Jump to content



Dell Ultrasharp U2410 (56k Warning)


_Chris_

Recommended Posts

Η εν λογω οθονη εφτασε μολις χθες απο Αγγλια! Προκειται για το ολοκαινουριο 24αρι μοντελο της Dell U2410 με IPS panel. Πρωτη φορα με "καλο" πανελ και οπως θα φανταζεστε εχω μεινει με το στομα ανοιχτο... Αλλα ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:

Technical Specifications

Panel Size: 24-inch (518.4 mm) viewable area

Aspect Ratio Widescreen (16:10)

Panel Type: IPS - In Plane Switching

Optimal Resolution: 1920 x 1200 at 60 Hz

Contrast Ratio: 1000 to 1 (typical)

Dynamic Contrast Ratio: 80,000:1 (Max)

Brightness: 400 cd/m2 (typical)

Response Time: 6ms (gray to gray) Typical

Max Viewing Angle (vertical/horizontal) 178 vertical / 178 horizontal

Color Support: 1.07 billion colors

Color Gamut 110% (CIE 1976)

Pixel Pitch: 0.27 mm

Internal Processing 12 bits

Pixel Per Inch 94

Support and Compatible with Industry Color Space

AdobeRGB (96% Coverage)

sRGB emulates 72% of NTSC Color (100% Coverage)

xvYCC Compatibility

TCO 03

Unboxing

Η συσκευασια ειναι πολυ προσεγμενη και ασφαλη για μεταφορα. Το αναφερω σε περιπτωση που καποιος θελει να την παραγγειλει απο το εξωτερικο, οπως εγω.

DSC00743.jpg

DSC00744-1.jpg

DSC00745.jpg

Η οθονη ερχεται μαζι με cd με drivers, documentation και οδηγιες εγκαταστασης, καλωδια: ρευματος 1x dvi-d, 1x usb και 1x Display port και τέλος μια αναφορά με το calibration test που έγινε στο εργοστασιο.

DSC00747.jpg

DSC00748.jpg

Monitor, Connectors & Βάση

Η βάση ειναι κάπως βαριά και ιδιαίτερα στιβαρή. Μπορεί να περιστρέφεται κατα τον κατακόρυφο άξονα, ρυθμίζεται καθ ύψος. Επιτρέπει στην οθόνη 3 μοίρες κλίση προς τα κάτω και 21 μοίρες προς τα πάνω. Τέλος, εκτώς απο την οριζόντια τοποθέτηση είναι δυνατή και η κατακόρυφη.

DSC00749.jpg

DSC00750.jpg

Δύο photos δίπλα στην προγούμενη 22άρα (Samsung 2232BW) για να φανεί κατά πόσο ρυθμίζεται καθ ύψος:

DSC00759.jpg

DSC00760.jpg

Οι συνδέσεις όπως φαίνονται από αριστερά προς τα δεξιά: Power In, 1x composite, 1x Display Port, 1x HDMI, 2x DVI-D, 1x VGA, 1x Component, 1x Audio Out, 1x USB Upstream (σύνδεση με PC), 2x USB

DSC00753.jpg

Στο πλάι της οθόνης υπάρχουν άλλες 2 υποδοχές για USB και 1 υποδοχή για κάρτες μνήμης.

DSC00755.jpg

Και 2 γενικές της οθόνης:

DSC00757.jpg

DSC00758.jpg

Menu

Η πρόσβαση στο menu γίνεται με τα πλήκτρα αφής που βρίσκονται κάτω δεξιά στην οθόνη. Μιας που το menu είναι αρκετά μεγάλο είπα να το δείξω σε video για να μην χαθούμε με τις φωτογραφίες

Όπως θα παρατηρήσατε είναι υπέρ-πλήρες και κατά τη γνώμη μου εντυποσιακό (Ίσως λίγο εφετζίδικο για κάποιους :p).

Αν όμως προσέξατε δεν είναι όλες οι επιλογές ξεκλείδωτες στο menu. :( Αναγκάστηκα να καταφύγω στο εγχειρίδιο για να βρω το γιατί, και είδα ότι ανάλογα με την είσοδο του σήματος (DVI, HDMI κτλ) αλλάζουν και οι δυνατότητες προσαρμογής από το menu. Εντελώς ξεκλείδωτο είναι μόνο χρησιμοποιώντας την VGA υποδοχή, κατι που το βρίσκω κάπως ενοχλητικό μιας και η 8800gt έχει μόνο DVI. Δεν ξέρω αν με αντάπτορακι DVI-VGA ξεκλειδώνουν, αλλα δυστυχώς δεν έχω για να το δοκιμάσω. Αν βρω θα επανέλθω.

