Jump to content



Corsair Extreme X32 32GB Review


unseen

Recommended Posts

Καλησπερες,

Αγορασα πριν μερικες μερες αυτον τον δισκο και ειπα να τραβηξω μερικες φωτο και νουμερακια.

Χαρακτηριστικα:

- Capacity: 32GB

- Cache: 64MB

- Read: Up to 220MB/sec

- Write: Up to 135MB/sec

- NAND Flash: Multi-Level Cell (MLC)

- Interface: SATA-II

- Low Power Consumption

- Lightweight (80g)

- Shock Resistant

Ηρθε σε ασπρο κουτακι,

DSC00991.jpg

Απο μεσα ηταν ετσι

DSC01032.jpg

Και εδω οι συνδεσεις, τιποτα το ιδιαιτερο.

DSC00994.jpg

Τα νουμερα με προβληματισαν γιατι ειναι λιγο περιεργα,

hdtune_read.jpg

Δειτε πχ εδω

hdtune_read_random.jpg

Firmware update δεν βρηκα πουθενα. Επισης να πω απο tweaks δεν εχω κανει τιποτα απολυτως. Απλα τον εβαλα πανω.

Ενα hdtach

hdtach.jpg

Kαι ενα boot timer με windows 7. Drivers,antivirus κλπ εγκατεστημενα.

boot.jpg

Η τρεχουσα τιμη στο scan.co.uk ειναι 99λιρες με το φπα.

Θα τρεξω και μερικα ακομα μετροπρογραμματα και θα κανω update.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μικρη βελτιωση αλλα και παλι δεν ειναι το επιθυμητο SSD - αποτελεσμα. Ψαχνομαι να παρω κι εγω SSD αυτες τις μερες. Αν βρω κατι για τον δικο σου θα σου πω αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Θειο για να εχεις μια ιδεα σύγκρινε τα νουμερα με τον vertex του Ομηρου.

Επισης για κανενα Firm Update εψαξες??

Μηπως τον ειχαν χρησιμοποιήσει καθολου??Να έπαιρνες ενα Image με Acronis..και να του εκανες κανενα HDDErase??

Αυτα τα εχεις κανει καθολου??

http://www.mydellmini.com/forum/windows-7/2441-windows-7-ultimate-solid-state-drive-speed-tweaks.html

Link to comment
Share on other sites

Σε AHCI φανταζομαι δοκιμασες, ε?

Απο εκει και περα απο τα windows αυτα που μπορεις να κανεις ειναι:

Device manager > disk properties > policies > Τικαρε και το "turn off windows write-cache buffer flushing.."

&

Tweaks

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισα σε IDE και τα νουμερα βελτιωθηκαν λιγο αλλα και παλι δεν παιζει οπως πρεπει. Πειτε καμια ιδεα..

Αυτα τα νουμερα μου φαινονται φυσιολογικα για 32gb.

Το ερωτημα ειναι γιατι υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις της mobo μεταξυ ide και raid mode.

(Στο matrix μπορεις να δεις τι εκδοση firmware φοραει ο δισκος).

Link to comment
Share on other sites

Πλεον εχει κυκλοφορησει το τελευταιο firmware απο την Indilinx με trim support. OCZ και Supertalent τα εχουν ηδη στο site τους. Ριξε μια ματια στην corsair αν το δινει. Μαλιστα η ocz δινει 2 εκδοσεις firmware, μια με trim support για single δισκους σε λειτουργικο που υποστηριζει trim (προς το παρων μονο τα win7) και μια δευτερη με ενεργοποιημενο τον εσωτερικο garbage collector για δισκους σε raid ή με λειτουργικο χωρις υποστηριξη trim.

(πριν τεσταρεις ξανα τον δισκο καντον ενα sanitary erase, αν τα νουμερα ειναι οκ, τοτε ξανα sanitary erase και περνα windows)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παραδινομαι...

Τι gparted εκανα, τι Mhdd εκανα, τι sanitary, τι βουντου για να παιξει το hdderase εκανα(και δεν επαιξε!)... Οτι μλκια υπαρχει στο νετ τη δοκιμασα.

Το hdderase 3.3 βγαζει μυνημα "failed"! και το 4 μου λεει οτι δεν εχω κλειδωσει στο δισκο ή κατι τετοιο.

Δοκιμες σε 4-5 διαφορετικα μηχανηματα, με φλασακια, με cd με οτιδηποτε... Τα νουμερα στο write εκει στα ιδια. Δεν ξερω εχω αρχισει να πιστευω πως ειναι ελαττωματικος.

[ATTACH]6873[/ATTACH]

post-4-1414343363,1721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο Για τα δει τον δισκο το HDDErase:

1)Πρεπει να μπει o controller να μπει σε IDE Combined mode..

2)Να φορτωσει το hdderase χωρις να ειναι συνδεμενος ο δισκος..

3)και μετα να συνδεθει ο δισκος γiατι αλλιως γινεται lock η λειτουργια secure erase.

Παντα secure erase και οχι enhanced secure erase (που γραφει 0101010).

Τουλαχιστον ετσι θελει ο δικος μου.

Ολα αυτα με την 3.3.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο

2)Να φορτωσει το hdderase χωρις να ειναι συνδεμενος ο δισκος..

3)και μετα να συνδεθει ο δισκος γiατι αλλιως γινεται lock η λειτουργια secure erase.

Aυτό δεν είναι απαραίτητο. Απλά πρέπει ο-οι δίσκοι να είναι σε ide & legacy mode

Link to comment
Share on other sites

εδώ λέει ότι ο πατέρας του δικού σου :p γίνεται έτσι. Λες ο απόγονος να βγήκε ιδιότροπος; :sauer025:

Αμε..;)

Τοσο ιδιότροπος που δουλευει μονο με την 3.3 και οχι με την 4 εκδοση..και μονο με τον τροπο που εγραψα.

Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειμαι αδιαβαστος??:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.