Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Κάποιες ερωτήσεις για τα βήματα που πρέπει να ακολουθούμε για clean unistall και installation των νέων οδηγών;

πχ.

α) απαιτείται να απενεργοποιούμε τα firewall / antivirus;

B) απαιτείται να μπαίνουμε σε safe mode και να πηγαίνουμε στο control panel και να κάνουμε unistall;

c)Υπάρχει κάποιο freeware tool που να δουλεύει σε Vista και να αφαιρεί όλα τα ΑΤΙχχχχχχ αρχεία από windows/system32 & windows/system32/drivers (αφού απεγκαταστήσουμε από το control panel τους οδηγούς της ATΙ και γίνει restart πρέπει να αφαιρέσουμε manually και τα αρχεία αυτά, έτσι δεν είναι; Υπάρχει κάτι αλλο;)

Υπάρχουν πληροφορίες στο tweakguides αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή δεν κάνω σωστά γιατί παρόλα αυτά υπάρχουν υπολείματα (πχ. Στο control πανελ εμφανίζονται δύο εικονίδια ATI Catalyst Install Manager από εκδόσεις 7.4 & 7.5 χωρίς δυνατότητα Unistall/ αφαίρεσης από το Control panel.)

Link to comment
Share on other sites

εγω βγαζω τον nod32 κατα την διαρκεια απεγκαταστασης και εγκαταστασης...χρησιμοποιω το driver cleaner platinum edition ψαχτο στο μουλαρι το χει "κανονικο" ..σε safe mode δεν μπαινω...

αμα καταφερεις και διαβασεις καλα το tweakguides θα δεις διαφορες στο συστημα σου...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ακολουθώντας τη διαδικασία Update που δίνουν οι drivers της ΑΤΙ, από τους 7.1 και μετά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα παρά μόνο με τον 7.6, που όμως δεν έκανα 2η προσπάθεια, απλά έμεινα στον 7.5 αφού δε μου έδινε κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά σιγά μην κάνουμε και format για να περάσουμε τους εκάστοτε νέους drivers της ΑΤΙ... ενα unistall,καθαρισμός της registry και clear installation μετά και είσαι παραπάνω απο μια χαρά... περισσότερο ψυχολογικό είναι παρά ουσία, στην τελική δεν πας από nvidia σε ΑΤΙ... και το update τελευταία όπως λέει και o wizard! δουλεύει μια χαρά... το nod32 το απενεργοποιώ και εγώ btw...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με xfire σε 2900 να μας πει αν με τους 7.7 γινεται enable κανονικα το crossfire στους catalyst??...γιατι μεχρι προτεινος χρειαζοταν hotfix και τους 7.5 πανω...

για win xp παντα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ τις οδηγίες τις ΑΤΙ για unistall, ΔΕΝ απενεργοποiώ τον Nod, (HD2900 single) τα pins τροφοδοσίας είναι στην θέση τους , ΑΛΛΑ δεν βλέπω overdrive. Μήπως ξέρει κάποιος τι παίζει; (HD2900 Saphire)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από gbak [28-07-2007 12:13]

δεν ειμαι και σπιτι να τους τεσταρω στην 2900...στο γραφειο ειμαι και οπως παντα σαν ατιφαν....με μια mobility radeon x1600 που δεν τους παιρνει αυτους..

ελα -->Μobility Modder :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το δοκιμασα γιατι δεν εχω μηχανημα για δοκιμη.

Μπορεις πριν κανεις τιποτα να δεις στο φορουμ που παραθετει προβληματα, ερωτησεις,απαντησεις και κατοπιν αφου πειστεις η οχι αναλογα να πραξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 02:16]

ATI Catalyst 7.9 Display Driver (στο γνωστό μέρος - που σε στέλνει στο game site)

Αυτό που γίνεται κάθε μηνα καταντάει κουραστικό....Αν είναι να δώ διαφορά να τους βάλω αλλιώς ξυπνήστε με σε δύο μήνες !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Αυτό που γίνεται κάθε μηνα καταντάει κουραστικό....Αν είναι να δώ διαφορά να τους βάλω αλλιώς ξυπνήστε με σε δύο μήνες !

Είναι πολιτική της ΑΤΙ να βγάζει κάθε μήνα drivers. Για αυτό και το όνομά τους είναι 7.5, 7.6, ..., 7.11, 7.12 :)

Είναι πολύ εύκολο να ξέρεις αν έχεις παλιό ή καινούριο οδηγό έτσι, και δε χρειάζεται να ψάχνεις κάθε μέρα να δεις μήπως έβγαλαν καινούριο. Μιά φορά το μήνα και τέλος. Ο 7.Χ είναι ο driver του 2007. Ο 7.1 είναι του Ιανουαρίου, ο 7.2 του Φεβρουαρίου και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.