Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εχω επαναλαμβανομενα κρασαρισματα με 7970 και 14.1 beta και δεν ξερω αν οφειλεται στο oc η στο BF4, αν και νομιζω πιο πολυ το game φταιει (post patch) γιατι πριν δεν ειχα σε τοσο εντονο βαθμο.

Πιστευω οτι ειναι σε πρωιμο σταδιο ακομα η συνυπαρξη mantle και BF4, οποτε υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με 14.1 το τρέχω και δεν κρασάρει καθόλου. Το κλοκάρισμά σου φταίει - απλά με το mantle λειτουργεί διαφορετικά και το cpu και σου φανερώνει την αστάθειά του...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14612]koukoubetses[/MENTION]

για ποσταρε λιγο αυτη την εικονα απο το CCC με το software information ..μηπως δεν εγινε σωστα η απεγκατασταση..οπως ειπε και ο [MENTION=9179]atiman[/MENTION] αμα εχεις ανοιχτο το windows update αμεσως μετα το restart τα win περνανε μονα τους drivers..

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά αλλά η επιλογή στο game παρουσιάζεται με το Patch. ότι βλακεία ή λάθος και να έχει γίνει με drivers η επιλογή θα έπρεπε να υπήρχε. την είχα πριν περάσω τους Mantle drivers

Link to comment
Share on other sites

@koukoubetses

για ποσταρε λιγο αυτη την εικονα απο το CCC με το software information ..μηπως δεν εγινε σωστα η απεγκατασταση..οπως ειπε και ο @atiman αμα εχεις ανοιχτο το windows update αμεσως μετα το restart τα win περνανε μονα τους drivers..

ok...

post-14612-1416078129,6403_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικα φαινονται oi drivers σου..οπως εμενα ειναι..

να σου πω να δοκιμασεις κανα repair installation απο το origin..

απο την στιγμη που τρεχεις το x64 θα επρεπε να στο βγαζει σαν επιλογη πανω πανω στα video settings...

περιεργο..

ισως μια νεα εγκατασταση να σου λυσει το θεμα αν εχεις κουραγιο να ξανακατεβασεις ολο το παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι δεν πάει καλά και θα το σπάσω σήμερα...

Εξαιτίας του προβλήματος που είχα με τους δίσκους, δοκίμασα να γυρίσω στα 7 (από 8.1 που είχα) και το πρόβλημα λύθηκε.

Απέκτησα όμως άλλο. Ενώ είχα >85 fps στο Battlefield, με το καθαρό setup, δεν κρατάει σταθερά ούτε τα 60 και έχω drops μέχρι και 40. Ψάχνοντας να βρω τι φταίει, παρατήρησα ότι η gpu την ώρα που παίζω, κοιμάται :X:

Τρέχοντας το GPUz την ώρα που έπαιζα το GPU Usage ήταν στο 3%... Τι σ@τά γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάνω δοκιμή με 14.1, τα ίδια και με DX και με Mantle. *

Καθαρίζω με [MENTION=9179]atiman[/MENTION] Uninstaller, βάζω 13.12, τα ίδια.

Επίσης, παρατήρησα ένα μικρό lag με τους 14.1 και στα 7, όχι όμως στο επίπεδο των 8.1.

Καθαρίζω, βάζω πάλι 13.12. Τα ίδια. Μικρό GPU usage.

Ένα άλλο περίεργο είναι πως έχω δύο οθόνες. Η 24 είναι στην DVI και η 22 στην hdmi. Για κάποιο περίεργο λόγο, αν και έκανα την εγκατάσταση μόνο με την 24 απάνω, μόλις βάζω την 22, θεωρεί οθόνη 1 την hdmi. Κάνω με primary display την 24, αλλά όταν απεγκαταστήσω τον driver, σβήνει η μεγάλη (δεν παίρνει σήμα) και αφήνει μόνο την μικρή ενεργή. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω αυτό; Υπάρχει περίπτωση να θεωρεί secondary display την 24 και για αυτό να μην τρέχει στο 100% ;

Δοκίμασα βέβαια και μόνο με την 24 απάνω, έχοντας διαγράψει τελείως την 22, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Τα νεύρα μου σήμερα με τις π@ριές :wall:

attachment.php?attachmentid=60543&stc=1&d=1391972108

attachment.php?attachmentid=60542&stc=1&d=1391972100

* επίσης, κάτι άλλο που έκανε ο 14.1, και στα 7 και στα 8.1, είναι να χάνει κάποια menu. Πχ, έδειχνε μόνο την σκιά από το πλαίσιο στο menu που είναι για να κάνεις restart (Start menu). Στο start πάλι, αν πήγαινες στο Games, δεν έδειχνε τα περιεχόμενα, πάλι μόνο την σκιά. Στον Firefox, σε κάποιες εικόνες, δεν εμφάνιζε τίποτα στο δεξί κλικ. Θεωρώ ότι το άνοιγε και δε φαινόταν γιατί δεν είχε σκιά ;

post-173-1416078133,6412_thumb.png

post-173-1416078133,7211_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] αμα κανεις gpu bench και εκει παραμενει τοσο χαμηλα το gpu load??

αν οχι εχει καποια παρομοια με το δικο σου προβλημα θεματα στο battlelog

πχ. BF4 Low GPU Utilizat - Forums - Battlelog / Battlefield 3

Link to comment
Share on other sites

Λιγη υπομονη παρακαλω !

Ο driver ειναι beta...

Το patch του παιγνιδιου ειναι beta...

Δεν γινεται να μην εχουμε προβληματα !

Μωρέ, υπομονή κάνω με τον 14.1, αλλά μου κάνει τα ίδια και ο 13.12... :hm:

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] αμα κανεις gpu bench και εκει παραμενει τοσο χαμηλα το gpu load??

αν οχι εχει καποια παρομοια με το δικο σου προβλημα θεματα στο battlelog

πχ. BF4 Low GPU Utilizat - Forums - Battlelog / Battlefield 3

To Furmark που έτρεξα, τη φτάνει στο 100%. Τα είδα αυτά στο forum, αλλά οι περισσότεροι είναι για άλλους λόγους και με nVidia. Δε βρήκα κάτι που να έχει σχέση με εμένα ή να το δοκιμάσω και να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε το BF4 στην application list στο gaming section του catalyst.

Επισης βαλε τα προκαθορισμενα BF4 setting που βρισκονται στο αναπτυσομενο μενου στο κατω μερος της οθονης εαν εχεις CrossFire.

Αυτο πρεπει να βοηθησει !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.