Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

παιδια μιας και αγορασα μια 6870, ειχα ακουστα για εναν converter της ATI τον avivo αλλα δεν τον βρισκω πουθενα??? που θα το βρω?

ενεργοποιησα την 'επιταχυνση' απο το ccc αλλα μονο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ησυχία ρε παιδιά... Κανένας καινούργιος driver; Ο 12.12 πότε θα παρουσιαστεί;

Δεδομένου ότι η αρίθμηση της ΑΤΙ είναι ΥΥ.ΜΜ (year.month), πιστεύω ότι δε θα δούμε ούτε 12.11, ούτε 12.12, αλλά κατευθείαν, 13.1

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] κατ'αρχήν καλή χρονιά, με ευτυχία, επιτυχίες και υγεία για σένα και τους δικούς σου.

Πότε να υπολογίζουμε για νέα έκδοση;

Αυτό το θέμα με το memory leak στα 8αρια, έχει λυθεί; Έχει αρχίσει και γίνεται εκνευριστικό.... :getlost:

attachment.php?attachmentid=54029&stc=1&d=1357127380

post-173-1416076940,4321_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο fix για texture flickering στο Skyrim; Έτρεξα και 2-3 games ακόμα και 3dmark 11 και δεν είχα πρόβλημα, οπότε πιστεύω είναι θέμα driver - τώρα έχω τους 12.10.

edit : Έβαλα τους 12.6 και όλα καλά. Κάτι κάνουν ανάποδα εκεί στην ATI...

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τους 12.6 και όλα καλά.

What the heck? Απο πού κατέβασες τους 12.6?

Νομίζω οι 12.1 είναι οι τελευταίοι, με κάθε επιφύλαξη γιατί έλειπα τις γιορτές :p

Έγινε επεξεργασία από Pandelas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εδώ μιλάμε για μπλε οθόνη στην εγκατάσταση του catalyst. Θα κάνω αλλη μια προσπάθεια όταν με το καλό βγουν οι 12.12 και μετά τέλος...

Μακρυαααααααααα απο CF και SLI μονο προβληματα σε πραγματικες συνθηκες, εκτος και αν θελουμε να λεμε εχουμε γομαρι μηχανημα στα bench's.

Link to comment
Share on other sites

What the heck? Απο πού κατέβασες τους 12.6?

Νομίζω οι 12.1 είναι οι τελευταίοι, με κάθε επιφύλαξη γιατί έλειπα τις γιορτές :p

Μήπως εννοείς 12.11; Ο 12.6 υπάρχει στο αrchive της AMD...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] κατ'αρχήν καλή χρονιά, με ευτυχία, επιτυχίες και υγεία για σένα και τους δικούς σου.

Πότε να υπολογίζουμε για νέα έκδοση;

Δεδομένου ότι η αρίθμηση της ΑΤΙ είναι ΥΥ.ΜΜ (year.month), πιστεύω ότι δε θα δούμε ούτε 12.11, ούτε 12.12, αλλά κατευθείαν, 13.1

Αυτό το θέμα με το memory leak στα 8αρια, έχει λυθεί;

Ευχαριστω πολυ. Αντευχομαι σε σενα προσωπικα και σε ολο τον κοσμο μια καλη χρονια.

Οντως παμε σε 13.1 η οποια ειτε θα βγει ετσι, ειτε ως 12.12 beta.

Δεν υπαρχει κατι συνταρακτικα καινοτομο (οσον αφορα τους οδηγους, μιας και τα υπολοιπα τρεχουν με ταχυτατους ρυθμους) ωστε οι διαφορες να ειναι παρουσιασιμες.

Βαρος πεφτει κυριως εδω, στα 8αρια, αλλα το θεμα με το memory leak δεν εχει λυθει, στο βαθμο που πρεπει.

Γνωριζω οτι ειναι εκνευριστικο αλλα προτιμω μια λυση μονιμη, σε σταθερο λειτουργικο, παρα ημιμετρα τα οποια θα χρειαστουν επαναπροσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] ,

για μια μοβιλιτυ 6530 (σε fusitsu-siemens ah530 dh6) poion driver προτείνεις (δώσε μου για καλύτερες επιδόσεις (dx9 k dx11) και για σταθερότητα, αν δεν ταυτίζονται);

μπορώ να βάλω κανονικό ή θέλω ειδική έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Αντευχομαι σε σενα προσωπικα και σε ολο τον κοσμο μια καλη χρονια.

Οντως παμε σε 13.1 η οποια ειτε θα βγει ετσι, ειτε ως 12.12 beta.

Δεν υπαρχει κατι συνταρακτικα καινοτομο (οσον αφορα τους οδηγους, μιας και τα υπολοιπα τρεχουν με ταχυτατους ρυθμους) ωστε οι διαφορες να ειναι παρουσιασιμες.

Βαρος πεφτει κυριως εδω, στα 8αρια, αλλα το θεμα με το memory leak δεν εχει λυθει, στο βαθμο που πρεπει.

Γνωριζω οτι ειναι εκνευριστικο αλλα προτιμω μια λυση μονιμη, σε σταθερο λειτουργικο, παρα ημιμετρα τα οποια θα χρειαστουν επαναπροσεγγιση.

