Jump to content



περί μουσικής ..


edessaios

Recommended Posts

συμφωνώ sresv.Δε σημαίνει ότι δε μπορείς να συθέσεις τραγούδια με λιγότερα χρόνια στο (επάγγελμα:) ),απλά σίγουρα θα είναι πιο απλά απο τα κανονικά,ή πολύ χαζομάρες.Τώρα με πρόγραμμα σύνθεσης πιστεύω πως και άσχετος μπορεί να συνθέσει τραγούδι(που λέει ο λόγος).Το fruity loops καλό είναι ?Έχω κατεβάσει το demo version,kαι μου φαίνεται καλή αλλά δε ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο.Ξέρετε εσείς μήπως?Τιποτα tips για το πρόγραμμα ξέρετε?Κάναν οδηγό για παραγωγή μουσικής ίσως?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Πολλοί μεγάλοι κλασικοί συνθέτες ξεκίνησαν να συνθέτουν απο μικρά παιδιά και τότε δεν είχαν midi keyboards και γενικότερα τον εξοπλισμό που έχουμε εμείς σήμερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

μπιτακια χαλαρα συνθετεις.βασικη μελωδια κ τεμπο.τωρα για να μπουκωσεις το κομματι πρεπει να παρατηρησεις κ να το εμπλουτισεις.με το καιρο θα γινει αυτο.για αρχη καλο είναι το fl.

απο κει κ περα υπαρχουν κ πιο "επαγγελματικες" λυσεις που εχουνε αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x [Σήμερα, στις 12:31]

μπιτακια χαλαρα συνθετεις.βασικη μελωδια κ τεμπο.τωρα για να μπουκωσεις το κομματι πρεπει να παρατηρησεις κ να το εμπλουτισεις.με το καιρο θα γινει αυτο.για αρχη καλο είναι το fl.

απο κει κ περα υπαρχουν κ πιο "επαγγελματικες" λυσεις που εχουνε αναφερθει.

Cubase,και έτσι,μήπως να πάω κατευθείαν εκεί?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιον αν σου δειξει γιατι οχι.Βασικα καλυτερα μελωδιες κε ψυλους ηχους στο cubase και στο φρουιτυ τα βασικα.συνδιασμος κ ενα μαστερ στο wavelab και πας για τη δικη σου δισκογραφική.

τωρα απο εκει κ περα μπορεις να βρεις κ το tractor dj (παντα αυθεντικο... :whistling) και να κανεις κ ενα μιξαρισμα σε 2-3 -4 λουπες κ να φτιαξεις ενα ολοκληρο κομματι ετσι.(ενταξει, ο τιεστο εχει κ αλλα μηχανηματα).

αν βεβαια θες για ηχογραφηση κ για ροκ μουσικη παμε σε αλλα χωραφια.γιατι εκτος απο προγραμματα που θα πας σε cubase αναγκαστηκα ή σε κανενα παλιο logic που είναι μονο για mac τωρα(τα παλια εβγαιναν κ για πισι) θα πρεπει να παρεις κ καλα μικροφωνα για να μην εχεις πολυ θορυβο κ φυσικα καλη καρτα ηχου που θα σε συμβουλευα τουλαχιστον 2 καναλια(για να μπορεις να γραφεις ταυτοχρονα ντραμς-κιθαρα πχ.) παρα ενα κ να περνας ξεχωριστα καθε φορα τα οργανα.κ φυσικα μετα θες να διορθωνεις διαφορα κτλ κτλ κτλ. κ να εχεις κ μηδενικο latency.

ελπιζω να σε κατατοπισα.

Link to comment
Share on other sites

Ιστορια κολλητου μου:

Πριν απο 4-5 χρονια αρχισε να παιζει κιθαρα με μια yamaha pacifica γτπκ. Ειχε το μικροβιο, αρχισε να ψιλογραφει με fruity loops κλπ. Την πρωτη του σοβαρη κιθαρα την εχει σχεδον εναμιση χρονο, και απο τοτε σταματησε να *****ιζεται με fl και *****ιτσες και αρχισε να μαθαινει το cubase. Απο τοτε του ερχοντουσαν πολυ καλες ιδεες τις οποιοες ολο και εξελισε απο αποψη παραγωγης (μαθαινοντας απο ενα παληκαρι που εχει studio εδω κοντα). Πλεον οταν βαριεται η δεν εχει τι να κανει γραφει κομματια...

