Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Οι 13.4 δεν εχουν εξτρα βελτιωσεις (δεν περιλαμβανουν δηλαδη τα νεα "κολπα" της AMD), εκτος απο αυτες που αναφερονται στα notes.

Το τι θα βαλει κανεις εξαρταται απο το αν εχει συγκεκριμενα προβληματα με αυτους που ηδη φοραει και καποιοι απο τους νεωτερους τα λυνουν.

Αλλιως δεν υπαρχει κανεις ιδιαιτερος λογος αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Οι 13.4 δεν εχουν εξτρα βελτιωσεις (δεν περιλαμβανουν δηλαδη τα νεα "κολπα" της AMD), εκτος απο αυτες που αναφερονται στα notes.

Το τι θα βαλει κανεις εξαρταται απο το αν εχει συγκεκριμενα προβληματα με αυτους που ηδη φοραει και καποιοι απο τους νεωτερους τα λυνουν.

Αλλιως δεν υπαρχει κανεις ιδιαιτερος λογος αλλαγης.

με την 6870 και τουσ 13.1 που φοραει, δεν ειχα ποτε προβλημα σε κανενα παιχνιδι.. εφοσων δεν υπαρχουν βελτιωσεισ σε νεα παιχνιδια , δεν υπαρχει λογοσ να τουσ βαλω... σωστα ATIMAN??

Link to comment
Share on other sites

AMD Catalyst

release notes εδώ. Έχουν κάποιες βελτιώσεις σε games οπότε με κλειστα μάτια :D

Performance gains seen with the entire AMD Radeon HD 7000 Series for the following:

Eκτος αν διαβασα κατι στραβα τα παιδια μιλανε για σειρα 6χχχ και οχι 7χχχ

Link to comment
Share on other sites

Eκτος αν διαβασα κατι στραβα τα παιδια μιλανε για σειρα 6χχχ και οχι 7χχχ

Όχι απαραίτητα, έχουν ποστάρει και παιδιά με 7 σειρά ;)

Edit: Καλά, όχι πως δε θα μπορούσα κ εγώ να είμαι πιο κατατοπιστικός, δεν το σκέφτηκα να πω την αλήθεια.

I'll keep an eye :)

Έγινε επεξεργασία από Pandelas
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα ενα demo benchmark σε DX10 με τους 13.4 σε Win7/8 και είδα πτώση στην ταχύτητα κατά 20% σε σχέση με 13.1.

Είναι δυνατόν ; Έγινε κάτι με το DX10 ;

Update:

Όλα καλά. Είχα αλλάξει ανάλυση από 1440 x 900 σε 1680 x 1050. Απόλυτα φυσιολογική η πτώση κατά 20%.

Στην ίδια ανάλυση οι δύο drivers έχουν ίδιο performance.

Sent by Note II using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ετοιμάζομαι σήμερα για crossfire να αφήσω τους 13.1 ή να πάω στους 13.4?

edit: Βασικα και γενικες συμβουλες για 7970 crossfire αν έχετε θα τις εκτιμούσα :)

Έγινε επεξεργασία από Orgios
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν θα έρθει το 4K από την AMD, θα παίξει σε UVD2/3 ή θα παίξει σε μελλοντική παραλλαγή της UVD ;

Εξαρτάται από το codec βασικά. Αν το περιεχόμενο έχει συμπιεστεί με κάποιο τωρινό codec όπως AVC ή MPEG4 ASP, και τώρα γίνεται. Για HEVC, θα πρέπει να περιμένουμε είτε την επόμενη έκδοση του UVD - εκτός κι αν η AMD μπορεί να το κάνει με την υπάρχουσα έκδοση, ή μέχρι κάποιος να το κάνει μέσω OpenCL/DirectCompute.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το codec βασικά. Αν το περιεχόμενο έχει συμπιεστεί με κάποιο τωρινό codec όπως AVC ή MPEG4 ASP, και τώρα γίνεται.

Μιλάω πάντα για Η.264 γιατί το MPEG 4 ASP ούτε καν φτάνει σε 4Κ απ' οτι θυμάμαι.

Και πρέπει να πω ότι δεν γίνεται HW acceleration σε 4Κ από τις κάρτες της AMD από κανένα chip.

Μόνο η Nvidia με το VP5 και η Intel με το QuickSync από Ivy και πάνω, μπορούν.

Το σε PC δεν ειναι πλεον τοσο χρησιμο, με τοσο φτηνα Media Players στην αγορα.

Είναι εξαιρετικά χρήσιμο γιατί σχεδόν κανένα Media Player δεν υποστηρίζει 4K, αλλά δες το κι αλλιώς.

Η Nvidia και η Intel πως το κατάφεραν και γιατί το πρόσθεσαν ;

Δεν είναι ήττα αυτό για την AMD ;

Link to comment
Share on other sites

Το σε PC δεν ειναι πλεον τοσο χρησιμο, με τοσο φτηνα Media Players στην αγορα.

Παρ' όλα αυτά, το youtube δίνει τη δυνατότητα, και θα πάρει και λίγο μέχρι όλα τα SoC να αποκτήσουν αποκωδικοποίηση HEVC, συγκεκριμένα τα ARM SoC των media players. Για την ώρα, το μόνο που ΘΑ κυκλοφορήσει είναι το αυτό της Sony που πλησιάζει την 700άρα στην άλλη μεριά του ατλαντικού.

Έγινε επεξεργασία από Dark Scizor
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION]

Υπάρχει κανένα νεότερο σχετικά με κάρτες από AMD στην κατηγορία της Tesla ;

Έχει περάσει καιρός και η GCN αρχιτεκτονική έχει μείνει ανεκμετάλλευτη στο πιο δυνατό της σημείο, στο compute.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δοκίμασε κανείς αυτούς τους beta για τη σειρά 4800 κλπ. Γράφει 13.4 beta αλλα όταν τους κατεβάζεις λέει 13.3 beta3.

Δεν έκανα τον κόπο προσωπικά.

Οι 13.1 δεν έχουν πρόβλημα που τους έχω με 2Χ4850.

Άμα τους δοκιμάσεις πέσμου άμα είναι να μεταβώ εκεί, αν και στα release notes δεν αναγράφει κάτι το φοβερό σε σχέση με τους 13.1 Legacy.

Περιμένω τους επόμενους non-beta.

Link to comment
Share on other sites

...

Άμα τους δοκιμάσεις πέσμου ...

Περιμένω τους επόμενους non-beta.

Δεν έχουν καμια διαφορά, ο driver ειναι ίδιος, μόνο το control center αλλαζει αν θυμαμαι καλά. Εγω το μονο προβλημα που έχω είναι οταν κλεινουν τα win που μερικές φορές μου βγάζει οτι οι catalyst και το framework εχουν κάποιο προβλημα αλλα δεν το διορθώσανε και εχουν και άλλοι αυτο το προβλημα με μια ματιά που έριξα στο ιντερνετ.

Και γω περιμένω καινουριους αλλα δεν νομιζω ότι θα βγάλουν άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.