Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 14:28]

Όχι απαραίτητα... εμένα με update έβγαλε όλα τα προβλήματα στην λειτουργία του το CCC... με unistall, καθαρισμό της registry, backup των 7,1 για παν ενδεχόμενο και clear installation των 7.2, όλα πάνε τζιτζι.

ναι απλα αν εχει παρατηρησει το προβλημα εντοπιζεται κυριως στους κατοχους Χ1950PRO...οποτε το βλεπω λογικο να μην αντιμετωπιζεις προβλημα με την δικια σου gpu..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 14:35]

ναι απλα αν εχει παρατηρησει το προβλημα εντοπιζεται κυριως στους κατοχους Χ1950PRO...οποτε το βλεπω λογικο να μην αντιμετωπιζεις προβλημα με την δικια σου gpu..

Μπορεί εκεί ίσως να υπάρχουν περισσότερα προβλήματα... απλά για να συνέβη το ίδιο σε μένα με την Χ1950ΧΤΧ σημαίνει οτι δεν είναι μόνο πρόβλημα της PRO... δεν χάνουν να δοκιμάσουν και τα 2 options (upgrade και clear installation)... σε εμένα απλά δεν άνοιγε ακόμα και απο τον program folder οπότε και να ήθελα να μεινω στο upgrade, δεν γινόταν :)

Link to comment
Share on other sites

μολις τους εβαλα.κατα την γνωμη μου κανουν οτι ακριβως γραφεται.

πολυ καλυτερο το Doom3 (OpenGL),το CCC φαινεται βελτιωμενο και το IQ σαφως καλυτερο.

Aξιοσημειωτες διαφορες και για τα Vista εχουν αναφερθει επισης.

οι καλυτεροι της σειρας για μενα.

A,αν κολλαει το CCC περαστε framework 3.0 και θα φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από papakos [20-04-2007 00:00]

ATI cat 7.4

http://ati.amd.com/support/driver.html

Πολυ καλοι στα Vista οι νεοι.

Χρησιμοποιώ σε μία ASUS Commando + Core2duo 6400 + Gecube X1950 Pro 256 Mb, εχω τους drivers της ATI 7.2. Εάν θέλω τώρα να βάλω τους 7.4 ειναι καλύτερα να τους βάλω επάνω στους παλαιούς η να κάνω πρώτα απεγκατάσταση από το Control Panel + add remove programs + ΑΤI catalyst Install manager, και μετά να εγκαταστήσω τους 7.4 ;;;;;;;;;;;;;;; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alambi [Σήμερα, στις 13:59]

Χρησιμοποιώ σε μία ASUS Commando + Core2duo 6400 + Gecube X1950 Pro 256 Mb, εχω τους drivers της ATI 7.2. Εάν θέλω τώρα να βάλω τους 7.4 ειναι καλύτερα να τους βάλω επάνω στους παλαιούς η να κάνω πρώτα απεγκατάσταση από το Control Panel + add remove programs + ΑΤI catalyst Install manager, και μετά να εγκαταστήσω τους 7.4 ;;;;;;;;;;;;;;; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δοκιμάσε πρώτα να τους βάλεις από πάνω σαν update και αν σου κάνουν κόλπα τότε κάνε clear installation... Εγώ μόνο με τους 7.2 είχα ένα ψιλοπρόβλημα αλλά λύθηκε μετά από καθαρή εγκατάσταση ... οι 7.4 μεχρι στιγμής δεν (μου) έχουν βγάλει κάτι... σε XP, οχι σVISTA ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alambi [Σήμερα, στις 13:59]

Χρησιμοποιώ σε μία ASUS Commando + Core2duo 6400 + Gecube X1950 Pro 256 Mb, εχω τους drivers της ATI 7.2. Εάν θέλω τώρα να βάλω τους 7.4 ειναι καλύτερα να τους βάλω επάνω στους παλαιούς η να κάνω πρώτα απεγκατάσταση από το Control Panel + add remove programs + ΑΤI catalyst Install manager, και μετά να εγκαταστήσω τους 7.4 ;;;;;;;;;;;;;;; Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Η ΑΤΙ λέει ξεκάθαρα πρώτα απεγκατάσταση τον παλαιών drivers και μετά εγκατάσταση των Νέων drivers ακριβός με την διαδικασία που γράφεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έβαζα του drivers για VGA πάνω από τους παλιούς, είτε είχα nVidia (παλαιότερα) είτε ATI (τώρα). Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Η ΑΤΙ όντως λέει να βγάζεις πρώτα τους παλιούς, αλλά φαντάζομαι το κάνει (όπως και άλλες εταιρίες) να να ελαχιστοποιήσει πιθανά προβλήματα που θα οδηγήσουν τον πελάτη στο τμήμα υποστήριξης. Το ίδιο συμβάινει και με την εγκατάσταση εφαρμογών. Σου λέει κλείσε όλες τις άλλες εφαρμογές, αλλά στι 99% των περιπτώσεων το λέει προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.. όταν δεν σου βγαίνει πρόβλημα με το απλό update στους drivers γιατί να κάνεις όλη την μανούρα? Εγώ τουλάχιστον το βρίσκω πολυ precautionary να κάνεις επεγκατάσταση/εγκατάσταση κάθε φορά ασχέτως τι επίσημα προτείνεται..

