Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Παιδία κάτι παίζει με το scaling, όταν μπαίνω στα παιχνίδια, μου τα βγάζει με μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω, όπως και στο 3DMark. Η οθόνη μου είναι η LG 24” L245WPM και η κάρτα γραφικών μου η 1900XT, με την οποία συνδέετε μέσω DVI-HDMI, έχω βάλει τους Catalyst 8.5.

Επίσης, υπάρχει λόγος στο site της ATI, να διαλέγω ποιους drivers να κατεβάσω και για ποια κάρτα? Δεν είναι οι ίδιοι, για όλες τις desktop κάρτες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία κάτι παίζει με το scaling, όταν μπαίνω στα παιχνίδια, μου τα βγάζει με μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω, όπως και στο 3DMark. Η οθόνη μου είναι η LG 24” L245WPM και η κάρτα γραφικών μου η 1900XT, με την οποία συνδέετε μέσω DVI-HDMI, έχω βάλει τους Catalyst 8.5.

Επίσης, υπάρχει λόγος στο site της ATI, να διαλέγω ποιους drivers να κατεβάσω και για ποια κάρτα? Δεν είναι οι ίδιοι, για όλες τις desktop κάρτες?

Ευχαριστώ

Αν η ανάλυση των παιχνιδιών δεν είναι ρυθμισμένη σε λόγο 16:10, π.χ 1680χ1050 ή 1920χ1200, είναι λογικό να βγάζει μαύρες γραμμές. Αν θέλεις να παίζει fullscreen ακόμα και σε μη wide αναλύσεις, μπες στο control center, digital panel, attributes και τίκαρε το enable gpu scaling και το scale image to full panel size.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το ζήτημα φίλε μου wacko. Το game το έχω ρυθμισμένο σωστά (16x9 1920x1080, όπως και κάθε game που παίζω σε wide αναλυσεις), αλλά πάλι μου βγάζει πλαίσιο μαύρο. Το περίεργο είναι ότι δεν το έκανε παλιότερα. Οπότε για να καταλάβω και να σιγουρευτώ, για να μου παίζει κανονικά, δηλαδή wide, λόγο οθόνης wide. Τι πρέπει να έχω τικαρίσμενο στο attributes και τι στο scaling Options?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία κάτι παίζει με το scaling, όταν μπαίνω στα παιχνίδια, μου τα βγάζει με μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω, όπως και στο 3DMark. Η οθόνη μου είναι η LG 24” L245WPM και η κάρτα γραφικών μου η 1900XT, με την οποία συνδέετε μέσω DVI-HDMI, έχω βάλει τους Catalyst 8.5.

Επίσης, υπάρχει λόγος στο site της ATI, να διαλέγω ποιους drivers να κατεβάσω και για ποια κάρτα? Δεν είναι οι ίδιοι, για όλες τις desktop κάρτες?

Ευχαριστώ

Σίγουρα εχεις Ελληνικό λειτουργικό !!!έχουμε την 'iδiα οθόνη, σε μένα το έκανε στην επιφάνεια εργασίας με αποτέλεσμα να βάλω τα αγκλικα vista!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το ζήτημα φίλε μου wacko. Το game το έχω ρυθμισμένο σωστά (16x9 1920x1080, όπως και κάθε game που παίζω σε wide αναλυσεις), αλλά πάλι μου βγάζει πλαίσιο μαύρο. Το περίεργο είναι ότι δεν το έκανε παλιότερα. Οπότε για να καταλάβω και να σιγουρευτώ, για να μου παίζει κανονικά, δηλαδή wide, λόγο οθόνης wide. Τι πρέπει να έχω τικαρίσμενο στο attributes και τι στο scaling Options?

Η οθόνη σου δεν είναι 16:9 αλλά 16:10. H 1920x1080 πρέπει να βγαίνει με μαύρες γραμμές. Η 1920χ1200 θα βγαίνει fullscreen. Ανεξάρτητα από αυτό, σου είπα και πριν τίκαρε το enable gpu scaling στο attributes και στο scaling options τίκαρε το scale image to full panel size.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε wacko, βρήκα την λύση. Έπρεπε να περάσω τους drivers από το Windows Update. Τώρα για πιο λόγο το ήθελε αυτό δεν ξέρω, το ζήτημα είναι ότι τώρα όλα είναι ΟΚ. Ευχαριστώ πάντως.

Φίλε, spc μην λες τέτοια και περιμένω την 4870 εδώ και μήνες, μη μου την καθυστερήσουν και άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοήθεια. Προσπαθώ να εγκαταστήσω τους 8.6 και δε μπαίνουν με τίποτα. Βγαίνει το driver install:the inf file not found. Υπάρχει καμμιά λύση? Ανάθεμα την ΑΤΙ πλέον. Όσο και καλοπροαίρετος να είμαι πια, δε γίνεται τίποτα με τους οδηγούς της. Windows Vista Ultimate 64. Στα ΧΡ δουλεύουν εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ρε παιδεσ να ρωτησω ρωτησω εγω κατι.....με το 8,6 γιατι δεν εχς επιλογη cf?????????

και το gpu-z μου το βγαζει disable???????

εδώ τι μας ρωτάς?

και εγώ τους 8.6 έχω βάλει και από το catalyst control center μου βγάζει την επιλογή crossfire η όχι μήπως δέν έχεις κάνει κάτι καλά? έχεις βάλει όλη την σουίτα ?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

@@, λοιπον τα βαζω ετσι που λεμε με καθαρο install αλλα οταν δειχνει την οθόνη των windows στην αρχη κολλάει. Έχει αλλος το ιδιο πρόβλημα? φαινεται να ειναι το πρόβλημα στους drivers γιατι σταματαεινα δινει σημα στην οθόνη. Με safe mode μπαινει κανονικα......

τελικα οσο και να θες να την υποστηρίξεις την εταιρεια δεν......αμ δεν.....:whip:

Link to comment
Share on other sites

υποστήριξη για την 4ΧΧΧ σειρά. :TD:

Φίλε μου κάνε ένα unistall με κάποιον driver unistaler και πέτα ότι είχες από nVidia :hm:γιατί έχει παρατηρηθεί όταν μένουν κατάλοιπα από drivers ιδικά τις nVidia να τρελαίνετε :tongue:το PC:slap:

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει που λένε αν έχεις ινίδια καλλίτερα είναι να κανεις ένα format παρα να κανεις unistall γιατί αφήνει κατάλοιπα μέσα και δέν βγαίνουν [αν όμως είχες ati και πας σε Nvidia τότε βγαίνουν] οποτε σου προτείνω format αν δέν πάει κάτι καλά και τώρα;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.