Jump to content



Τι ψυκτρα βαζουμε τωρα?


ΝιοΝιοΣ

Recommended Posts

Εχοντας φτασει η ωρα να αλλαξω τη μαμα ψυκτρα θα ηθελα τη συμβουλη σας για την αγορα νεας.Το προβλημα ειναι οτι η αρχιτεκτονικη της μητρικης περιοριζει τις επιλογες,μιας και θελω να αποφυγω τις μετατροπες...:sick:

Ως πρωτη σκεψη ειχα την THERMALRIGHT COOLING BODY XP-90 COPPER ή την ZALMAN 9500 LED αλλα το τεραστιο μεγεθος τους μου φαινεται απαγορευτικο..:confused:

Εχω σκοπο να διαθεσω γυρω στα 60ε.

Περιμενω νεα σας..!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την zalman 7000cu ή 7000al-cu ή την 7700cu. Αρκετά τίμιες λύσεις, και με αντίσταση για να ρυθμίσεις στροφές

Eπίσης παλιά που είχα max3 είχα ξεφορτωθεί το otes (έκανε σπαστικό θόρυβο) και είχα βάλει ψυχτράκια στα mosfet

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμος να παρω το κιτ THERMALTAKE BIGWATER SE 12CM LIQUID COOLING SYSTEM αλλα επειδη το κουτι εχει εξοδους 2χ80 ανεμιστηρες και το κιτ δινει 120 δεν ηθελα να μπλεξω με μετατροπες...Τωρα, για να το στησω κομματι-κομματι,να σου πω την αληθεια δεν εχω και μεγαλη πειρα....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια xp90C ειναι πολυ καλυτερη απο αυτα τα ετοιματζιδικα νερά!το θεμα ειναι το οτι οπως λες δεν θα κατσει!διαλεξε πιες ψυκτρες σου αρεσουν και μετα μπες στο site τους και δες αν ειναι συμβατες με την μητρικη σου

Link to comment
Share on other sites

ThermalTake Silent Tower. Απόλυτα συμβατό με τη μητρική σου, θα δείς μεγάλες διαφορές με τη stock, η ροή του αέρα είναι στην πλάτη του κουτιού, όπου όπως βλέπω έχεις τους 8άρηδες και θα στέλνουν τη ζέστη έξω, και θα τη βρείς καινούρια ~50

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαινεται η ThermalTake Silent Tower.Ειναι καλυτερα με χαλκινη βαση και αλουμινενιο πυργο ή καλυτερα ολο χαλκινο?Παντως ολες οι ψυκτρες ειναι συμβατες,αρκει να εχειαποσταση το κυριως σωμα της ψυκτρας απο τη μητρικη γυρω στα 3,3cm(οσο το υψος του otes).Η αποσταση ομως αυτη δεν αναγραφεται απο καμια εταιρια γιατι προφανως δεν εχουν προβλεψει τετοιυ ειδους προβληματα....

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου πάντως πιθανότατα θα ξήλωνα αυτό το μαραφέτι, θα εβαζα απλά ψυχτράκια και θα έπαιρνα όποια ψύχτρα μου έκανε κέφι...

Για το υλικό κατασκευής της ψύχτρας τώρα. Συγκρίνοντας χαλκό με αλουμίνιο έχουμε:

Χαλκός=μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα και Αλουμίνιο=ταχύτερη θερμοαπαγωγή. Αυτό σημαίνει οτι ο χαλκός ναι μεν χωράει περισσότερη θερμότητα (πράγμα που το κάνει ιδανικό για τη βάση) αλλά καθυστερεί σε σχέση με το αλουμίνιο να περάσει τη θερμότητα στον αέρα (όχι η καλύτερη επιλογή για πτερύγια). Αντίθετα, το αλουμίνιο δεν χωράει τόση θερμότητα (συνεπώς όχι και η καλύθτερη λύση για βάση) ενώ περνάει πιο γρήγορα τη θερμότητα στον αέρα (συνεπώς καλύτερη λύση για πτερύγια). Επίσης ρόλο πλέον παίζει και το βάρος της ψύχτρας καθώς πλέον υπάρχουν ψύχτρες βάρους κοντά στο 1Kg, πράγμα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για το socket και γενικά για τη μητρική, πόσο μάλλον όταν η ψύχτρα έχει ψηλά το κέντρο βάρους, όπως οι ψύχτρες σύμφωνα με την τελευταία τάση της μόδας (τα πυργάκια ντε).

