Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εχει βουηξει ο κοσμος στο forum της ΕΑ εδω και 10 μηνες γι αυτο το προβλημα.

Το κανει πολυ συχνοτερα με Nvidia.

Δοκιμασε να ορισεις το Compatibility mode και για το Origin.exe και για το Bf3.exe σε Windows 7 (χωρις SP1).

Ολα αυτα που διαβασες ως "λυσεις", δεν ισχυουν, στην πραξη δεν υπαρχει λυση εκτος απο αυτην που (καποια στιγμη) μπορει να δωσει το ιδιο το παιγνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βουηξει ο κοσμος στο forum της ΕΑ εδω και 10 μηνες γι αυτο το προβλημα.

Το κανει πολυ συχνοτερα με Nvidia.

Δοκιμασε να ορισεις το Compatibility mode και για το Origin.exe και για το Bf3.exe σε Windows 7 (χωρις SP1).

Ολα αυτα που διαβασες ως "λυσεις", δεν ισχυουν, στην πραξη δεν υπαρχει λυση εκτος απο αυτην που (καποια στιγμη) μπορει να δωσει το ιδιο το παιγνιδι.

Σε ευχαριστω για την απαντηση...

What happened to me today :wall:

Σημερα παρατριχα να εκπαραθυρωσω το PC κ την υδροψυξη μαζι... !

Προσπαθωντας να λυσω το προβλημα του BF3 ειπα να απενεργοποιησω το crossfire. Η μονη καρτα δουλεψε εξαιρετικα ακομα κ με VSync OFF.

Οποτε ειπα μη φταιει το ρευμα κ ειπα να το βοηθησω βαζοντας Powertune 10% με Crossfire ON (εχοντας αφησει μαλλον κ το VSYNC OFF!) ... κ ηρθε η καταστροφη! To BF3 κρασαρε αμεσως, ενω πλεον κρασαραν κ ολα τα αλλα παιχνιδια Metro, farcry, COD BOPS2, Heaven που πριν λιγα λεπτα ηταν μια χαρα...

Εβαλα κ παλι το Powertune 0% δυστυχως ομως το προβλημα παρεμεινε σε ΟΛΑ πλεον τα παιχνιδια...

Εν συνεχεια ετρεξα παλι με crossfire OFF κ ολα καλα στην καρτα Νο1. Για να δω αν φταιει η 2η καρτα την εκανα master απο το bios κ ετρεξα το Heaven... Instant Crash! Ωραια λεω, η καρτα 2 φταιει αντε τρεχα... κ ξαφνικα μου ερχεται η ιδεα να αλλαξω την παροχη ρευματος μεταξυ καρτων 1 κ 2 κ ξανατρεχω το Heaven...

Εκει μου σηκωθηκε η τριχα...

Η καρτα 2 με τα ρευματα της 1, ετρεχε ναιμεν το Heaven χωρις crash μονη της (crossfire OFF) με απιστευτα τριγωνικα artifacts παντου. Μαλιστα, αρα κατωχηρωθηκε... φταει η μνημη της καρτας 2.... μπααα. Εκλεισα το PC κ στην επομενη επανεκκινηση η καρτα 2 ετρεχε μονη της το Heaven νερακι 100% load :fie:

Πλεον ειχα χασει το μπουσουλα... Ξαναβαζω crossfire ON κ παλι crash το Heaven...

Τα παραταω ολα κ φευγω απο το σπιτι (αφου εκλεισα κ το PSU button to OFF). Οταν γυρισα, ανοιξα το PC τσεκαρα τα καλωδια τροφοδοσιας των καρτων , αλλαξα θεση του crossfire bridge k power ON...

Guess what... Το Heaven ετρεχε νερο με CROSSFIRE ON. Δε ξερω τι γινεται πια... :suicide2:

Τωρα, εχω ξαναβαλει το crossfire bridge εκει που ητανε αρχικα κ πλεον το μονο αλλαγμενο ειναι τα καλωδια τροφοδοσιας (κ φυσικα οτι κρυωσε λιγο το PC κ αποφωρτιστηκε απο ολα τα τρελα ρευματα...) Θα ξανατρεξω το Heaven να δω αν εφταιγε το crossfire bridge...

Κ ολα αυτα... λογω του BF3 που ξαφνικα εβγαλε DirectX error κ αρχισα να πειραζω τα παντα για να βρω λυση (κ να εξαλειψω την πιθανοτητα οτι πεθαινουν ο καρτες μου)

Edit:

Μολις ετρεξα Heaven με το crossfire bridge εκει που ηταν αρχικα χωρις κανενα προβλημα. Το μονο που εχω αλλαξει ειναι τα ρευματα (ανταλλαξα τα supplies μεταξυ GPU1 k 2), πιυ κ παλι δεν ειμαι σιγουρος πως αυτος ειναι ο λογος του παραπανω μπαχαλου, αλλα δεν εχω κουραγιο να το τσεκαρω τωρα. Καποια στιγμη θα ξανατσεκαρω το BF3 μηπως εφτιαξε, αλλα δεν εχω πολλες ελπιδες...

