Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:10]

Είναι πολιτική της ΑΤΙ να βγάζει κάθε μήνα drivers. Για αυτό και το όνομά τους είναι 7.5, 7.6, ..., 7.11, 7.12 :)

Είναι πολύ εύκολο να ξέρεις αν έχεις παλιό ή καινούριο οδηγό έτσι, και δε χρειάζεται να ψάχνεις κάθε μέρα να δεις μήπως έβγαλαν καινούριο. Μιά φορά το μήνα και τέλος. Ο 7.Χ είναι ο driver του 2007. Ο 7.1 είναι του Ιανουαρίου, ο 7.2 του Φεβρουαρίου και πάει λέγοντας.

Σε ευχαριστώ Wizard για την πληροφόρηση αλλά θα μπορούσε να αφήσει έναν μήνα πχ από 7.8 να πάει σε 7.11 (τον Νοέμβριο) και να γίνει καλύτερος προγραμματισμός και να δεις ουσιαστικές βελτιώσεις

Link to comment
Share on other sites

Kι έτσι θα έπρεπε να ψάχνεις κάθε μήνα να δεις αν έβγαλε, και στα forums θα βρίζανε όλοι και θα λέγανε "μα πότε επιτέλους θα βγάλει καινούριους???"

’λλωστε, όλοι έχουν βελτιώσεις. Τι σημαίνει ουσιαστικές? Σε πειράζει να τις παίρνεις σε "δόσεις" ?

Link to comment
Share on other sites

Τι βάλε-βγάλε... Μόνο βάλε εγώ. Καπάκι από πάνω. Αφού στην πορεία κάνει uninstall τα παλιά μόνο του (περνάνε διάφορα σχετικά μυνήματα). Όλα τα χρόνια (>10) με nVidia και 10 μήνες με ΑΤΙ καπάκι από πάνω τους βάζω. Ποτέ δεν είχα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 22:30]

Τι βάλε-βγάλε... Μόνο βάλε εγώ. Καπάκι από πάνω. Αφού στην πορεία κάνει uninstall τα παλιά μόνο του (περνάνε διάφορα σχετικά μυνήματα). Όλα τα χρόνια (>10) με nVidia και 10 μήνες με ΑΤΙ καπάκι από πάνω τους βάζω. Ποτέ δεν είχα προβλήματα.

Aν ομως καθαρισεις τους προηγουμενους ή κανεις κανενα σωστο fortmat και μετα βαλεις τους καινουργιους τοτε θα δεις τι χανεις που δεν κανεις clean install.

Φιλικα Σφαγέας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέο hotfix από την AMD για Catalyst 7.9 drivers

Βελτιώνει τα :

Enemy Territory Quake Wars: Crossfire flickering issues are resolved. Performance is improved

Bioshock: Resolved intermittent hangs for the Radeon HD 2400 and Radeon HD 2600

Call of Juarez: Texture corruption is fixed

World In Conflict: Performance is improved

Team Fortress 2: Facial morphing corruption is fixed

Time Shift: Resolved random crashes for Radeon 9xxx and Radeon X8xx series of products

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [12-09-2007 11:19]

Τι χάνω δηλαδή? Γίνε πιο συγκεκριμένος. Bootaρω XP Pro με μόνο 28 services στον task manager στα οποία περιλαμβάνετε antivirus και win defender. Δεν νομίζω να τρέχω σαβούρες.

Δεν είναι απαραίτητο να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αλλά ο φίλος ποιο πάνω σου λέει :flower:ότι ο σωστός δρόμος για να μην έχεις κανένα πρόβλημα είναι να κάνεις πρώτα Uninstall

και μετά install τους νέους drivers ;)

Link to comment
Share on other sites

Με ΑΤΙTray πάντως κοντρολάρεται - δεν έχω καταλάβει όμως αν σταματάει τελείως. Σε idle εμένα έχει 46 βαθμούς και τον έχω να στροφάρει στο 30% για να μην το ακούω. Το καλοκαίρι ήταν στους 49. Μόλις μπω 3D ανεβάζει γύρω στους 60-64 και εννοείται το φουρφούρι της κάρτας πάει 100% και το καταλαβαίνεις αμέσως γιατι κάνει υψίσυχνο ήχο και ξεχωρίζει.

Γιατί θες να το σταματίσεις τελείως? Θα λαμπαδιάσει χωρίς. Έκανες καμιά πατέντα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν αντεχω αλλο

ελεος

τι να σταματησει εντελως ρε συ

αυτο ειναι κλειδωμενο στο 100% απο την ωρα που παταω το κουμπι

και μεσω software δεν ρυθμιζει ΤΙΠΟΤΑ

θερμοκρασιες δεν δειχνει ΠΟΥΘΕΝΑ

μα τι στο καλο , εχω κανει εγω πατατα?

