Jump to content



Windows Installation...ΑΚΥΡΟ!!!!


Bassjunkies

Recommended Posts

...προσπαθώ να βάλω windows και κατά την πρώτη εγγραφή αρχείων από το cd των windows στον σκλήρό "σκάει" κάποιο αρχείο!!! Λέω είναι το cd αλλά το κάνει σε τρία διαφορετικά cd και σε διαφορετικό αρχείο κάθε φορά. Αλλάζω σκληρό μπας και φταίει αυτός αλλά "χιόνι":cry: Μετά από χίλια ζόρια καταφέρνω να τα περάσω με errors πάω να βάλω office αλλά πάλι "σκάει" κάποιο αρχείο από το cd. Δεν γίνεται να φταίνε όλα τα cd...αλλάζω drive αλλά πάλι τα ίδια. Update στο bios και clear cmos...πάλι τίποτα:wall: :wall: :wall: Που και που κατά τις διάφορες προσπάθειες εγκατάστασης των windows πέταγε και καμιά μπλε οθόνη:confused: Μέσα στα windows βγάζει κάτι παλαβά errors για το sp2 και win32...κλπ,κλπ,κλπ. H CPU είναι μαμά και με την μαμά ψύκτρα η οποία πατάει τέλεια...

Λέτε να φταίει η CPU από overclock??? Είναι η D930 από το πάρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Μου το ειχε παρουσιασει και εμενα το ιδιο προβλημα και,ειχα κανει τα ιδια πραγματα ακριβως αλλα δεν διορθωνόταν.Το συστημα μου τοτε ήταν ενας athlon xp 3200 και mobo epox 8rda3+,2*512 twinmmos cl 2.5-3-3-3-8 και κατα την εγκατασταση συμπεριφεροταν ετσι ακριβως.Οι ιδιες μνημες μπηκαν και στο παρον συστημα και "επαιξαν" σωστα χωρις μπλε οθονες,δοκιμασε με δανικες μνημες αν βρεις και ενημερωσε μας;)

Link to comment
Share on other sites

ραμ φιλε μου ναμιζω πως ειναι...το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩσ παθενα και εγω σε εγγατασταση χπ σε π2 περσυ...τελικα μια 64αρα μνημη που ειχε ειχ πεθανει....δοκιμασα ποιο απο τα 3 μοντουλα ειχαν χαλασει αφεινοντας μονο το ενα καθε φορα και τελικα το βρηκα...το εβγαλα πηρα ενα αλλο το οποιο ηταν μια χαρα και ολα οκ απο τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ram ρε παιδιά πρωτοσκέφτηκα αλλά δεν έχει και τίποτα μάπα! Τώρα αν είναι σκάρτες, τι να πω... Καλά κι εσύ ρε παιδί μου, memtest δε δοκίμασες; Το πρώτο πράγμα που κάνεις όταν έχει τέτοιου είδους πρόβλημα... :p

Link to comment
Share on other sites

ειχα αντιμετωπησει παρομοιο προβλημα -εβγαζε error κατα το reading των pre-install setup files- σε εναν athlonακο...και που ηταν το προβλημα...στα deamon tools που βρισκονταν στα windows που ηδη ειχα!..προφανως θα δημιουργουσε καποιο conflict με το cd-rom.οταν το εβγαλα ,ολο το installation εγινε κανονικα.Οποτε αν το προβλημα σου εμφανιζεται πριν το format section και εχεις μεσα στα windows προγραμματα τυπου alcohol-deamon tools-nero image ,καλυτερα να τα βγαλεις.

ΥΓ.τον σκληρο δισκο που θελεις να βαλεις τα windows τον εχεις πανω σε controller που θελει pre-win setup disk?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jumex [Σήμερα, στις 15:00]

......

ΥΓ.τον σκληρο δισκο που θελεις να βαλεις τα windows τον εχεις πανω σε controller που θελει pre-win setup disk?

Στο RAID ναι , στον SATA όχι δεν χρειάζεται! Τον βλέπει έτσι χωρίς disk...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 11:08]

Κι εγώ ram ρε παιδιά πρωτοσκέφτηκα αλλά δεν έχει και τίποτα μάπα! Τώρα αν είναι σκάρτες, τι να πω... Καλά κι εσύ ρε παιδί μου, memtest δε δοκίμασες; Το πρώτο πράγμα που κάνεις όταν έχει τέτοιου είδους πρόβλημα... :p

Έχεις δίκιο...το σκέφτηκα αλλά δεν είχα χρόνο χτες και τελικά το ανέλαβε ο Βασίλης μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.

Υ.Γ: Βασίλη είσαι πρώτος:T: thanx;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και εγω το ιδιο προβλημα και για να μην ανοιξω αλλο thread ειπα να συνεχισω αυτο.

Πηρα πριν καποιες μερες απο το πλαισιο μια μνημη trancend 1gb ddr 400 καινουρια.Με το που την εβαλα στον υπολογιστη μου αρχισε να τρωει φρικες και τρελα κολληματα(πριν δουλευα με 2*256 ddr 400) οπως για παραδειγμα να βγαζει συνεχεια σφαλματα και να μου πεταει μπλε οθονες!Στην αρχη νομιζα πως φταινε τα windows μην θελοντας να πιστεψω πως εφταιγε η μνημη γιατι λεω του φουστη,καινουρια μνημη ειναι!Και γι'αυτο εκανα format και εγκατασταση των windows απο την αρχη.Κατα την διαρκεια της εγκαταστασης "εσκαγαν" συνεχεια διαφορα αρχεια και μου εβγαζε μπλε οθονες μεχρι που εβαλα παλη τις παλιες μνημες και δουλεψε κανονικα!Το ερωτημα μου τωρα ειναι ειμαι γκαντεμης και επεσα σε καμενο κομματι μνημης η ειναι θεμα ασυμβατοτητας τησ μητρικης μου με την μνημη?

Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.