Jump to content



Κατασκευη χαλκινης ψυκτρας


ARVAS

Recommended Posts

Εργαστηρι που κατασκευαζει διαφορα αντικειμενα απο μπρουτζο χαλκο και αλλα αντικειμενα και εργοστασιο που ασχολειται με κουφωματα και αλλα τετοια..Μου αρεσε και σαν ιδεα πειραματισμου αλλα πιστευα με μια εξολοκληρου χαλκινη ψυκτρα θα ειχα πολυ καλα αποτελεσματα.μου φαινεται απο αυτα που βλεπω οτι θα ριξουμε πολυ γελιο στην κατασκευη και μετα θα παω για noctua στο πλησιεστερο καταστημα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Χάλκινος πάτος και ΠΟΛΛΑ, λεπτά και πυκνά αλουμινένια φινς.......... ;)

αυτο ειναι το καλυτερο απο ολα. θα εχεις και μεγαλη θερμικη αγωγιμοτητα και ταχυτατη μεταφορα θερμοτητας

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις τα εργαλεια δεν φτιαχνεις κατι τετοιο ..

http://www.directron.com/bkaframcooler.html

κυκλοφορουν και αλλα παρομοια (δεν βρισκτω τα λινκς) αλλα θα ειναι

πιο χρησιμο μιας και τα ΒΗ μου ειναι τα πρωτα που συναντησαν το καλοκαιρακι...!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:54]

αφου εχεις τα εργαλεια δεν φτιαχνεις κατι τετοιο ..

http://www.directron.com/bkaframcooler.html

κυκλοφορουν και αλλα παρομοια (δεν βρισκτω τα λινκς) αλλα θα ειναι

πιο χρησιμο μιας και τα ΒΗ μου ειναι τα πρωτα που συναντησαν το καλοκαιρακι...!:D

Αυτό μου φαίνεται καλύτερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YiorgosX

Αυτό μου φαίνεται καλύτερο... ;)

και μενα...

απλα την ιδεα ηθελα να του πω οχι να κανει αντιγραφο..

Οταν ειπα κυκλοφορουν και αλλα παρομοια αυτο ηταν το ενα που δεν εβρισκα...

αλλο ενα μου λειπει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Περιμενε λιγο γοριλα. Πολυ τρεξιμο τις τελευταιες 10 μερες αθηνα.Ουτε στο λαμπη δεν προλαβαινα να μπω. Θα αρχισω κανα σχεδιο αοπ σημερα και θα επανελθω για καμια απορια..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δυστυχως πληροφορηθηκα οτι για κανα μηνα αποκλειεται να το φτιαξω λογω εργοστασιου μιας και υπαρχουν αρκετα προβληματα.Τα σχεδια τα ξεκινησα απο σημερα και πιστευω σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμα (θα ειναι 2-3 οσες και οι ψυκτρες που θα φτιαχτουν και οποια κατσει..)Αργοτερα θα χρειαστω καποια βοηθεια απο τους μετρ του ειδους εδω μεσα σε σχεση με τα heatpipes και την ανατομια τους. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ειναι παταγωδης αποτυχια και οτι στο τελος στην καλυτερη των περιπτωσεων θα πλησιαζουν τις θερμοκρασιες της εργοστασιακης αλλα δεν πειραζει..Αξιζει τον κοπο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.