τοσο ακυρη καρτα?

μια gecube 1650 pro - 256 - htcp -pcix

αγορασμενη ιανουαριο

αμα φρεναρω λιγο το φουρφουρι με το δαχτυλο γινεται ανθρωπινη

εκει που ειναι τωρα τσιτες ειναι για το ΔΑΦΝΙ

να την φλασαρω με bios?

μηπως δεν κατσανε καλα οι drivers?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 16:12]

ρε παιδια δεν αντεχω αλλο

ελεος

τι να σταματησει εντελως ρε συ

αυτο ειναι κλειδωμενο στο 100% απο την ωρα που παταω το κουμπι

και μεσω software δεν ρυθμιζει ΤΙΠΟΤΑ

θερμοκρασιες δεν δειχνει ΠΟΥΘΕΝΑ

μα τι στο καλο , εχω κανει εγω πατατα?

τοσο ακυρη καρτα?

μια gecube 1650 pro - 256 - htcp -pcix

αγορασμενη ιανουαριο

αμα φρεναρω λιγο το φουρφουρι με το δαχτυλο γινεται ανθρωπινη

εκει που ειναι τωρα τσιτες ειναι για το ΔΑΦΝΙ

να την φλασαρω με bios?

μηπως δεν κατσανε καλα οι drivers?

Φιλε εχω την ιδια καρτα με σενα αλλα με 512mb μνημη και η καρτα δεν εχει σενσορα για θερμοκρασια αρα δεν μποριες ουτε να χαμηλωσεις τις στροφες του ανεμηστηρα ο οποιος δουλευει στο 100% και χαλαει την κοινωνια!!

Η μονη λυση που υπαρχει ειναι να αλλαξεις ολο το εργοστασιακο συστημα ψυξης.

Εγω εβαλα ΑΥΤΟ και δεν ακουγετε κιχ....

EDIT : και εισαι συγουρος οτι εχεις την 1650 και οχι την 1950pro???

Εγω την 1950 εχω.................

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ντρεπονται λιγο μωρε?

ειναι κατασταση αυτη?

ενα σενσορα?

κ οκ ασε το σενσορα , γιατι να μην ρυθμιζω το μαξ σε στροφες

κ ας καει

ετσι γουσταρω εγω να ψηνεται

με bios mod δεν γινεται τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω MSI X1950Pro με 256ΜΒ. Με το CCC δεν είχα έλεγχο στο φουρφούρι. Δούλευε στο max και σφύριζε, αρκετά ενοχλητικά δεδομένου ότι ξεκίνησα να στήσω quiet PC. Μετά σούταρα το CCC (εγκαθιστώ όλο το πακέτο αλλά κρατάω μόνο τους drivers - κόβω το CCC από τα services και το τρέχω μια φορά μόνο για να ξεκλειδώσω το o/c - αν το ξαναχρειαστώ το τρέχω manually).

Μετά παιζω με ATITrayTools που μου δίνει έλεγχο στροφών σε 10 slots θερμοκρασιών. Έχω ένα profile για 2D που συνήθως δουλεύει το φουρφουρι στο ρελαντί (30-40%) και ένα 3D που ενεργοποιείται μόλις τρέχω κανένα game και το οποίο στροφάρει το fan πιο επιθετικά (sto 100% βασικά - κάνει κάμποσο θόρυβο αλλά όταν σε πυροβολάνε δε σε πολυνοιάζει - το θεωρείς σαν sound of war ένα πράμα ;)

Το ATITRayTools αν δεν βρει το σωστο hardware (π.χ. σε μια 9700 Pro Που έγω στο γραφείο) βγάζει στη σχετική καρτέλα "No supported hardware found". Έχεις τέτοιο σκηνικό ?

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit παραπάνω - δες την τελευταια παραγραφο. Το CCC το κόβεις από το registry, είναι στο "γνωστό" κομμάτι RUN στο σημείο

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

απλά σβήνεις το entry με το CCC.EXE

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για ακόμη χαμηλότερες στροφές στο VGA fan είναι να φέρεις φρέσκο αέρα από κανένα πλευρικό άνοιγμα με καμιά πατέντα εύκαμπτου σωληνοειδούς. Θέλω να το κάνω για να ρίξω ακόμη χαμηλότερα τις στροφές σε 2D, γιατί που να ξηλώνεις τώρα την εργοστασιακή ψύκτρα, κτλ. που λέει το παλληκάρι παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

ωραια συγγνωμη παιδια

εγινε λαθος

1950προ ειναι της GECUBE

και ΝΑΙ εχω τετοιο σκηνικο που λετε

μου βγαζει οτι δεν βρηκε hardware για να σεταρει το φανακι

και το τετραγωνακι ειναι χωρις "τικ" , δεν μπορω να το επιλεξω

παντως το φανακι ειναι με 3 καλωδια...