Απεικόνιση και Εντυπώσεις

Η απεικόνιση είναι απλά απίστευτη! Ιδίως τα χρώματα είναι απολύτως φυσικά (sRGB mode), καμία σχέση με όσες οθόνες έχω δει! Η οθόνη ούτως ή άλλως έρχεται καλιμπραρισμένη απο το εργοστάσιο αλλα σε κάθε περίπτωση στο "custom mode" ο καθένας μπορεί να την ρυθμίσει όπως ακριβώς θέλει. Τα υπόλοιπα "preset modes" επίσης είναι καλά στημένα με το "Αdome RGB mode" να είναι πολύ κοντά στο sRGB, το "warm" και το "cool" να το εννοούνε (δεν είναι για κάθε μέρα) και το "Game mode" να θυσιάζει κάπως την ακρίβεια των χρωμάτων προκειμένου να περιορίσει το υποτιθέμενο lag που έχουν αυτά τα panel. Προσωπικά δοκίμασα το sRGB σε game και ειλικρινά δεν είδα το παραμικρό lag. Όπως και να έχει, ίσως κάποιοι απο εσάς να είναι πιο ευαίσθητοι σε αυτό το θέμα οπότε απλά να πώ πως και στο game mode η εικόνα παραμένει πάρα μα πάρα πολυ καλή! Αν δεν εναλλάζεις τα mode με το sRGB για να δεις τη διαφορά, δεν καταλαβαίνεις εύκολα ότι χάνεις κάτι.

Για το τέλος άφησα τις γωνίες θέασης. Με την βάση που έχει δεν τις χρειάζεται κανείς :D Μόνο τούμπες δεν κάνει :p αλλά και πάλι είναι πραγματικά πολύ καλές. Enjoy!

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chris μεγειές σου

Μπορείς να μας πεις τιμούλα και να μας δώσεις κανα λινκ απο το καταστημα που αγοράστηκε?

Επισης στην φώτο που εχεις τις συνδέσεις ,μηπως εννοείς 1x USB in , 2x USB out?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες!!! Η οθόνη ειλικρινα τα σπάει και ελπιζω να το διαπιστωσετε και στις επομενες photo :D

Chris μεγειές σου

Μπορείς να μας πεις τιμούλα και να μας δώσεις κανα λινκ απο το καταστημα που αγοράστηκε?

Επισης στην φώτο που εχεις τις συνδέσεις ,μηπως εννοείς 1x USB in , 2x USB out?

Οι 2 usb που ειναι μαζι ειναι in (downstream) και η αλλη θυρα ειναι out (upstream). Σ'αυτην βασικα μπαινει το καλωδιο που ηρθε μαζι και συνδεεται με το pc για να λειτουργησει το usb hub και το memory card reader της οθονης. :)

H οθονη μου κοστισε 550e με μεταφορικα και αγοραστηκε απο εδώ

Την παρηγγειλα την Πεμπτη το απογευμα, Παρασκευη εφυγε με DHL απο το μαγαζι και την Δευτερα ηταν εδω.:D

Link to comment
Share on other sites

............

δεν φταιω εγω θειο,το refresh ευθυνεται για ολα

Οταν εγραφα το ποστ δεν υπηρχε αυτη η απαντηση :D

550 με τα μεταφορικα μεσα μπορω να πω πως ειναι πολυ καλη τιμη για IPS panel

η εγγυηση που εχει ειναι C&R (Collect & Return)?

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μας την έκανε ο το auto merge έκανα edit στο πρώτο post για να είναι μαζεμένο το review. By the way προσπάθησα να κάνω embed το βιντεάκι αλλα δεν. Και SORRY για το τρίξιμο της καρέκλας... :gyros Ξέρω θέλει λάδωμα asap...:D:D:D

---------------------------------------------------

550 με τα μεταφορικα μεσα μπορω να πω πως ειναι πολυ καλη τιμη για IPS panel

η εγγυηση που εχει ειναι C&R (Collect & Return)?

