Jump to content



Κατασκευη χαλκινης ψυκτρας


ARVAS

Recommended Posts

Αν κατασκευασω μια ψυκτρα εξ ολοκληρου απο χαλκο(heatpipes + fins) κατα ποσο θα εχει καλυτερη αποδοση απο τις νορμαλ; Το σχεδιο ειναι για γομαροψυκτρα στυλ νιντζα/noctua. Ακομα τι θα γινεται με το βαρος (μηπως δεν θα αντεξει το mb). :rip:

Θα ηθελα καποια εμπεριστατωμενη αποψη και οχι εικασιες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι εύκολη η υλοποίηση ενός τέτοιου θέματος. Δεν κατέχουμε πολλά σε τέτοιες κατασκευές και δεν είναι και καθόλου εύκολο με τα απλά εργαλεία θα χρειαστείς και cnc machine αλλά και πολλά αλλά .

Heatpieps εύκολα μπορεί να φτιάξει κάποιος από χάλκινο σωλήνα αλλά τι θα βάλει μέσα και πως θα είναι γεμάτο πλήρως και χωρίς αέρα????

Link to comment
Share on other sites

η υλοποιηση αλεξ μη σε ανησυχει.εχουμε εργοστασια επεξεργασιας αλουμινιου και χαλκου και οτι εργαλειο θες στη διαθεση μας οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.για τα παραπανω ανησυχω..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα καλυτερα η βαση και τα pipes να ειναι απο χαλκο για να απορροφουν πολλη θερμοτητα και τα φινς απο αλουμινιο για να γινεται καλυτερη επαγωγη της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown

σε βαρος μεχρι 1 κιλο και καλο βιδωμα της μητρικης θα αντεξει...

Σχετικό είναι αυτό.

Ο bill με το κάνιστρο βιδωμένο πάνω στην μητρική με τον yonah είχε λυγίσει αρκετά στο σημείο να αναρωτιέμαι ποτέ θα σπάσει

Link to comment
Share on other sites

και σε στυλ tuniq tower με πρισσοτερα pipes θα γ@μ@γε....

απο κει και περα μπορεις να πειραματιστεις...

πχ ολο χαλκος vs αλουμινενια φινς vs μισο αλουμινιο μισο χαλκος στα φινς...

η αν γινεται να ανακατεψεις τα μεταλλα ξερω γω..

και θα δεις ποια ειναι η καλυτερη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS [Χθες, στις 23:19]

Το σχεδιο ειναι για γομαροψυκτρα στυλ νιντζα/noctua. Ακομα τι θα γινεται με το βαρος (μηπως δεν θα αντεξει το mb). :rip:

Θα ηθελα καποια εμπεριστατωμενη αποψη και οχι εικασιες..

Kαλή τύχη φίλε περιμένουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Nα ανακατεψω υλικα αποκλειεται, μισο μισο μουφα θα γινει οποτε παω για 2 ψυκτρες μαλλον με χαλκινα και αλουμινενια φινς αντιστοιχα.Αν απαντουσε και καποιος με μεγαλη εμπειρια που να το εχει ψαξει το θεμα για θερμικη απαγωγη χαλκος vs αλουμινιο στα φινς (εγω πιστευω χαλκος) θα του ημουν υποχρεος.Μια ακομα ερωτηση. Η αντιστροφη αναλογια επιφανειας-θερμικης απαγωγης ισχυει παντα;; Δηλαδη οσο λεπτοτερα αρα και περισοτερα φινς χωρεσω θα ειναι καλυτερα;; Εχω αρκετο χρονο να το προετοιμασω (aka εξεταστικη..)

Link to comment
Share on other sites

θα σε απογοητευσω αν σου πω οτι οι χαλκινες σωληνες δεν ειναι απλες σωληνες...

Στην ουσια ειναι παρα πολλες μικρες ενωμενες σε μια.

Ψαξε στο νετ για τριχοειδικο φαινομενο. Σκεφτομουνα κι εγω κατι τετοιο αλλα εντελει δεν ειναι και τοσο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:27]

Σκεφτομουνα κι εγω κατι τετοιο αλλα εντελει δεν ειναι και τοσο ευκολο...

Kαλή τύχη φίλε περιμένουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:27]

θα σε απογοητευσω αν σου πω οτι οι χαλκινες σωληνες δεν ειναι απλες σωληνες...

Στην ουσια ειναι παρα πολλες μικρες ενωμενες σε μια.

Ψαξε στο νετ για τριχοειδικο φαινομενο. Σκεφτομουνα κι εγω κατι τετοιο αλλα εντελει δεν ειναι και τοσο ευκολο...

τριχοειδες φαινομενο :coax:

ARVAS,κανε ενα search για capillary forces,θα σε βοηθησει να καταλαβεις τη λειτουργια των heat pipes

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκός έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα ενώ το αλουμήνιο αποβάλει πιο γρήγορα τη θερμότητα στον αέρα. Συμπέρασμα:

Αρχική απάντηση από hipro5

Χάλκινος πάτος και ΠΟΛΛΑ, λεπτά και πυκνά αλουμινένια φινς.......... ;)

;)

Link to comment
Share on other sites

Aφου το λεει και ο Hipro οκ.Αρα εχουμε χαλκινη βαση-heatpipes και αλουμινενια φινς.Εψαξα για τριχοειδικο φαινομενο δεν υπαρχει τιποτα κοιταω και για capillary forces (το capillary τι σημαινει; ) αλλα γινεται χαμος.Βρηκα κατι για heatpipes με υγρο μεσα και κατι αλλες εφαρμογες στη φυσικη(που βασικα δεν καταλαβα τιποτα..ειμαι και wanna be φυσικος τρομαρα μου..) θα το ψαξω κι αλλο ομως.

@unseen: αν ειναι μασιφ χαλκος δεν θα βγει καλο το αποτελεσμα;:computer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS [Σήμερα, στις 14:22]

Aφου το λεει και ο Hipro οκ.Αρα εχουμε χαλκινη βαση-heatpipes και αλουμινενια φινς.Εψαξα για τριχοειδικο φαινομενο δεν υπαρχει τιποτα κοιταω και για capillary forces (το capillary τι σημαινει; ) αλλα γινεται χαμος.Βρηκα κατι για heatpipes με υγρο μεσα και κατι αλλες εφαρμογες στη φυσικη(που βασικα δεν καταλαβα τιποτα..ειμαι και wanna be φυσικος τρομαρα μου..) θα το ψαξω κι αλλο ομως.

@unseen: αν ειναι μασιφ χαλκος δεν θα βγει καλο το αποτελεσμα;:computer:

Τα heatpipes δεν είναι μόνο ένα κομμάτι χαλκού......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

η υλοποιηση αλεξ μη σε ανησυχει.εχουμε εργοστασια επεξεργασιας αλουμινιου και χαλκου και οτι εργαλειο θες στη διαθεση μας οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα.για τα παραπανω ανησυχω..

Αν θελεις μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος για να μπορεσω να σου προτεινω μερικες λυσεις

Η καλυτερη υλοποιηση ειναι μια ψυκτρα απο χαλκο

Τα αλουμινενια φινς προτεινονται μονο αν μπορεσεις να εξασφαλισεις τελεια εφαρμογη των δυο υλικων που θα εγγυαται την απροβληματιστη μεταφορα θερμοτητας απο το ενα στο αλλο

Παντως μαι που εχω φτιαξει στο παρελθον δικες μου ψυκτρες θα προτεινα

να αγορασεις μια απο τις πολυ αξιολογες που κυκλοφορουν

Αν παλι απλα θελεις να πειραματιστεις καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.