12.11 δεν ηταν τυχαια, αλλα ειναι σαν την ενεργεια, ποτε δεν σου δινει χωρις να σου παρει κατι ισοδυναμο. Θελουμε το 100%, οκ, κι εγω το θελω, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που χρειαζομαι αυτην την στιγμη. Ηδη ως amd user αισθανομαι οτι και σε cfx με τους 12.11 ειμαι πολυ ψηλοτερα απο τον ανταγωνισμο. Πορευομαι με βηματα σταθερα για να μπορεσω να φτασω με ασφαλεια στον προορισμο μου.

Καταννοω τα παραπονα σε εναν μεγαλο βαθμο μπορω να πω, αλλα τα περι ανεπαρκειας κ.λ.π (και δεν το λεω για σενα φιλε μου - το λενε παρα πολλοι - εσυ απλα μου εδωσες την αφορμη), δεν το δεχομαι.

Συνιστω να χαρητε τις καρτες σας και να ξερετε οτι το support της amd δεν αφησε ποτε κατι στην τυχη και κανεναν χωρις να τον ακουσει. Χρειαζεται λιγη υπομονη, οχι για να μαθει την δουλεια του, αλλα για να αποδειξει οτι την ξερει πολυ καλα.

Μιλάς για επιδόσεις... Εγώ όταν πέρασα σε cf είδα προβλήματα του στιλ μπλε οθόνες, να μην περνάει ο dirver οχι 5 frames κάτω 5 frames πάνω... Είμαι κολλημένος στους 12.6 (που παίζουν μια χαρά οπότε hw πρόβλημα δεν υπάρχει) και βάζω 12.8 τρελά artifacts στο skyrim, 12.10 μπλε οθόνες και να μην περνάει ο driver με τίποτα, 12.11 σκιές κάτω από το πάτωμα στο dishonored... Γυρνάω σε 12.6 όλα μια χαρά πάλι...

Την επόμενη φορά εγώ δε θα πω ότι δεν θα πάρω amd αλλά ούτε cf ούτε sli (εχω ακούσει κι εκεί διάφορα) πλέον. Όταν είχα μονή 5870 περνούσα driver σαν να έκανα αγγαροδουλειά (τόση βαρεμάρα και σιγουριά). Τώρα με πάει τσίρλα και αίμα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για επιδόσεις... Εγώ όταν πέρασα σε cf είδα προβλήματα του στιλ μπλε οθόνες, να μην περνάει ο dirver οχι 5 frames κάτω 5 frames πάνω... Είμαι κολλημένος στους 12.6 (που παίζουν μια χαρά οπότε hw πρόβλημα δεν υπάρχει) και βάζω 12.8 τρελά artifacts στο skyrim, 12.10 μπλε οθόνες και να μην περνάει ο driver με τίποτα, 12.11 σκιές κάτω από το πάτωμα στο dishonored... Γυρνάω σε 12.6 όλα μια χαρά πάλι...

Την επόμενη φορά εγώ δε θα πω ότι δεν θα πάρω amd αλλά ούτε cf ούτε sli (εχω ακούσει κι εκεί διάφορα) πλέον. Όταν είχα μονή 5870 περνούσα driver σαν να έκανα αγγαροδουλειά (τόση βαρεμάρα και σιγουριά). Τώρα με πάει τσίρλα και αίμα μαζί...

Να πως και εγώ την γνώμη μου, με τη σειρά 6 (αλλά και την 5 με τους οδηγούς της περιόδου 69**) είχα την αίσθηση ότι το crossfire δούλευε απροβλημάτιστα και πολύ αποδοτικά. Τώρα στο BF 3 για παράδειγμα βλέπω χρήση 75-85% και σε κάτι φάσεις 60% usage στις κάρτες. Παλιά με τον 1090τ και 2 6970 ήμουν 80-90% και πολύ σταθερά

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι θυμάμαι το crossfire των 6xxx series ήταν το πιο αποδοτικό από όλες τις προηγούμενες σειρές.

μπορεί να είναι πιο αποδοτικό και από αυτό των 7xxx, κάτι που ίσως εξηγεί το ότι δεν βγήκε επίσημα μια 7990.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εδώ μιλάμε για μπλε οθόνη στην εγκατάσταση του catalyst. Θα κάνω αλλη μια προσπάθεια όταν με το καλό βγουν οι 12.12 και μετά τέλος...

Ποσοι αλλοι (εστω εδω στο φορουμ) εχουν το δικο σου προβλημα?