τα απεγκατεστησα ολα

τωρα κατεβασα drivers απο ΑΤΙ

θα τα ξαναβαλω ολα

ολο το πακετο και κοβω μετα το CCC

να δουμε τι επιλογες θα εχω

παντως στο πεδιο με τις θερμοκρασιες και το duty cycle στο rabit υπαρχει και μου επιτρεπει να το κανω και εντιτ

αλλα μεσω ati tray tools ή μεσω rivatuner ΤΙΠΟΤΑ δεν βρισκω

μηπως πρεπει να κανουμε κατι εντιτ μανουαλι στο rivatuner?

οπως ξεκλειδωνανε μερικοι τα βερτεξ κτλ?

η καρτα ειναια αυτη

http://www.gecube.com/products-detail.php?prod_cat_pid=152&prod_cat_id=164&prod_id=63748

θα ανεβασω και ss με τις επιλογες στα διαφορα προγραματακια

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι 2 πραγματα

1) το .ΝΕΤ 2 απο το cd της μανας της κολαει αιωνες στο ΙΝΣΤΑΛ

η μπαρα κυλαει αλλα δεν τελειωνει ποτε

ετσι εγω τοβαλα με το χερι με τον κλασικο τροπο και οχι μεσω της σουιτας της ΑΤΙ

2)εχω ελαχιστες επιλογες απο rivatuner

2D &3D οπως ειχα με τις nvidia ΔΕΝ ΕΧΩ

μονο οβερκλοκ κλασικα σηκωνοντας πυρηνα και μνημες

δεν εχει μενου οπως ηξερα που σεταρεις για 2D ξεχωρα απο 3D

θα τρελαθουμε εντελως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 18:34]

Μια καλή λύση για ακόμη χαμηλότερες στροφές στο VGA fan είναι να φέρεις φρέσκο αέρα από κανένα πλευρικό άνοιγμα με καμιά πατέντα εύκαμπτου σωληνοειδούς. Θέλω να το κάνω για να ρίξω ακόμη χαμηλότερα τις στροφές σε 2D, γιατί που να ξηλώνεις τώρα την εργοστασιακή ψύκτρα, κτλ. που λέει το παλληκάρι παραπάνω....

αρχηγε το μηχανημα ειναι οπως το αφησα απο το Dry Ice

ολα ταχω διπλα μου ΠΑΝΩ στο στακερ και οχι ΜΕΣΑ στο στακερ

η καρτα ειναι διπλα απο τον καφε μου

σχεδον μεσα στα αυτια μου

την ακουω απο την κουζινα χωρις πλακα , 3 δωματια παρακατω

ειναι ανωμαλια να δουλευει τοσο γρηγορα το φαν

ασκοπο εντελως

και οκ η ψυξη δεν ειναι και της πλακας

χαλκος ΟΛΟ απο κατω και πολλα φινς απο πανω

ελεος δηλαδη

λιιιιιιιγο να ακουμπησω το φανακι με το χερι μου και μανι μανι καλιτερευει σαφως

ας πουμε αν δουλευει 12 βολτ και το κανω 10 αυτο θα σημαινει οτι το ταβανι στα βολτ θαναι 10 αρα κ στο μαξ να στειλει εντολη το bios της ,παλι θαναι μια χαρα

με ενα τριμερακι γινεται ευκολα πειραζοντας μονο το καλωδιο με την ταση

μια πτωση τασης 2 βολτακια και θαναι κουκλα

απλα οκ αφου μερικοι τοχουν κανει χωρις μοντα ας μην την σκαλισω

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το ATITrayTools θέλει να του πεις σε κανένα settings file/tab τι κάρτα έχεις όπως γίνεται με κατι fan control tools γενικού σκοπού που λες ποιο monitoring chip εχεις στη μητρική. Νομίζω ότι την είχε δει μόνο του στην δική μου περίπτωση και απλά έφτια3α profiles για το fan (είναι στο Hardware > Overclocking Settings...> Fan Tab)

Καλά ξεμπερδέματα (ευτυχώς τη γλύτωσα και δεν πήρα τη CeCube τότε, που ήταν και 20ευρά φτηνότερη).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.