Jump to content



DFI & AMD@Patras


gaig

Recommended Posts

Όχι,δεν είναι καινούριο καρναβαλικό άρμα...

Αλλά μιας και δεν έχουμε εξεταστική με κάτι έπρεπε να ασχοληθούμε!

Το ζουμί είναι ότι σε μία dfi ultra d έβαλα πάνω μία 7800gt,δύο ocz pc4000 gold VX και έναν 3500+. Και ξαφνικά έγινα ξάδερφος με το cold boot! Όσες φορές και αν το ανοίξω το σύστημα ξεκινά να δουλεύει,αλλά η άτιμη οθόνη δεν ανοίγει καθόλου! Δεν έχω δει το bios ακόμη!

Δοκίμασα πολλά.. έβαλα τις μνήμες είτε στις κίτρινες είτε στις πορτοκαλί υποδοχές,είtε single channel είτε dual channel,πολλά clear cmos,έβγαλα και την μπαταρία για καμιά μέρα,άλλαξα θέση στην vga,συνέδεσα την οθόνη και στις δύο dvi εξόδους τις vga(με τον αντάπτορα που είναι απο dvi σε vga),η dfi πάντα ρυθμισμένη στο single vga,άλλαζα το jumper για την τροφοδοσία των μνημών από default τάση σε 4 volts,τροφοδοτώ και αποτροφοδοτώ τα δύο επιπλέον molex που έχει η μητρική,ktl...

Πάντα παραμένει ανοιχτό το πρώτο διαγνωστικό κόκκινο led(το πιο αριστερό). Ενώ φαίνεται να ξεκινά η μητρική δε δίνει καθόλου σήμα στη οθόνη.

Να αναφέρω πώς πάνω στη μητρική δεν έχω συνδέσει τίποτα(ούτε floppy,ούτε drives)και γενικά όλα είναι στις default ρυθμίσεις.

Επιπλέον,δούλεψα και την πατέντα να αλλάζω θέση στη μνήμη(single channel) και να ανοιγοκλείνω συνεχόμενα και στο καπάκι την τροφοδοσία της μητρικής μπας και ξεκολλήσει,αλλά... :tomato:

Παραέγινε κουραστικό το ποστ μου.. Απλά έχω απογοητευτεί γιατί το είχα καημό το configuration αυτό και ξέρω ότι αν πάω για rma την dfi στο e-shop από όπου έχει αγοραστεί θα μπλέξω ακόμη παραπάνω.. :cry:

Αν υπάρχει κανείς από Πάτρα στο forum που μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω από μένα θα του ήμουν ευγνώμων έστω και για μία συμβουλή,μία βοήθεια..

Κάποιους έχω πετύχει κατά καιρούς,αλλά δε θυμάμαι τα nick τους..

Link to comment
Share on other sites

Δε μου βρίσκοντα πολλές 7800 ( :p ) ,αλλά περιμένω έναν φίλο πο θα γυρίσει σε 2-3 μέρες να δοκιμάσω τη δικιά μου στο μηχανημά του..

Από όσα σας λέω,σας δίνεται η εντύπωση ότι είναι θέμα vga?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

H dfi δεν παίζει στην πάτρα; Μήπως θέλει update ο οδηγός εγκατάστασης DFI Ζάχο;

:D

Ρε δεν σου ειπαν να βαλλεις ντε και καλα 7800...μια αλλη βαλλε να δοκιμασεις οτι δουλευουν τα αλλα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

H dfi δεν παίζει στην πάτρα; Μήπως θέλει update ο οδηγός εγκατάστασης DFI Ζάχο;

Το προβλημα φαινετε να εντοπιζετε μονο σε συγκεκριμενες περιοχες ομως, σε μενα ας πουμε παιζει μια χαρα. Ποσα μετρα απεχεις απο την θαλασσα gaig.:hehe:

Σοβαρα που μενεις φιλε παντως μηπως μπορω να βοηθησω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο αριστερά...δλδ το τελευταίο στην σειρά που κλείνουν leds είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών..

Κοίταξες να δείς αμα έχει κουμπώσει καλά η κάρτα?

Μήπως έχεις ξεχάσει να της βάλεις την τροφοδοσία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 18:18]

:D

Ρε δεν σου ειπαν να βαλλεις ντε και καλα 7800...μια αλλη βαλλε να δοκιμασεις οτι δουλευουν τα αλλα...:T:

χεχε..πλάκα έκανα! :p

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 18:23]

'με τον αντάπτορα που είναι απο dvi σε vga'......