Καταληξη? Το φθινοπωρο θα βγει το demo της μπαντας του κ θα αρχισουν τα liveακια, και κατα τα χριστουγεννα κ ολοκληρο album στα καταστηματα... Και ειναι μολις 18... Που τα ειδατε εσεισ τα 6-7 χρονια που ειναι must για να αρχισει να γραφει? Ειδικα καποιος που εχει εξοικειωση με υπολογιστες θα μπορεσει να μαθει ενα προγραμμα οπως το cubase σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα απο τον κολλητο, και αν εχει καποιον να του δειχνει θα κανει παπαδες...

Υ.Γ.: Με την αδεια του μολις βγει το demo θα ανεβασω κανα κομματακι να ακουσετε περι τινος προκειται

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν είναι η γνωση (που αν θες την προσωπικη μου αποψη για να παιξεις ποιοτικα πρεπει να ξερεις μουσικη) αλλα τα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις για τα μηχανηματα. μπορει να παιζεις malmsteen και να εχεις παραγωγη χαλια.μπορει όμως να παιζεις nirvana κ να εχεις παραγωγη σαν τους limp bizkit.αν παιζεις σαν malmstin κ εχεις παραγωγη κρυσταλο τοτε τι αλλο θες?...

τωρα βεβαια το θρεντ νομιζω δεν αναφερεται τοσο στη τεχνικη οσο στη τεχνολογια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να γραψεις κιθαρα το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενας καλος προενισχυτης με εφε, οπως το pod ή ενα v-amp. Για να γραψεις τυμπανα το μονο που θες ειναι μια καλη drum machine για το cubase την οποια πρεπει να αγορασεις :rolleyes:

Προσφατα ειπαμε να συμμετασχουμε σε ενα μαθητικο μουσικο διαγωνισμο και ειμασταν στο διλλημα να παιξουμε καποιο γνωστο κομματι ή καποιο δικο μας. τελικα αποφασισαμε δικο μας. Το κομματι αυτο ειναι ενα απο τα πολλα που ειχε γραψει το παιδι κ ηταν ετοιμος να το σβησει γιατι δεν του πολυαρεσε κ δεν ειχε τι να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε παιδιά,έχω μπερδευτεί.Το (παλιό αλλά καλό με midi είσοδο)αρμόνιο έχει φτάσει σπίτι μου αλλά φοβάμαι να ξεκινήσω με το είδος.Δε ξέρω γιατι.Οι τομείς που με απασχολούν είναι:

1)Δε ξέρω αν θα πρέπει να ξεκινήσω με το αρμόνιο το οποίο το θεωρώ και πιο εύκολο ή αν πρέπει να περιμένω το Σεπτέμβρη να ξεκινήσω απο μαθήματα κιθάρας,γιατί εκεί αν δε ξέρεις δε μπορείς να παίξεις τίποτα:(

2)Δε ξέρω κατα πόσο θα ασχοληθώ με το είδος και φοβάμαι μη πάνε χαράμι τα χρήματα που σκέφτομαι να επενδύσω(

midi controler ,midi controller 2,

midi controller 3 αυτό

και τέλος αυτό)

3 )Κάποια απο αυτά υποστηρίζουν προγράμματα Cubase,Garageband,κ.α.Να τα προτιμήσω?

4)Να πάρω μήπως αρχικά καλώδιο να το δοκιμάσω,που ίσως να μη λειτουργεί και καθόλου,(έχει αναλυθεί το πιθανό πρόβλημα στον υπολογιστή)ή να ξεκινήσω κατευθείαν με κάτι που θα συνδεεται με usb κατευθείαν?

5)Ο φίλος σου έφτασε εύκολα εκεί που έφτασε,η χρειάστηκε πολυ σκληρή δουλειά?

6)Θέλω να ασχοληθώ αλλά δε θέλω να πέσω με τα μουτρα και χάσω κάποια άλλα στοιχειώδη(παρέες,φίλους,άλλα χόμπι,σχολείο).Γίνεται?

7)Υπάρχει ζήτηση στο επάγγελμα η θα φτάσεις κάποια στιγμή 20,25,και δε θα ξέρεις τι να κάνεις?

8)Τέλος υπάρχει κάποια αξιόλογη σχολή πανεπιστημίου,ή έστω τει που να ασχολείται με το θέμα?

