Jump to content



Agora pc(mnimi?)


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά είμαι νέος - όπως μάλλον θα έχετε καταλάβει - σε αυτό το site!

Περίπου στις 25 Ιουνίου όταν με το καλό θα τελειώσω με τις πανελλήνιες και με το σχολείο γενικότερα θα κάνω μια αναβάθμιση το pc μου!Για την ακρίβεια θα πάρω τα εξής Hardware:

Mobo : ASUS P5WDG2-WS

Κάρτα Γραφικών : 7900 GTX EGS 512MB HTDV

RAM : 2Gb αλλά τι ακριβώς???????????

Για πείτε τι μου προτείνετε απο μνήμη?Πραγματικά δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω ποιες είναι οι καλύτερες!

p.s GeForce 7900GTX 512mb ή 7900GT 256mb?

Περιμένω τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δώσεις και κάποια links για το που μπορώ να τα βρω τα συγκεκριμένα hardware?Βασικά για τις μνήμες και το cooling system!

Γιατί 7900gt και όχι 7900gtx?

thanx

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες. :)

Το καταλαβαμε οτι εισαι καινουργιος απο το οτι γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες(κατι το οποιο απαγορευετε) καθως και οτι ουτε καν κοιταξες τα sticky threads. Ριξε μια ματια εδω πχ -> http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25550

Link to comment
Share on other sites

carlitofj καλως ηλθες.

κατα την εγγραφη σου συμφωνησες στον βασικοτατο κανονα να γραφεις με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτηρες τις δημοσιευσεις σου.τα greeklish απαγορευονται δια ροπαλου.διορθωσε λοιπον τις καταχωρησεις σου και θα δεις μεγαλυτερη ανταποκριση στα ερωτηματα που εθεσες.

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια για τους αγγλικους χαρακτηρες...Το είχα διαβάσει αρχικά αλλά το ξέχασα στη συνέχεια...!

Η μνήμη που μου προτείνατε υπάρχει στο πλαίσιο?

Υ.Γ την είχα δει τη λίστα με τις μνήμες αλλά δεν καταλάβαινα Χριστό...

Υ.Γ2 cpu βρήκα ενα φθηνό της intel dual core στα 2.66GHz περίπου στα 180Ε!(θα είναι μάπα λέτε?)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η ακόλουθη αναβάθμιση..?Αν νομίζετε ότι κάπου έχω κάνει λάθος πείτε μου!!!!

Δώστε τη γνώμη σας pls.Μην το αγνοείσεται!

INTEL Pentium D 940 (2MB x 2 L2, 3.2GHz, 800MHz)

Τροφοδοτικό : FORTRON 650W / ACTIVE PFC

EVGA 7900 GTX EGS 512MB HTDV

MOBO : ASUS P5WDG2-WS

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στον επεξεργαστή τι θα μου προτείνατε?Θα ήθελα βασικά έναν για να μην πω πάρα πολυ καλό, αρκετά καλό!

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τροφοδοτικό TAGAN στη θεσσαλονίκη?

Νομίζω πως έχω καταλήξει στην εξής αναβάθμιση:

MOBO : ASUS P5WDG2-WS

CPU : Pentium D 950 (2MB x 2 L2, 3.4GHz, 800MHz) ή Pentium 4 660 64bit (2MB L2, 3.6 GHz, 800MHz FSB)(ΠΟΙΟΝ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ?)

Κάρτα Γραφικών : 7900 GT 256 MB(ASUS ή ALBATRON?)

RAM : JETRAM 2X1GB DDR2 DIMM PC2 5400-667

Για γράψτε εντυπώσεις και τι εταιρείες προτείνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε σύστημα και να στήσεις τώρα , από την στιγμή που θα αγοράσεις το pc στις 25 Ιουνίου και μετά , είναι άχρηστο

Και για να εξηγηθούμε

Στις 4 ~ 7 του μήνα πέφτουν οι τιμές από όλα τα μοντέλα των επεξεργαστών Intel που έχουμε σήμερα στην αγορά

Στις 7~ 10 του μήνα έχουμε την (στα χαρτιά) έλευση των ΝΕΩΝ intel μητρικών , τόσο αυτών με το 965 chipset , όσο και των νέων revision των 975 που ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ conroe επεξεργαστή

Οι τωρινές intel μητρικές ΔΕΝ υποστηρίζουν τους νέους επεξεργαστές (εκτός από συγκεκριμένο revision intel μητρικής)

Κατά τη γνώμη μου , να σκάσεις 320 για μια μητρική χωρίς μέλλον , είναι το λιγότερο ανόητο (μην το χαρακτηρίσω αλλιώς)

Από τα παραπάνω που έγραψες , εγώ θα έπερνα έναν intel 930D (οι νέοι επεξεργαστές conroe φτάνουν αύγουστο με εκπληκτικές επιδόσεις) , την κάρτα γραφικών που διάλεξες (ή την 1900GT από πλευράς ΑΤΙ)

Μνήμες , 2 gb είναι μια χαρά

Ελπίζω το τροφοδοτικό που έχεις να είναι ποιοτικό και δυνατό , γιατί δεν είδα να αναφέρεις και αγορά τροφοδοτικού

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί θέλει conroe ready mobo και το συγκεκριμένο mobo είναι conroe ready(αν και ανάλογα το revision ίσως να θέλει bios update), επίσης νομίζω ότι μπορεί να το βρει και πιο φτηνά(γενικά παίζουν αρκετά 975x mobos γύρω στα 250euro).

Λέω, λέω και όλο σε κύκλους πας. Κολλημένος με το πλαίσιο, κολλημένος με τη τιμή, κολλημένος με 7900gtx, κολλημένος με το να κάνεις αναβάθμιση τώρα. Σε λιγότερο από 2 μήνες θα βγει ο conroe. Το φθινώπορο θα βγουν οι dx10 κάρτες.

ΥΓ Ρε carlitof, τι σου είπα να πάρεις για cpu; Πάρε ένα pentium d805(135euro) να κάνεις τη δουλειά σου και μετά άμα είναι πάρε κανένα conroe. Γιατί θέλεις να πιαστείς κορόιδο;

ΥΓ2 Αν και μόνο που θα κάνεις αναβάθμιση αυτή την εποχή και παρόλο που όλοι σου λένε ότι είναι κακή εποχή για αναβάθμιση. πιάνεσαι κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.