μήπως έχει πρόβλημα ο αντάπτορ;

μήπως έχει πρόβλημα το καλώδιο

μήπως έχει πρόβλημα η οθόνη;

δε νομίζω γιατί μίση ώρα πριν πάνω στην ίδια οθόνη έπαιζε άλλο μηχάνημα

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 18:27]

Το προβλημα φαινετε να εντοπιζετε μονο σε συγκεκριμενες περιοχες ομως, σε μενα ας πουμε παιζει μια χαρα. Ποσα μετρα απεχεις απο την θαλασσα gaig.:hehe:

Σοβαρα που μενεις φιλε παντως μηπως μπορω να βοηθησω εγω...

Μένω ψηλά στη γερμανού,αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό. Αν μπορείς να με βοηθήσεις κάπως το φέρνω όπου θέλεις το μηχάνημα!

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:39]

Το πιο αριστερά...δλδ το τελευταίο στην σειρά που κλείνουν leds είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών..

Κοίταξες να δείς αμα έχει κουμπώσει καλά η κάρτα?

Μήπως έχεις ξεχάσει να της βάλεις την τροφοδοσία?

Εντάξει,δεν είμαι και τόσο κομμωτής! Το 6πινο είναι στη θέση του!

Link to comment
Share on other sites

κάτι που σκέφτηκα τώρα.. Το μήκος της 7800 είναι τόσο μεγάλο που ξεπερνά και το φαν του chipset και φτάνει λίγο πριν τις υποδοχές για τους sata!!! Οπότε η κάρτα ακουμπά σε μία ολόκληρη διάμετρο του chipset fan!

Βέβαια,δείχνει να έχει κουμπώσει καλά,αλλά...μάλλον έχω αρχίσει και παραλογίζομαι..:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gaig

το jumper για την τροφοδοσία των μνημών από default τάση σε 4 volts

Γιατί βρε παλικάρι μου; Ακόμα δεν τον είδαμε, 4Volt τον βαφτίσαμε; Βάλε τα jumpers όπως ήτανε...

Αρχική απάντηση από gaig

κάτι που σκέφτηκα τώρα.. Το μήκος της 7800 είναι τόσο μεγάλο που ξεπερνά και το φαν του chipset και φτάνει λίγο πριν τις υποδοχές για τους sata!!! Οπότε η κάρτα ακουμπά σε μία ολόκληρη διάμετρο του chipset fan!

Βέβαια,δείχνει να έχει κουμπώσει καλά,αλλά...μάλλον έχω αρχίσει και παραλογίζομαι..:rofl:

Έτσι ακριβώς την είχα και γω. Και στο μανίσιο heatsink πατούσε και στο waterblock τώρα. Κανένα πρόβλημα.

Κάνε ένα πείραμα: βάλε επεξεργαστή, ψύκτρα και κάρτα γραφικώνε (χωρίς μνήμες δηλαδή) σιγουρέψου ότι έχεις καρφώσει ένα pc speaker και άνοιξε το και δες άμα κάνει κανα "beep".

Link to comment
Share on other sites

Tι τροφοδοτικό έχεις? Τον Μάρτιο κι όταν είχα ήδη παραγγείλει τα κομμάτια για το στήσιμο του PCιού της υπογραφής, μου είπαν πως το Enermax (που το είχα απ' το προηγούμενο PC) ήταν πολύ πιθανό να με συγγενέψει με το cold boot. Ευτυχώς τίποτα παράξενο δεν συνέβη και το σύστημα πάει smooth as silk απ' τη μέρα που το έστησα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 21:22]

Γιατί βρε παλικάρι μου; Ακόμα δεν τον είδαμε, 4Volt τον βαφτίσαμε; Βάλε τα jumpers όπως ήτανε...

Ίσως δεν το διατύπωσα εγώ σωστά..εννοούσα ότι το άλλαζα το jumper από τη μία θέση στην άλλη μήπως γίνει τίποτα!

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 21:22]

Κάνε ένα πείραμα: βάλε επεξεργαστή, ψύκτρα και κάρτα γραφικώνε (χωρίς μνήμες δηλαδή) σιγουρέψου ότι έχεις καρφώσει ένα pc speaker και άνοιξε το και δες άμα κάνει κανα "beep".

Το έκανα αυτό και κάνει συνέχεια μπιπ και τώρα είναι αναμμένα τα 3 κόκκινα leds. Λοιπόν...???

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 21:28]

Tι τροφοδοτικό έχεις? Τον Μάρτιο κι όταν είχα ήδη παραγγείλει τα κομμάτια για το στήσιμο του PCιού της υπογραφής, μου είπαν πως το Enermax (που το είχα απ' το προηγούμενο PC) ήταν πολύ πιθανό να με συγγενέψει με το cold boot. Ευτυχώς τίποτα παράξενο δεν συνέβη και το σύστημα πάει smooth as silk απ' τη μέρα που το έστησα :)

Έχω ένα akasa paxpower 440w. Δε νομίζω να φταίει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.