Jump to content



Σκέφτομαι να δοκιμάσω το Arch!Αξίζει τον κόπο?


xaxa1982

Recommended Posts

Όπως ίσως καταλαβαίνετε,σκέφτομαι να βάλω Arch στο σύστημά μου!Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει τον κόπο και αν υπάρχουν διάφορα προβλήματα που ίσως θα με απογοήτευαν!Το Arch λειτουργεί όπως το Gentoo?Θέλει compile για να δουλέψει?Πώς ακριβώς ρυθμίζεται?Όλες οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν με το χέρι(σε txt αρχεία?) και στην εγκατάσταση και κατά την λειτουργία του?Τι πρέπει να ξέρω παραπάνω,σε σχέση με άλλες διανομές πιο τυποποιημένες,για να μην δυσκολευτώ?Θα βοηθούσε και κανένα βοήθημα που να δείχνει πώς γίνεται η εγκατάστασή του!Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις google is your friend. Πάντως αν αποφασίσεις να το βάλεις το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει, από μία σύντομη εμπειρία που είχα στο laptop ενός παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Arch Linux 0.7.2 (Gimmick) Installation Guide

Σε ένα σχετικά παλιό laptop (Compaq 915us με AthlonXP1800+) "έφαγα πόρτα" :( Δεν με αφήνει καν να φτιάξω partitions στο δίσκο, ούτε διαβάζει τα modules από το CD. Πιθανολογώ πως δεν βλέπει σωστά τον ALI M5229 IDE Controller. Πάντως, δοκίμασα Ubuntu 5.04 και Suse 10.0 και εγκαταστάθηκαν κανονικότατα. :(

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τελικά.

Κατέβασα το archie Live CD, πήρα από το ISO του το αρχείο vmlinuz (ο πυρήνας που χρησιμοποιήται από το CD για το αρχικό boot) και αντικατέστησα με αυτό το αντίστοιχο αρχείο που υπήρχε στο ISO του Arch 0.72 setup CD.

Για να τα κάνω αυτά, χρησιμοποίησα το WinISO. Έγραψα το ISO που προέκυψε σε ένα CD και η εγκατάσταση ξεκίνησε κανονικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.