Jump to content



STAKKA (Tούρκο να γιομίσω CD)


voudas

Recommended Posts

χθες παρέλαβα το καινούριο μου π@παριλίκι... (κοινώς "άκρως απαραίτητο" gadgetoειδές)

οι φώτος δυστυχώς είναι από το k750i μιας και η ψηφιακή δεν επέζησε από την πτώση (να'ναι καλά η γυναίκα...)

είναι το DISC STAKKA της Imation και είναι μονάδα αποθήκευσης cd/dvd χωρητικότητας 100 δίσκων που συνδέεται με usb στο pc και έχει software με βάση δεδομένων και πολλές δυνατότητες αρχειοθέτησης/αναζήτησης κλπ

φώτο κουτιού

stakkabox.jpg

όπως βλέπετε έχει τη δυνατότητα να ενωθούν μέχρι 5 σαν πύργος, χωρίς επιπλέον usb καλώδιο...

disc stakka

stakka1.jpg

πανάλαφρο, όχι πολύ μεγάλο και όχι άσχημο (δε θα το έλεγα όμως και πανέμορφο)

software

browse.gif

μέσα από τον explorer βλέπεις τα περιεχόμενά του που τα έχεις περάσει εσύ εισάγοντας κάθε δίσκο.

πριν βάλεις το δισκάκι, το τοποθετείς για ανάγνωση στο drive ώστε να κρατήσει και τα περιεχόμενα στη βάση για να μπορείς να κάνεις αναζήτηση

explore.gif

explore1.gif

ας πούμε θέλουμε αυτό το δισκάκι...

eject.gif

==>

stakkaeject.jpg

όταν πας να επιστρέψεις το δισκάκι, ανοίγει popup και σε ρωτάει αν είναι νέο cd ή κάποιο από αυτά που έχει καταγράψει σαν ejected...

window.gif

γενικά για μένα που ΔΕΝ είμαι της αρχειοθέτησης και είχα ένα σωρό cdιέρες άδεις και όλα τα δισκάκια χύμα, είναι μια καλή λύση. είναι password protected, βλέπεις τα περιεχόμενα από τα δισκάκια, μπορείς βγάζοντας ένα cd να γράψεις σε ποιον το δανείζεις, εξάγεις reports εισερχομένων/εξερχομένων, ακόμα και τί ώρα κινήθηκε το κάθε δισκάκι, password σε μεμονωμένα δισκάκια κλπ (τα τελευταία με την pro έκδοση του προγράμματος που έρχεται σαν free upgrade από το site τους)...

θα το ήθελα λίγο πιο μουράτο και να είχαν την έμπνευση να έβαζαν και ένα drive μέσα να μπορείς να διαβάζεις από εκεί ότι θες...

τιμή: 137+φπα (ακριβό σχετικά, κάπου εκεί θα το ήθελα μαζί με drive...)

μόλις αξιωθώ η επόμενη παρουσίαση θα είναι για το ipevo skype phone (thanks sotosx) μιας και όπως είπα από π@παριλίκια είμαστε full!!!

ipevo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

200 ευρά έχει

Μαλακία που δεν έχει drive μέσα

163 τελική το πήρα... αν είχε drive θα ήταν φοβερό εργαλείο..

@pgm: θενκς Πάνο... αυτό το μπλε με τη μπορντώ στάμπα με χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

163 τελική το πήρα... αν είχε drive θα ήταν φοβερό εργαλείο..

@pgm: θενκς Πάνο... αυτό το μπλε με τη μπορντώ στάμπα με χαλάει...

Πες και από που...?

Ας ελπίσουμε να έχει το stakka 2 :p

Link to comment
Share on other sites

137+φπα έχει παιδιά. Μαζί τα πήραμε με τον vouda από www.aankal.gr Συνεργάζομαι εγώ μαζί τους και μου έστειλαν newsletter οτι τα αντιπροσωπεύουν στην Ελλαδα... Την επόμενη μέρα μου τα έιχαν φέρει στον χώρο μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

ενα ματακι εχει για να διαβαζει?

???

αν εννοείς αυτό που κατάλαβα, όπως γράφω κιόλας, ΔΕΝ έχει μέσα drive, πριν αποθηκεύσεις κάποιο cd, αν θες, το βάζεις πρώτα σε ένα drive στο pc και σου καταγράφει τα περιεχόμενα, όλα τα folders/files κλπ και τα περνάει στη βάση δεδομένων του. οπότε εσύ μπορείς να κανεις κανονικά search για αρχεία σε όλα τα δισκάκια που έχει μέσα αλλά χωρίς να έχεις πρόσβαση σε αυτά. βρίσκεις αυτό που θες, πατάς eject στο δισκάκι και είσαι άρχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

ααα...οκ!

θυμαμαι παλια ενα μπλε που επαιρνε 36 cd και το ειχε το πλαισιο...μου φαινεται με drive...

ειναι ωραιο αλλα ακριβο για να κανει μονο αναζητηση!

έχω την εντύπωση δεν είχε drive, έκανε κάπου τα ίδια χρήματα και δεν είχε και win xp drivers. μέχρι win 98... και άλλο 36 και άλλο 100...

Link to comment
Share on other sites

..μεγιες μαν....ωραιο μπιρμπιτσόλι ειναι...ψηθηκα λεμε,...δεν αντεχω αλλο τα cd/dvd στα spindles...:mad:

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 15:39]

... αυτό το μπλε με τη μπορντώ στάμπα με χαλάει...

...mod it χαλαρά...δεν ειναι τπτ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

..μεγιες μαν....ωραιο μπιρμπιτσόλι ειναι...ψηθηκα λεμε,...δεν αντεχω αλλο τα cd/dvd στα spindles...:mad:

...mod it χαλαρά...δεν ειναι τπτ :)

ρε συ μιλάμε είναι βόλεμα...

το μοντάρισμα εννοείται... και από ιδεολογία, μαμά δέ θα έμενε :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.