Jump to content



Overcloking σε Intel D820


yz250

Recommended Posts

  • 1 year later...

αν και λίγο παλιό το thread αυτό :shifty: για να μην ανοίγω νέο θέλω να ρωτήσω το εξής : έχω και εγώ τον ίδιο επεξεργαστή με mobo MSI -MS7160,τροφοδοτικό Enermax 500W,RAM 2.5GB και μια ψύκτρα καλύτερη απο την μαμήσια (δεν θυμάμαι το μοντέλο).Πως μπορώ να τον κάνω overclocking στα 3,2 και να τρέχει κανονικά χωρίς να μου παρουσιάζει προβλήματα? (sorry για τις αρχάριες ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω ασχοληθεί ΠΟΤΕ με overclocking κολπα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε το fsb από το Bios από τα 200 στα 230 και είσαι ήδη πάνω από τα 3,2...

Μετα ανέβασε σταδιακά αν 5-10MHz το fsb μέχρι εκεί που δεν θα είναι ποια σταθερό και μετά δώσε λίγο παραπάνω τάση στον επεξεργαστή, λίγο - λίγο όμως...

Προσοχή στις μνήμες να μείνουν στην κανονική τους ταχύτητα και όχι παραπάνω...παρακάτω δεκτό...μετά αν θες ασχολείσαι και με αυτές...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν στο bios βρήκα το πεδίο Cell Menu

εκεί είχε κάπου σαν επιλογές

CPU Dynamic Overclocking - (disabled) το οποίο όταν κάνω enabled μου εμφανίζει επιλογές 5% , 10% , 15% κτλ

System Clock Mode - (automatic) το οποίο μόλις το κάνω manual μου ανοίγει κάποια υποπεδία όπως : FSB Clock (MhZ) - 800

Memory Clock - 533

Τι απο όλα αυτά αλλάζω για να τον ανεβάσω απο 2,8 σε 3,2?

Link to comment
Share on other sites

πας πανω στο fsb και είτε πατωντας εντερ σου βγαζει μενου και διαλεγεις ή του θετεις απο το πληκτρολογιο τη τιμη που θες.προσοχη ομως ε. αμα δε ξερεις τι και πως μη παρεις φορα νομιζοντας οτι τομαθες το κολπο. μεχρι 250 και πολυ ειναι. πρεπει ομως να προσεξεις και τις μνημες. εφοσων ειναι νο-ναμε 533 δυσκολα ανεβαινουν πανω απο 600λιγο. ανεβαζοντας το fsb ανεβαινει και η συχνοτητα των μνημων.να μη ξεπερασει το 600λιγο! για να το ρυθμισεις εχει διεραιτες. αναλογως ποιον διαλεγεις εχεις και διαφορετικη συχνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχίν να πω ευχαριστώ που με βοηθάτε.....

οι μνήμες μου είναι Twinmos DDR2 2x1GB και 1x512MB

Το FSB τώρα είναι στα 800 να το ανεβάσω το πολύ στα 1000-1050?

Η mobo μου υποστηρίζει 800.Δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.