Σχετικα με προσαρμογη των οδηγων ωστε να αυξηθουν οι επιδοσεις ΚΑΙ σε crossfire mode που ελεγες, τι εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] ,

για μια μοβιλιτυ 6530 (σε fusitsu-siemens ah530 dh6) poion driver προτείνεις (δώσε μου για καλύτερες επιδόσεις (dx9 k dx11) και για σταθερότητα, αν δεν ταυτίζονται);

μπορώ να βάλω κανονικό ή θέλω ειδική έκδοση;

Πρεπει στον driver να συμπεριλαμβανεται αυτουσιο το hardware ID της καρτας. Αυτο μπορει και να σημαινει ειδικη επεμβαση σε υπαρχοντα driver.

Σχετικα με προσαρμογη των οδηγων ωστε να αυξηθουν οι επιδοσεις ΚΑΙ σε crossfire mode που ελεγες, τι εχουμε?

Δεν μιλουσαμε για προσαρμογη αλλα για νεο driver. Υπαρχει αλλα το κερδος απο την αυξηση των επιδοσεων μας "κλεβει" αλλα σοβαρα πραγματα. Θα μπορουσε να βγει, αλλα με σοβαρες επιφυλαξεις. - Αρα κατα την αποψη μου, θα απευθυνονταν μονο σε χρηστες που "ξερουν" με τι θα εχουν να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλουσαμε για προσαρμογη αλλα για νεο driver. Υπαρχει αλλα το κερδος απο την αυξηση των επιδοσεων μας "κλεβει" αλλα σοβαρα πραγματα. Θα μπορουσε να βγει, αλλα με σοβαρες επιφυλαξεις. - Αρα κατα την αποψη μου, θα απευθυνονταν μονο σε χρηστες που "ξερουν" με τι θα εχουν να κανουν.

Ααααχ, παλι θα μου ανεβει η πιεση :)

Δηλαδη μου λες πως οποιος αγορασει 1 καρτα θα την θα απολαμβανει αυτο που εχει πληρωσει, ενω αυτος που εχει κανει το λαθος να παρει 2,3 ή και 4 καρτες δεν θα μπορεσει ποτε να τις εκμεταλλευτει στο επακρο.

Ωραιο customer care...δεν εχω κατι αλλο να πω. :(

:OT: http://www.thelab.gr/water-cooling/mia-akomi-ydropsyksi-117979.html :OT:

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ, παλι θα μου ανεβει η πιεση :)

Δηλαδη μου λες πως οποιος αγορασει 1 καρτα θα την θα απολαμβανει αυτο που εχει πληρωσει, ενω αυτος που εχει κανει το λαθος να παρει 2,3 ή και 4 καρτες δεν θα μπορεσει ποτε να τις εκμεταλλευτει στο επακρο.

Ωραιο customer care...δεν εχω κατι αλλο να πω. :(

Νομιζω οτι δεν ειπα αυτο !!!

Δεν ξερω εαν απο τα γραφομενα μου βγαινει το συμπερασμα οτι δεν θα μπορεσει ποτε να τις εκμεταλλευτει στο επακρο, δεν ισχυει φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχεις δικιο, κ εστω κ ενα χρονο μετα να υλοποιηθει μια ολοκληρωμενη λυση για crossfire.

Εξαρταται τι θεωρουμε ολοκληρωμενη λυση.

Αν, θελουμε δηλαδη την ιδια λειτουργια στο 100% ανα καρτα στο crossfire, τοτε δεν μιλαμε για "κατορθωμα".

Εχουμε εγγενη προβληματα με το bus, ειτε θελουμε, ειτε δεν θελουμε να το πιστευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θεωρουμε ολοκληρωμενη λυση.

Αν, θελουμε δηλαδη την ιδια λειτουργια στο 100% ανα καρτα στο crossfire, τοτε δεν μιλαμε για "κατορθωμα".

Εχουμε εγγενη προβληματα με το bus, ειτε θελουμε, ειτε δεν θελουμε να το πιστευουμε.

Φοβαμαι πως δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου (προφανως λογω δικης μου ελλειψης γνωσεων).

Λιγο πριν τα Χριστουγεννα ανακαλυφθηκε απο το team ενας τροπος να boostarei τις επιδοσεις αισθητα σχεδον σε ολα τα παιχνιδια. Αυτο δυστυχως ισχυε μονο για single cards ενω σε crossfire setups καποιοι ειχαν ακομα κ μικρη μειωση στα frames. Δοθηκε τοτε η υποσχεση απο την amd πως το επομενο βημα ειναι τα crossfire setups... δεν βλεπω φως ομως. Ολοι εχουν πεσει με τα μουτρα στη σειρα 8000 αφηνοντας ανοιχτο το θεμα των crossfire 7000 series drivers.

Γνωριζω πως σε αρκετα παιχνιδια δεν γινεται 100%scale των crossfire επιδοσεων κ υπαρχουν καποιες απωλειες... ομως ας επωφεληθουμε κ εμεις εστω του boostarismatos που δωσανε οι 12.11 beta drivers σε single cards, αν οχι επι 2, εστω επι 1.5 (τωρα δεν εχουμε ουτε το 1x, αλλα ιδιες επιδοσεις με αυτες που ειχαμε παλια)

ελπιζω να ειμαι κατανοητος...

Link to comment
Share on other sites

έγραψε ο atiman πιο πάνω ότι υπάρχουν προβλήματα με το Bus width (αν κατάλαβα καλά),

που πλέον είναι 384 bit από 256 που ήταν στις προηγούμενες. οπότε δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις άλλο.

όταν υπάρξουν νέα επι του θέματος θα το μάθουμε να είσαι σίγουρος:yes4:.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.