Υ.ΓΣυγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεναν που να ειναι καλος σε κατι και να εφτασε στο επιπεδο που ειναι με ευκολια? Οτι ειναι δυσκολο ειναι ωραιο, και ειναι ωραιο επειδη ειναι δυσκολο.

Τωρα οσον αφορα την σχολη σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν υπαρχει κατι στην Ελλαδα, μονο σε ιδιωτικο. Που και στο ιδιωτικο το επιπεδο ειναι τετοιο που αν ασχοοληθεις λιγουλακι σε μικρο χρονικο διαστημα θα ξερεις περισσοτερα απο τους αποφοιτους αυτων των σχολων...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και η κοπέλα μου ψάχνεται σχετικά με σπουδές σε ηλεκτρονική μουσική κτλ, στο Ρέθυμνο νομίζω υπάρχει σχετική σχολή. Όχι ηλεκτρονικής μουσικής αλλά μπορείς να κάνεις και αυτό απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και με το αρμόνιο τι γίνεται?Χωρις midi δε κάνουμε δουλειά?Αλλά και κιθάρα να πάω πάλι θα χρειαστεί μικρόφωνο καλό γιατί είναι ακουστική.Με κιθάρα ακουστική μπορείς να φτιάξεις τίποτα σε ηλεκτρονικο πλευρά?

Υ.ΓΕ γώ πάντως σκεφτόμουν για μηχανολόγος ηλεκτρολόγος,και μήπως υπηρχε κανένας τομέας εκεί αλλά μπα.Τεσπα αυτή δε βρίσκεται πιο κοντά στο τομέα του ήχου?Απαντήστε αν μπορείτε και στα άλλα ερωτήματα:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Εσύ τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γιατί με μπέρδεψες τώρα. Σύνθεση ή ηχογράφηση; Και αν σύνθεση, σύνθεση με virtual ή φυσικά όργανα;

Αυτό που μπορείς να κάνεις με την κιθάρα είναι να βάλεις εφέ κτλ. Ωστόσο υπάρχουν κάτι κιθάρες με midi και usb. Τώρα τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με αυτές δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

@sperv ναι μωρε συ μπορεις να γραψεις ντραμς με το cubase κ αλλα οργανα αλλα δεν είναι τοσο φυσικα σαν τα κανονικα.βεβαια το τεμπο είναι θεικο ετσι αλλα παλι...κ roomverb να χρησιμοποιησεις που λεει ο λογος παλι δεν είναι φυσικος ο ήχος.τεσπα.

@εδεσσαιος

1)ασε το αρμονιο κ πιασε τη κιθαρα.ασε το πισι κ τρεχα σε καμια παραλια το καλοκαιρακι με καμια κοπελιτσα μπιριτσες κ τη κιθαρα σου κ παιξε κανα τραγουδακι να γουσταρεις.φοιτητης θα πας θα με θυμιθεις.(κ μετα ασχολεισαι κ με τις ηχογραφησεις).κ η κιθαρα είναι πιο ευκολη στην εκμαθηση παρα το αρμονιο.στανταρ αυτο που σου λεω.

2)αν φοβασαι οτι τελικα θα τα παρατησεις μην τα αγορασεις.καλυτερα βρες κανα δανικο midi keybord αν μπορεις απο καμια φιλη που πηγαινε αρμονιο παλια κ τα παρατησε και τιποτε τετοια που ισως θα εχει μιντι εισοδο.

3)garageband είναι μονο για aple(εκτος αν είσαι απο τους τυχερους που εχουνε,οποτε ασχολησου με τη γραφιστική),cubase να το προτημισεις.πολυ καλο αλλα δυσκολο.μπες κ κανα Limewire τυπου προγραμμα κ κατεβασε κανα manual

4)αφου δεν εχει μιντι πορτ τι να το κανεις το καλώδιο?

5)πρεπει να ξερεις κ 5 πραγματα.κανα χρονο ενασχολησεις κ μετα θα γουσταρεις κ θα βρεις κ κανα φιλαρακι κ θα φτιαχνετε κ μαζι τραγουδια.(1 χρονος αλλα ενασχοληση κ οχι κοπιασματος)

6)απαντηθηκε(κ η καλη φαση είναι να έχεις ενα συγκροτημα κ να κανεις παρεα με ατομα γενικα του ιδιου ενδιαφεροντος.αν οι αλλοι είναι καγκουρες κ εσυ θες να ασχολησε με την μουσική...)

7)ελλαδα είσαι.