Κρίσιμο σημείο βέβαια είναι να επιτευχθεί τέλεια επαφή των υλικών.

[Το παρακάτω πάει σε άλλο παρόμοιο thread αλλά καλό είναι να αναφερθεί κι εδώ μιας που πιάσαμε την κουβέντα]

Οι AlCu ψύχτρες της Zalman (οι 7000 και 7700 τουλάχιστον) όμως, παρόλο που λένε οτι είναι AlCu δεν είναι πάτος=χαλκό-πτερύγια=αλουμίνιο. Είναι ο μεγαλύτερος αριθμός των πτερυγίων αλουμίνιο και γύρω στα 40 πτερύγια απο χαλκό. Η βάση επίσης πάει αντίστοιχα. Είναι κυρίως αλουμίνιο αλλά εκεί που θα ήταν η συνέχεια των χάλκινων πτερυγίων είναι χαλκός, πιάνοντας ουσιαστικά το κέντρο της βάσης και μια γραμμή που ενώνει τις δυο μεριές τις ψύχτρας βασικά. Πιθανότατα αυτό γίνεται περισσότερο για λόγους βάρους. Η χάλκινη 7700AlCu είναι περίπου 1Kg ενώ η αλουμίνιο-χαλκός γύρω στα 600g. Είναι φανερή η διαφορά...

7700alcu-bm-lg.gif7700_cu_b_p.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον προλαλησαντα... εντι κιαλλιως ακομα και παθητικη να βαλεις το ανεμιστιρι της cpu θα χτυπαει και τη ψυκτρα του chipset μιας και ειναι διπλα...εμενα τουλαχιστον η thermaltech blue orb 2 μου ετσι κανει και επεσε και αυτουνου η θερμοκρασια καμποσο....εχω ασους μητρικη και εχει παθητικη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l

Νομίζω πως κι η Ninja θα κάτσει στο mobo σου..

ποια ninja? καλυτερα την hayabusa :D ;D

Σοβαρα τωρα

@Νιονιος:Θελω να σου πω σχετικα με τη απορια για το αν πρεπει να ειναι ολοη απο χαλκο κλπ. Ο καλυτερος συνδυασμος ειναι βαση και heatpipes απο χαλκο για μεγαλυτερη απαγωγη θερμοτητας και φινιρισμα απο αλουμινιο ωστε να η θερμοτητα να απαγεται ταχυτερα.

Τωρα εγω θα σου προτεινα sonic tower η big typhoon αλλα μαλλον δεν χωρανε στο κουτι σου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια κατεληξα στη συγκεκριμενη ψυκτρα...Akasa evo120

Το προβλημα ειναι οτι αναγκαστηκα να βγαλω το πλαϊνο πορτακι με τα δυο ανεμιστηρακια και ετσι τα εχω βαλει με αυτοκολλητα.(!)

Τελος, η τοποθετηση της δεν ηταν αυτη που περιμενα να ειναι,μιας και ηθελα το ανεμιστηρακι της ψυκτρας να λειτουργει σαν εισαγωγη και οι δυο πισω του κουτιου σαν εξαγωγη.Δυστυχως ομως η βαση της ψυκτρας δεν το επιτρεπει.

Ακομα και τωρα σπρωχνει λιγο την ψυκτρα του chipset..

Θα ποσταρω θερμοκρασιες στις επομενες ημερες.Πειτε αν θελετε καμια γνωμη για την ροη του αερα στο κουτι.Θα ποσταρω φωτο με την τωρινη διαταξη και μεσα στις επομενες μερες και τις θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

ο ανεμιστηρας της evo πως τραβαει αερα?προς τα πανω η προς τα κατω?

αν τραβαει προς τα πανω,παιρνει ολο τον ζεστο αερα απο την 7800....:cry:

αν προς τα κατω ,διωχνει ολη την θερμοτητα του prescott στην 7800....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.