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι και αλλιώς θα σου ζητήσει επανεκίνιση και πλέον το uninstall μετά τους 7.1 είναι πανεύκολο και γίνετε κατά την επανεκίνιση του PC και νομίζω πως καλύτερα <να φιλάς τα ρούχα σου και ας είναι και μισά> λίγος χρόνος παραπάνω δεν βλάπτει , γνώμη μου είναι έτσι και αλλιώς συζήτηση κάνουμε και ο καθένας τελικά θα κάνει αυτό που τον βολεύει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pavou [Σήμερα, στις 12:42]

Μα έτσι και αλλιώς θα σου ζητήσει επανεκίνιση και πλέον το uninstall μετά τους 7.1 είναι πανεύκολο και γίνετε κατά την επανεκίνιση του PC και νομίζω πως καλύτερα <να φιλάς τα ρούχα σου και ας είναι και μισά> λίγος χρόνος παραπάνω δεν βλάπτει , γνώμη μου είναι έτσι και αλλιώς συζήτηση κάνουμε και ο καθένας τελικά θα κάνει αυτό που τον βολεύει περισσότερο

Καλα ναι δεν έχεις άδικο.. εγώ μάλλον βαριέμαι περισσότερο του κανονικού :whistling :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα οι 7.4 μου βγάλαν blue screen μετά από χρόνια στα XP!!! Στην αρχή απλά μου κολλούσε ο υπολογιστής. Ενω δούλευε κανονικά το σύστημα εσβηνε η οθόνη με μόνη λύση το reset (ειχα παρα πολυ καιρο να πατησω αυτο το κουμπακι).

Μετα απο καμια τεσσερις φορες που μου παρουσιαστηκε το προβλημα και αρχησα να τα παιρνω μην ξεροντας τι το προκαλει (ειχα περασει και καποια αλλα software τελευταία και επρεπε να δοκιμαζω) μου εβγαλε blue screen λεγοντας οτι ενα αρχειο με ονομα που ξεκινουσε με ati δημιουργεί το πρόβλημα...

Back to 7.3

Χρεισιμοποιω την Χ1950PRO

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από teobot [Σήμερα, στις 10:41]

Εμένα οι 7.4 μου βγάλαν blue screen μετά από χρόνια στα XP!!! Στην αρχή απλά μου κολλούσε ο υπολογιστής. Ενω δούλευε κανονικά το σύστημα εσβηνε η οθόνη με μόνη λύση το reset (ειχα παρα πολυ καιρο να πατησω αυτο το κουμπακι).

Μετα απο καμια τεσσερις φορες που μου παρουσιαστηκε το προβλημα και αρχησα να τα παιρνω μην ξεροντας τι το προκαλει (ειχα περασει και καποια αλλα software τελευταία και επρεπε να δοκιμαζω) μου εβγαλε blue screen λεγοντας οτι ενα αρχειο με ονομα που ξεκινουσε με ati δημιουργεί το πρόβλημα...

Back to 7.3

Χρεισιμοποιω την Χ1950PRO

Αρχηγέ μου με έσωσες μάλλον γιατί και εγώ βλέπω κάτι μπλε οθόνες όχι συνέχεια αλλά αρκετά συχνά και μου γράφει κάτι που δεν προλαβαίνω να διαβάσω κάτι STOP μου γράφει αλλά . Δεν το προλαβαίνω και αντί για shot down μου κάνει restart τρελά πράματα , πάω για τους 7.3 thanks man , αααα και ίδια κάρτα x1950pro 512mb.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πλέον, οι catalyst, αν τους κάνω uninstall μου πετάνε μπλε οθόνη στο επόμενο boot. Ευτυχώς που δουλεύει το να περάσω νέους drivers στο καπάκι, πάνω από τους άλλους, χωρίς uninstall τους προηγούμενους-εντοπίζω και τη διαφορά στο 3dmark.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τους 7.4 σε μια MSI 1950Pro. Μου φαίνεται ότι μετά την εγκατάσταση τους αργή κάπως να εκκίνηση το μηχάνημα. Μάλλον ιδέα μου είναι? Ποιά είναι τα καλύτερα drivers για να βάλω? XP2 ENG

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.