Προσπαθω πισω απο τον τροπο που γραφεις να διακρινω κατι, αλλα θελω να πιστευω οτι δεν το καταφερνω.

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

έχεις να μου προτείνεις ένα 7950 bios το οποίο επιτρέπει αλλαγή του voltage από Afterburner/Trixx;

Εχω την sapphire dual-x 7950 boost (2* 6pin)

τι είναι τα clock state 0-4 , και γιατί κάποια bios έχουν 3 clock state και άλλα 4;

Δεν μπορω να βοηθησω σε τιποτα εξω απο reference card, δεν εχω κατι.

Τα clock states πρεπει να ειναι 3, καποια ομως custom bios λογω ιδιοτροπιων στο oc χρησιμοποιουν 4 διαβαθμισεις.

Εν ολιγοις ειναι 'τεχνασματα' των bios.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ποσοι αλλοι (εστω εδω στο φορουμ) εχουν το δικο σου προβλημα?

Προσπαθω πισω απο τον τροπο που γραφεις να διακρινω κατι, αλλα θελω να πιστευω οτι δεν το καταφερνω.

Δεν μπορω να βοηθησω σε τιποτα εξω απο reference card, δεν εχω κατι.

Τα clock states πρεπει να ειναι 3, καποια ομως custom bios λογω ιδιοτροπιων στο oc χρησιμοποιουν 4 διαβαθμισεις.

Εν ολιγοις ειναι 'τεχνασματα' των bios.

υπάρχει στανταρ αντιστοιχία; π.χ. 0=idle, 1=2d, 3=3d, 4=boost ;

και μια τελευταία ερώτηση, τα bios στις 79** αλλάζουν και το default voltage σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ποσοι αλλοι (εστω εδω στο φορουμ) εχουν το δικο σου προβλημα?

Προσπαθω πισω απο τον τροπο που γραφεις να διακρινω κατι, αλλα θελω να πιστευω οτι δεν το καταφερνω.

Δεν ξέρω πόσοι το έχουν εδώ, ένα googlarisma θα σε πείσει αν το έχουν κι άλλοι στην υφήλιο... Και δε κατανοώ τι πας να διακρίνεις, αλλά θέλεις να πιστεύεις ότι δεν τα καταφέρνεις... Πραγματικά δε σε καταλαβαίνω...

Απλά με όλα αυτά ξενερώνω που οι drivers δε συμβαδίζουν με το hardware όσoν αφορά την ποιότητα... Και το λέει κάποιος που είχε πάντα amd και ati (πέραν του τελευταίου rig).

Link to comment
Share on other sites

... Και το λέει κάποιος που είχε πάντα amd και ati (πέραν του τελευταίου rig).

Τα προβληματα που εχεις δινουν την αισθηση, ο,τι καποια στιγμη χρησιμοποιησες ειτε ημιτελης οδηγους, που ποτε δεν βγηκαν πληρως, ειτε οτι εχεις στο συστημα σου ακομα καρτες "φαντασματα" ειτε κ τα δυο ειτε τιποτα απο τα δυο...

Θα προτεινα να δεις αν εχεις αφαιρεσει σε βαθος τις παλιες σου καρτες κ αν ναι, τοτε να βγαλεις οποιον οδηγο εχεο με τη χρηση του atiman uninstaller 7.0.2.

Εν συνεχεια θα προτεινα να βαλεις τους τελευταιους 12.11 beta κ CAP αποκλειστικα απο το site της amd κ να μας πεις το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Εξα αρχής είχα αυτές τις κάρτες... Ημιτελείς οδηγούε δε νομίζω. Θα το δοκιμάσω όμως να δω τι θα κάνει...

αν έχεις ένα δίσκο(ή φίλος σου) που κάθεται γιατί δεν του κάνεις μια εγκατάσταση φρέσκια να δεις τι παίζει σε καθαρό install.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πέρασα WIN 8 64bit στο σύστημά μου !

Εκανα εγκατάσταση τους οδηγούς από την AMD για την 5870 που έχω επάνω !

Το πρόβλημα είναι πως δουλεύοντας τον chrome αλλά και το MEDIA PLAYER CLASSIC για να δω ταινία μου κάνει σπασίματα στην οθόνη και μου βγάζει μαύρο φόντο ή δεν μου τρέχει υποτιτλους και άλλα κουφά ............

Ξέρει κανείς αν είναι θέμα driver ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.