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ερώτημα guys ,έχω ανοίξει και thread ,αλλα εδώ θέλω να ρωτήσω μήπως παιζει κάτι συγκεκριμένα με drivers ...

Κολλητός εχει 7870xt.

Στο ίδιο παιχνίδι,με ίδιες ρυθμίσεις ,έχουμε :

Αυτός (7870xt) :60 fps

Εγώ (560ti): 150 fps(!)

Άλλος (gtx 285): 100-110 fps.

Το vsync ΔΕΝ ειναι on...

Κατά τη γνώμη σας ,μπορεί να φταίει κάτι από πλευράς drivers η κάτι τέτοιο;

Ξέρω πως δεν εχει τους εντελώς τελευταίους,αλλα κάποιους λίγο πιο παλιούς,γιατί του κόλλαγε το pc με.τους μεταγενέστερους.

Οι παλιοι drivers γενικά,έχουν αφαιρεθεί με το atiman tool...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ερώτημα guys ,έχω ανοίξει και thread ,αλλα εδώ θέλω να ρωτήσω μήπως παιζει κάτι συγκεκριμένα με drivers ...

Κολλητός εχει 7870xt.

Στο ίδιο παιχνίδι,με ίδιες ρυθμίσεις ,έχουμε :

Αυτός (7870xt) :60 fps

Εγώ (560ti): 150 fps(!)

Άλλος (gtx 285): 100-110 fps.

Το vsync ΔΕΝ ειναι on...

Κατά τη γνώμη σας ,μπορεί να φταίει κάτι από πλευράς drivers η κάτι τέτοιο;

Ξέρω πως δεν εχει τους εντελώς τελευταίους,αλλα κάποιους λίγο πιο παλιούς,γιατί του κόλλαγε το pc με.τους μεταγενέστερους.

Οι παλιοι drivers γενικά,έχουν αφαιρεθεί με το atiman tool...

VSYNC ειναι ΟΝ στην 7870...

Ειτε στα settings του BF3, ειτε στο CCC, ειτε στο User.cfg του BF3 (στο φακελο που ειναι και το BF3.exe)

Link to comment
Share on other sites

Don't push your luck, one time lucky not always lucky, relax !

:stop:

Αστα να πανε... τα ειδα ολα και το βασικο μου θεμα ειναι πως εχω ΜΗΔΕΝ ελευθερο χρονο κ το να βγαλω εστω και μια καρτα απο το Loop για RMA ειναι μπελας!!! Μολις πριν 2 εβδομαδες απλοποιησα το loop και αφαιρεσα αρκετες γωνιες και 2 Quick disconnects αυξανοντας το flow κατα 15% κ δεν εχω καμια ορεξη να ξανανοιγω ιστοριες...

f03q.jpg

Σημειωση:

Εβαλα το compatibility mode σε windows 7 που ειπες και πηρα για πρωτη φορα αυτο το error... Το εβγαλα και το BF3 τουλαχιστον για 10min που το επαιξα ΔΕΝ κρασαρε (ισως βοηθησε το aircondition που εφτιαξε θερμοκρασια δωματιου 26C αντι 34c που ειχα αρχικα οταν εβγαλε πρωτη φορα το directX error, κατι που μπορει να επηρεασε και την αποδοση του τροφοδοτικου τοτε... λεμε τωρα (conspiracy theories :toomuchne))

yk66.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπιασα...

Δεν παίζω bf..

Στο smite που εχει μια ρύθμιση vertical sync,την έχω βάλει στο off.

Και μιλάω για tahiti αν παιζει κάποιο ρόλο.

Sorry, ειδα πιο πανω που λες στο ιδιο παιχνιδι και νομιζα οτι λες για BF3. Δες τη ρυθμιση μεσα στο CCC, αλλα και στο παιχνιδι... Γενικα το νουμερο 60 ειναι υποπτο για VSync ON με καποιον εμμεσο ή αμεσο τροπο,... αν μου ελεγες 63 για παραδειγμα τοτε οκ...

Link to comment
Share on other sites

το καινούργιο feat είναι το πολυαναμενόμενο frame pacing για crossfire διατάξεις...

