Jump to content



MSI K7N2 Delta2 LSR BIOS Flashing


Ilias83

Recommended Posts

Έχω μια MSI K7N2 Delta2 LSR και προσπαθώ να περάσω καινούργιο BIOS. Κατα την διαδικασία όμως παίρνω το μήνυμα "Flash ROm is Write-Protected"

Ωστόσο jumper δεν υπάρχει και στο BIOS όσο και να έψαξα δεν βρήκα επιλογή που να έχει να κάνει με το Flsh Protection...

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν υπάρχει τίποτα και πουθενά...

Ούτε jumper ούτε κάποια επιλογή στο BIOS.

Από χθές το ψάχνω και απλά δεν βρίσκω τίποτα...

--------

Προσθήκη:

Όλα μια χαρά...

Η επιλογή συνεχίζει να μην υπάρχει, αλλά κατάφερα να φορτώσω το BIOS.

Το πρόβλημα ήταν οτι προσπαθούσα να φορτώσω έκδοση παλαιότερη από αυτήν που ήδη υπήρχε...

(Νόμιζα οτι το αρχείο b30 που προσπαθουσα να φορτώσω αντιστοιχεί στην 2.3)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Στο τελος της εντολης που ειναι για το φλασαρισμα απλα βαλε \

Αν δε δουλεψει αυτο τοτε βαλε / γιατι δεν ειμαι σιγουρος

By the way ποιο bios θελεις να βαλεις?

Ευχαριστώ πολύ, αλλά λύθηκε το πρόβλημα...

Ήθελα να περάσω νεότερο BIOS, αλλά επειδή από ένα Update προγραμματάκι που προσφέρει η MSI μου έβγαζε 3 νεότερες εκδόσεις, σκέφτηκα να τις φορτώσω με τη σειρά και τις 3. Τελικά όμως η εκδοση που προτιμούσα ήταν παλαιότερη από αυτή που είχα. Όταν δοκίμασα τη τελευταία έκδοση BIOS φορτώθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch

είχες κάποιο πρόβλημα και ήθελες να το ενημερώσεις?

και εγώ αυτή τη μητρική έχω

Δουλεύω με έναν AthlonXP 2500+ Barton (κλειδωμένο) και 2χ512ΜΒ (400Mhz) Twinmos μνήμες...

Πριν αγοράσω την μητρική οι μνήμες και ο επεξεργαστής ήταν πάνω σε μία Albatron ΚΧ600 και δούλευα με 1:1 στα 220Mhz FSB χωρίς να χρειαστεί να δώσω έξτρα ρεύμα ούτε σε μνήμες ούτε στον επεξεργαστή που δούλευε στα 2400Mhz. Ήμουν σταθερός από κάθε άποψη και σε ότι test και αν έτρεχα...

Βασικά με αυτή τη μητρική και τα πάντα default έχω σφάλματα στο MEmtest... Ούτε κουβέντα για να ανέβω παραπάνω... Δεν είχα το χρόνο να δοκιμάσω ακόμα Memetest για να δω αν συνεχίζει να βγάζει σφάλματα...

Link to comment
Share on other sites

Μη μου πεις οτι εκανες bios update απο το ιντερνετ!!Κακο..!

Παντως μη σου φαινεται πολυ περιεργο αν δεν ανεβαινει το μηχανακι σου με αυτη τη μητρικη!

Και εμενα τα ιδια μου κανει!

Παντως το πιο σταθερο bios ειναι το b3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.