8)όπως είπαι κ ο Χουρδάκης Ρέθυμνο.διαβασα σε ενα περιοδικο οτι τα ατομα ετοιμασαν κ φεστιβαλ απο τη σχολή με εφε κ τετοια...Γενικά έχει πολυ καλους καθηγητες που ασχολουνται διαβασα.αυτα

ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Χθες, στις 20:58]

Τι εννοείς; Εσύ τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γιατί με μπέρδεψες τώρα. Σύνθεση ή ηχογράφηση; Και αν σύνθεση, σύνθεση με virtual ή φυσικά όργανα;

Αυτό που μπορείς να κάνεις με την κιθάρα είναι να βάλεις εφέ κτλ. Ωστόσο υπάρχουν κάτι κιθάρες με midi και usb. Τώρα τι ακριβώς μπορείς να κάνεις με αυτές δεν ξέρω...

Αφησε τα,έχω μπερδευτεί και γω.Δε ξέρω,αρχικά ξεκίνησα με την ιδέα μίντι,λούπες στο πισί και τα σχετικά.Τελικά γέρνω στο αρμόνιο.Τώρα όμως αφού θα ξεκινήσω με κανονικά κομμάτια,σκέφτομαι,και ηχογραφήσεις των κομματιών αλλάκαι καμοιά λούπακαι καμοιά σύνθεση δε θα με χαλάσει.Το καλοκαίρι σκέφτομαι να δουλέψω Χαλκιδική,να βγάλω κανα 400-500 ευρώ αλλά θα δούμε.Επίσης σκέφτομαι για φυσικό όργανο,γιατ΄δε θα χρειάζεται να έχω πισι πάντα στο ον και επομένως αυτό που θα με βόλευε απο αυτά που προείπα είναι ένα synth.O γονείς μου είπαν ότι αν ασχοληθώ πολύ,και τα πάω καλά με το δάσκαλο που θα αρχήσω τον αύγουστο μαθήματα θα μου δώσουν χρήματα για κάποιο καλό μοντέλο.Σκέφτομαι γιααυτό

Η τιμή του ανέρχεται στο χιλιάρικο,τι έχετε να πείτε?Στους γονείς μου τους φαίνονται αρκετά αλλά θα δούμε.Κάποια άλλη πρόταση έχετε?Αυτό το μοντέλο πως το βλέπετε?Θα μπορέσω να το συνδέσω στο ux του ενισχυτή μου που έχει RCA?όσες οκ΄ταβες θα μου χρειαστούν,αυτό που έχω και με το οποιό θα αρχίσω τα μαθήματα έχει 5,και πιστεύω με καλύπτει,αλλά δε ξέρω αν θα καλύπτομαι με 4.Τι λέτε?Κάτι άλλο σε χαμηλότερη τιμή έχετε να προτείνετε σε περίπτωση αποκλεισμου?Τι άλλο έχετε να μου πείτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αποφάσισα θα πάω κιθάρα.Βρήκα πριν μια κιθάρα ακουστική του αδερφου μου και προσπάθησα να μάθω κάποια βασικά,εντάξει μη φανταστείτε και ποιος ξέρει τι,4 νότες βασικές έμαθα .Ποιά είναι τα ευκολότερεα βήματα που θα πρεπε να ακολουθήσω για να μάθω και να μπορώ να παίζω διάφορα ελληνικά τραγούδια,πχ πυξ λαξ,Κατσιμίχας?Υπάρχουν προγράμματα εκμάθησης κιθάρας για τον υπολογιστή?Με συνθέσεις μέσω υπολογιστή τι παίζει?Να πάω σε δάσκαλο ή θα μπορέσω να τα μάθω μέσω προγράμματος ή βιβλίου?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος (υποθέτω ο αδερφός σου) θα μπορούσε να σου δείξει τα βασικά. Βιβλία υπάρχουν αβέρτα, δεν έχω όμως κάτι να σου προτείνω (εγώ είμαι μπασίστας :). Από προγραμματάκια ενα απλό είναι το Guitar Pro (http://www.guitar-pro.com), γράφεις σε ταμπλατούρα και παρτιτούρα, έχει και chord guide για τις συγχορδίες, ιδανικό για ξεκίνημα. Αν μετά θες κομμάτια για να παίξεις, www.kithara.vu , τα έχει όλα και συμφέρει. Οτι κι αν ακολουθήσεις πάντως, η λέξεις-κλειδί για την επιτυχία είναι ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Καλή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.