εδώ πληροφορίες

AMD Framepacing Catalyst 13.8 driver examined with FCAT - Article

Frame Rating: Catalyst 13.8 Brings Frame Pacing to AMD Radeon | PC Perspective

ήρθε η ώρα λοιπόν να κάνουμε crossfire?

edit: ακόμα δεν παίζει για τους τρελούς με eyefinity...(δεν με ενδιαφέρει προσωπικά :p) και δεν λειτουργεί για τίτλους dx9...οπότε μπράβο στον [MENTION=9179]atiman[/MENTION] και στην ομάδα εκεί...περιμένουμε βελτιώσεις :p

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι το πρόβλημα που έχεις με το μήνυμα στο BF3 είναι γνωστό ...(σν ψάξεις λίγο στο forum του battlelog) και ακόμα κανείς δεν έχει βγάλει άκρη...κατά τα άλλα κοίταξαν να βγάλουν και BF4 τα αρχί-λαμόγια να τσεπώσουν και άλλα φράγκα αλλά anyway... Εν ολίγοις, γιατί το πρόβλημα μου το έβγαζε όταν είχα CF enabled με 6870 , άλλοι λένε είναι drivers , άλλοι λένε είναι λίγη η ram (8gb???) θα δεις πολλά , ακόμα και με single card που είμαι τώρα μου το κάνει και έμενα! Πότε?? Όταν αφήνω το PC ανοιχτό για ώρες με το Battlelog ανοιχτό και μετά από αυτό το διάστημα των ώρων πάω να ξεκινήσω multi σε μεγάλο map , τσουπ μου βγαίνει αυτό το μήνυμα...έχω πειραματιστεί και με τους web browsers μην τυχόν και τραβάνε κάποιο ζόρι οι video accelerators αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες φορές, πλέον, το χρόνο θα μας κάνουν στην AMD τη χάρη να βγάζουν certified drivers; Η τελευταία φορά ήταν τον Απρίλη...:lazy:

Παλιά έβγαζαν κάθε μήνα μέχρι να στρώσουν τώρα που είναι όλα μια χαρά τι παραπονιέστε !!!

Link to comment
Share on other sites

Και παλιά στρωμένοι ήταν (εκτός αν αναφέρεσαι σε πραγματικά πολύ παλιά) αλλά σεβόντουσαν περισσότερο το user base τους και τους παρείχαν τρέχουσα υποστήριξη κάθε μήνα. Τώρα βγάζουν 2 certified εκδόσεις το χρόνο και θεωρούν δόκιμο, εταιρία του μεγέθους της αγοράς που επιδιώκουν, να μας πετάνε συνέχεια beta, τους οποίους πολλοί χρήστες (και εγώ προσωπικά) δεν εμπιστεύονται για τη σταθερότητα του συστήματός τους.

Βλέπω χειροκροτεί και ο ΑΤΙΜΑΝ αντί να υποστηρίξει μια πιο ανθρώπινη αντιμετώπιση - μάλλον από εδώ και πέρα θα πρέπει να μην περιμένουμε τον driver του μήνα, αλλά τον ετήσιο driver της ΑΤΙ και μετά ότι half-baked περισσέψει και να λέμε και ευχαριστώ...:hm: Εμπρός προς τα πίσω η AMD.

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι από περιέργεια πιο πολύ, όλοι εσείς που γκρινιάζετε για την συχνότητα των drivers, θέλετε να μας πείτε τι ακριβώς πρόβλημα έχετε με την ATI κάρτα σας και περιμένετε τον επόμενο driver να το διορθώσει?

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική σου, θα έπρεπε να μείνουμε στο πρώτο revision που υποστηρίζει την κάρτα γραφικών μας και να μην αλλάξουμε driver ποτέ...

Driver δεν αλλάζεις μόνο για να διορθώσει πράγματα (που και εκεί υπάρχει περιθώριο), αλλά και για να βελτιώσει υφιστάμενες καταστάσεις και να προσθέσει features - έτσι πληροφοριακά για εσάς που γκρινιάζετε όποτε βγαίνει καινούριος driver :dots: Ήμαρτον δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική σου, θα έπρεπε να μείνουμε στο πρώτο revision που υποστηρίζει την κάρτα γραφικών μας και να μην αλλάξουμε driver ποτέ...

Driver δεν αλλάζεις μόνο για να διορθώσει πράγματα (που και εκεί υπάρχει περιθώριο), αλλά και για να βελτιώσει υφιστάμενες καταστάσεις και να προσθέσει features - έτσι πληροφοριακά για εσάς που γκρινιάζετε όποτε βγαίνει καινούριος driver :dots: Ήμαρτον δηλαδή...

Κρίνοντας από τον τόνο του μηνύματος σου, φαίνεται πως μάλλον η λέξη "γκρινιάζετε" σε ενόχλησε.

Αν ισχύει αυτό, λυπάμαι. Απλά να ξέρεις πως, αν και κάπως σκληρή, ήταν 100% ειλικρινής!

Στο θέμα μας τώρα, μιλάς για πιθανές διορθώσεις, βελτιώσεις καταστάσεων και προσθήκη features.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα για τα παραπάνω, πχ για την δικιά σου κάρτα?

Τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις και ποια features σου λείπουν τα οποία είναι διαθέσιμα σε άλλες κάρτες παρόμοιας κατηγορίας? (τιμής?)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.