Jump to content



Evga P55 FTW+i7 860 Photos + Mini Review (56k warning)


unseen

Recommended Posts

Kαλημερες ,

Μετα απο 2+ χρονια αποφασισα να αγορασω νεο hardware για το 24/7 pc μου. Θα αντικαταστησει τον τιμιο 8400 με την P5K-e που με υπηρετησαν τοσο καιρο χωρις προβληματα. Ετσι βγαινοντας στη γυρα για να δω τι επιτελους θα πρεπει να διαλεξω ειδα οτι εχω μεινει αρκετα πισω τεχνολογικα και οτι θα επρεπε να ξοδευα περισσοτερα απο οτι υπολογιζα. Οπως και να χει η αναβαθμιση επρεπε να γινει.

Κατεληξα λοιπον σε εναν i7 σε 1156 socket οποιος θα εμπαινε στην νεα μητρικη της evga p55 ftw. Μνημες ενα φτηνο σετακι της ocz triple,ασχετα αν χρησιμοποιω μονο τις 2 απο τις 3, εναν corsair ssd δισκο και μια Νvidia GTS250 μεταχειρισμενη απο ebay.

DSC01028.jpg

Για αρχη λοιπον θα δουμε την μητρικη και θα κανω update οσο περναν οι μερες και μαθαινω την νεα αυτη πλατφορμα.

Η συσκευασια,

DSC01033.jpg

DSC01034.jpg

DSC01035.jpg

Εαν χρειαστω rma τοτε θα πρεπει να απευθυνθω κατευθειαν στην evga και οχι στο καταστημα

DSC01036.jpg

Και εδω μια με ολα τα περιεχομενα

DSC01037.jpg

Ενδιαφερον κομματι ειναι αυτη η πλακετα με την οποια μπορεις να οverclockαρεις το συστημα σου χωρις να μπαινεις στο bios ή μεσω software

DSC01038.jpg

Πανοραμικη

DSC01039.jpg

Cpu area

DSC01040.jpg

DSC01049.jpg

Memory slots (οι γκρι ειναι αν εχεις 2 dimm)

DSC01041.jpg

DSC01048.jpg

To chipset με την ψυκτρα

DSC01042.jpg

Κουμπακια με ledακι στο κεντρο και επιλογεας bios.

DSC01043.jpg

Τα bios τσιπακια και το post code display

DSC01044.jpg

Oι πισω θυρες

DSC01045.jpg

Δυο marvel καρτες δικτυου

DSC01046.jpg

Αυτο ειναι μονο διακοσμητικο

DSC01047.jpg

Τρυπες και για 775 cooler

DSC01050.jpg

Kαι εδω το πρωτο boot

DSC01052.jpg

DSC01054.jpg

DSC01055.jpg

Και εδω ενα unboxing video δοκιμαστικο που εφτιαξα για το καναλι μας στο youtube.

Λοιπον αρχιζω δοκιμες και θα ανανεωσω το ποστ :)

****************** UPDATE ******************

Πρωτες δοκιμές

spi1m-2.jpg

spi32m.jpg

winrar-1.jpg

wprime1024-1.jpg

wprime32-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική απο ομορφια τα σπαει.Καλοριζικα Πατριδαα!:)

Ολες οι μητρικες των i7 μπορουν να κανουν 4 Gigs για καθε μερα..+ οτι θα ειχες το ατου του Triple Channel και του HT.

Ευτηχως που δεν ηρθε ο koumle μαζι σου οταν την αγοραζες..:D Ρωτα τον ανδρεα τι επαθε..χαχαχ!

Link to comment
Share on other sites

με γεια τα κουβαδακια ραααααα! :D

εξηγησε μου λιγο τι εννοεις με το "Memory slots (οι γκρι ειναι αν εχεις 2 dimm)". Αν τις βαλω στα 2 μαυρα δεν παιζει; :confused:

η μητρικη πως παει απο ρευματα; οτι δινεις παιρνεις ή ειναι σαν τις Ασους; ειδα εχει και reading points, καλη μαγκια!

Ολες οι μητρικες των i7 μπορουν να κανουν 4 Gigs για καθε μερα..+ οτι θα ειχες το ατου του Triple Channel και του HT.

μιλησε κανεις για ΜΟΝΟ 4GHz;;;; :p

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες Θειο!

Φενεται αρκετα συμπαγης σαν κατασκευη και εχει κ απλα γυρω απο το σοκετ :D :D

Και απ'οτι βλεπω,το συνοδευτικο υλικο (καλωδια κτλ) ειναι πλουσιο.Απο τιμουλα που βρισκομαστε?

Αντε καλη training-day ^^

Link to comment
Share on other sites

οχι, αλλα το βλεπω στημενο εξω απο το κουτι! :D

''Μετα απο 2+ χρονια αποφασισα να αγορασω νεο hardware για το 24/7 pc μου..''

Θα μπει soon στα insider ομως ...lol..

Αντε θειο παγωσε τα.:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγινε update του πρωτου ποστ με διαφορα αποτελεσματα απο δοκιμες που εκανα με την box ψυκτρα.

Η απογοητευση μου σημερα ειναι ομως μεγαλη...Οπως ισως ειχατε διαβασει σε αυτη τη ειδηση αρκετα απο τα socket που χρησιμοποιει η evga ειναι ελλατωματικα. Σε ενα τετοιο μαλλον επεσα κι εγω.

Το συστημα δουλευει αλλα δεν ξερω για ποσο...Εχω ηδη ξεκινησει την διαδικασια rma με την την evga και περιμενω απαντηση.

post-4-1414343321,4143_thumb.jpg

post-4-1414343321,4389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.