Για C&R δεν βλέπω τιποτα οπότε μάλλον όχι αν και να σου πω ετσι ηξερα για την Dell. 3 χρόνια εγγύηση έχει πάντως και πλέον δίνει και zero pixel (3 χρόνια κι αυτό). Το zero pixel η Dell το αναφέρει ως "Premium panel guarantee"

@Sakis Δεν μασάει ρε η GT! This is SpartaΣτο nfs Shift που έχω εγκατεστημένο δεν έκανε κιχ :p

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω το C&R δεν ισχυει για ολα τα προιοντα,εκτος και αν αναφερεται

το διαπιστωσα προσφατα οταν και εψαχνα για λαπτοπ για εναν φιλο,μιας και τελικα αυτο που επιλεχθηκε,ανεφερε συγκεκριμενα πως ειχε 27 μηνες C&R

Δεν ξερω τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο για αλλες κατηγοριες προιοντων,οπως πχ οι Οθονες

το zero pixel παντως ειναι πολυ respect

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπήκαν και τα τελευταία λογια. Η μηχανή δεν είναι και η καλυτερη, ούτε ο φωτογράφος, οπως καταλάβατε αλλα το νόημα ελπιζω να περνάει. Ίσως αργότερα ανεβάσω φοτο απο gaming και καμια hd ταινια. Ότι είναι πάντως δεν θα κάνω άλλο edit στο αρχικο post (Sorry και πάλι).

Ελπίζω να σας άρεσε, ότι άλλο θελετε ρωτηστε ελεύθερα. :D

Final Verdict:

chiquita Chiquita Banana Approved chiquita

:p

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη καθυστερηση, μιας και προσπαθουσα να βρω τις καλυτερες ρυθμισεις της φωτογραφικης. Παρολo τις προσπαθειες δεν ανταποκρινονται πληρως στην πραγματικοτητα, οποτε τις ανεβασα 2-2 ωστε να φανουν τουλαχιστον οι διαφορες απο το ενα preset mode στο αλλο.

Οι φωτογραφίες τραβηχτηκαν με μια Sony DSC-W150, όλες ειναι με τις ιδιες ρυθμισεις σε οθονη και στη φωτογραφικη. Φωτεινοτητα και Contrast οθονης στο 50/100.

Ταινιες

DSC01057.jpg

DSC01064.jpg

Games

DSC01088.jpg

DSC01085.jpg

Και μερικες εικόνες:

DSC01131.jpg

DSC00898.jpg

DSC01029.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update!

Αλλαχθηκαν οι παραπανω φωτογραφιες με καλύτερες. Thanks Sakis!!! :D

Οπως βλεπετε ειναι οι ιδιες εικόνες με εξαιρεση την πολύχρωμη εικόνα που αλλαχθηκε με μια πιο κατάλληλη για να φανεί η πιστότητα των χρωμάτων. Η εικόνα ειναι αυτή: http://petersteeper.ca/work/test/RGB-calibration.jpg

Επίσης προστέθηκε μια με μαύρο φόντο με τελείως σβηστά τα φώτα στο δωμάτιο για να δείξω το "βαθος" του μαύρου και μια ελαφριά διαρροή του backlight που έχει στις γωνίες.

Και κατι που ανακάλυψα μολις χθες: το Dynamic Contrast ενεργοποιείται μονο στο "Gaming Mode" αν και θα περιμενε κανείς να συμβαίνει στο "multimedia mode" που ειναι το preset για ταινιες.

Αυτά τα 2 μαζι με τον περιορισμο στις επιλογές του μενου αναλόγως της εισόδου που χρησιμοποιείται (1ο post) είναι οσα μειονεκτήματα έχω βρει. Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντως δεν ειναι σε σημαντικο βαθμο και σίγουρα δεν ειναι αρκετα για να χαλάσουνε την συνολική εικόνα της οθόνης. :)

Link to comment
Share on other sites

H οθονη μου κοστισε 550e με μεταφορικα και αγοραστηκε απο εδώ

Την παρηγγειλα την Πεμπτη το απογευμα, Παρασκευη εφυγε με DHL απο το μαγαζι και την Δευτερα ηταν εδω.:D

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.