Jump to content



διπλο ψυγειο+stacker


unknown

Recommended Posts

Αν ανεβάσεις κάτι ψηλά....ας πούμε ότι θα ζορίσεις την αντλία να το ανεβάσει το νερό εκεί πάνω.Όταν όμως θα πάρει την κατηφόρα δεν θα τσουλάει ποιο έυκολα? Δεν θα σπρώχνει με το βάρος του το υπόλοιπο νερό να πάει ψηλά? Πάλι στα ίδια δεν είμαστε?

Η αντλία θα ζοριστέι όταν είναι άδειο το κύκλωμα μέχρι να φτάσει στο μέγιστο ύφος. Αν παρατηρήσεις...μόλις φτάσει στο ύφος εκείνο και πάρει την κατηφόρα...είναι τελιωμένη δουλειά. Ο όγκος του νερού φροντίζει να κινήται με την βοήθεια της αντλίας και φέρνει το σύστημα σε ισορροπία εδραιώνοντας την ροή ανάλογα με την διατομή και το μέγεθος της αντλίας και μερικών άλλων παραγόντων.

Το μήκος του σωλήνα δεν ήταν στην αρχική συζήτηση αλλά αν 8ες να το συμπεριλάβουμε...δεν παίζει και τρελλο ρόλο αν βάλεις 50cm σωλήνα παραπάνω. Αν τραβήξεις σωλήνα από τον κήπο σου,...ναι έχεις θέμα όμως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Αν ανεβάσεις κάτι ψηλά....ας πούμε ότι θα ζορίσεις την αντλία να το ανεβάσει το νερό εκεί πάνω.Όταν όμως θα πάρει την κατηφόρα δεν θα τσουλάει ποιο έυκολα? Δεν θα σπρώχνει με το βάρος του το υπόλοιπο νερό να πάει ψηλά? Πάλι στα ίδια δεν είμαστε?

Η αντλία θα ζοριστέι όταν είναι άδειο το κύκλωμα μέχρι να φτάσει στο μέγιστο ύφος. Αν παρατηρήσεις...μόλις φτάσει στο ύφος εκείνο και πάρει την κατηφόρα...είναι τελιωμένη δουλειά. Ο όγκος του νερού φροντίζει να κινήται με την βοήθεια της αντλίας και φέρνει το σύστημα σε ισορροπία εδραιώνοντας την ροή ανάλογα με την διατομή και το μέγεθος της αντλίας και μερικών άλλων παραγόντων.

Συγνώμη, για να γίνουμε πιο ξεκάθαροι, να πω ένα παράδειγμα,έχουμε μια αντλία και 2m σωλήνα σε κλειστό κύκλωμα.Θα έχει την ίδια ροή το κύκλωμα να το βάλεις οριζόντια το κύκλωμα με το να βάλεις το νερό να ανεβαίνει 1,5m και να ξανακατεβαίνει?Αυτό θες να πεις περίπου?

Φυσικά δεν υπάρχουνε τέτοιες διαφορές στο wc, αλλά το λέω χονδρικά για να γίνει κατανοητό, γιατί αυτό θεωρώ το κύριο πλεονέκτημα του να βάζεις το ψυγείο οριζόντια,πέραν του ότι σου εξοικονομεί χώρο!

Link to comment
Share on other sites

2m τα παραλές....με σύνολο 1μ σωληνώσεις είσαι στην ίδια κατάσταση. Δεν αλλάζει η ροή...

Κοίτα την παρακάτω εικόνα...αυτο μπορεσα προς το παρόν να βρώ. Αναφέρεται στην τοποθέτηση του τανκ ψηλά ώστε να βοηθά το βάρος του νερού την κίνηση...και την αντλία κάτω ώστε να έχει μόνο να ανεβάσει 1 φορά νερό...οπως περίπου σου περιγράφω....

post-694-1416072684,1744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

2m τα παραλές....με σύνολο 1μ σωληνώσεις είσαι στην ίδια κατάσταση. Δεν αλλάζει η ροή...

Mα δε διάβασες πάλι τι λέω όλο το πόστ μου, χονδρικά τα λέω έτσι για να γίνει κάπως κατανοητό!Προφανώς και δε θέλει 2m νερό έχω και εγώ ξέρω πόσο θέλει!:p

Aλλά εγώ διατηρώ υποψίες ότι μικραίνει η ροή ανάλογα με το ύψος του κυκλώματος, anyway αν ξέρει κανείς άλλος θα μας πει αλλιώς πάμε για πειράματα!:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.