Jump to content



δορυφορικη σε ολο το σπιτι...


unknown

Recommended Posts

ελπιζω να ειμαι στο σωστο section....

εχω δορυφορικη σε ενα μια τηλεοραση και θελω να τη μιρασω σε αλλη μια οι 2 τηλ χωρις να αγορασω και αλλο αποκωδικοποιητη και smart card....

υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Μεσα στο ιδιο σου το σπιτι, κανεις οτι θες με το σημα! Βασικα αν δεν υπαρχει μεγαλη αποσταση μεταξυ των 2 τηλεορασεων, μπορεις να βαλεις εναν Audio/Video transmitter. Οποτε οτι βλεπεις στην μια, θα εχει κ στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

@sotiri αυτο ειναι αναλογα και τι τυπου αποκωδικοποιητη εχεις.απ`οτι ξερω στον παλιο μπορουσες να σπασεις κανονικα το σημα.στον καινουργιο που εχω κι εγω μονο μια τηλεοραση βλεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [30-06-2006 10:18]

@YDinopoulos η αποσταση δεν ειναι μεγαλη αλλα υπαρχει τοιχος αναμεσα...

το audio/video transmitter ειναι μια συσκευη ετσι?που πουλανε τετοια?απο τιμη?

αυτα τα πουλανε παντου(50 ευρωπουλα)!αν θα πιανει εξαρτατε απο τι ειναι χτησμενος ο τοιχοσ και απο το φαρδοσ του!

Link to comment
Share on other sites

lol παντου?θα παω μετα στο περιπτερο να δω αν περισσεψε τπτ:p

υ.γ μα ολοι οι τοιχοι στα σπιτια ειναι απο τουβλα, σοβα και λιγο μπετο....

το θεμα ειναι αν χρειαζεται οπτικη επαφη η μια συσκευη με την αλλη.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [30-06-2006 11:23]

ελπιζω να ειμαι στο σωστο section....

εχω δορυφορικη σε ενα μια τηλεοραση και θελω να τη μιρασω σε αλλη μια οι 2 τηλ χωρις να αγορασω και αλλο αποκωδικοποιητη και smart card....

υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

Στείλε P.M. στον BassJunkies........κάτι έχει κάνει........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις με διάφορους τρόπους, από καλώδιο μέχρι ασύρματο, με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Μέσα στο σπίτι σου κι από τη στιγμή που είναι πληρωμένη η συνδρομή σου, κάνεις ότι θέλεις το σήμα που λαμβάνεις. Επίσης το συμβόλαιο της Nova ίσως το περιγράφει διαφορετικά, αλλά να ξέρεις ότι μεγάλο μέρος του είναι παράνομο και καταχρηστικό...

Με αυτές τις λύσεις όμως, θα βλέπουν όλοι το ίδιο κανάλι. Αν θέλεις να βλέπεις διαφορετικό κανάλι, θα χρειαστεί να πάρεις έξτρα αποκωδικοποιητές και card-splitters ώστε να βλέπει ο καθένας ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μέσα στο σπίτι σου κι από τη στιγμή που είναι πληρωμένη η συνδρομή σου, κάνεις ότι θέλεις το σήμα που λαμβάνεις. Επίσης το συμβόλαιο της Nova ίσως το περιγράφει διαφορετικά, αλλά να ξέρεις ότι μεγάλο μέρος του είναι παράνομο και καταχρηστικό...

Αυτό το λες εσύ, αλλά δεν συνάδει νομίζω με το συμβόλαιο της Nova.

Γιατί ο καθένας που βάζει ένα πιάτο ταράτσα μπορεί να λάβει το σήμα της Nova, απλά δεν μπορεί να το αποκωδικοποιήσει.

Δε νομίζω ότι πληρώνεις το σήμα, αλλά την αποκωδικοποίησή του (κάτι σαν άδεια χρήσης, είναι σαν να μου λες ότι έχεις 2 pc και έχεις αυθεντικά Windows στο 1 μόνο).

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά μιλώντας, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις μια συσκευούλα η οποία θα σου κάνει το λεγόμενο "card sharing". Υπάρχουν διάφορα μοντέλα και διάφοροι τρόποι να το κάνεις. Η καλύτερη λύση για σένα πιστεύω ότι είναι να πάρεις κάτι τέτοιο:

http://www.ptm-sat.gr/product_info.php?cPath=1_41&products_id=32

Επιμένω ότι δεν είμαι νομικός και δεν έχω nova, οπότε δεν έχω διαβάσει το συμβόλαιο, αλλά απ'ότι ξέρω είναι αρκετά αυστηρό.

Link to comment
Share on other sites

Η nova δεν θα σε κάνει τίποτα αν μοιράζεις το σήμα μέσα στο σπίτι σου...Ο νέος της δέκτης που βγαίνει απο σεπτέμβριο μάλλιστα θα υποστηρίζει τη θέαση 2 διαφορετικών καναλιών με μία συνδρομή απο 2 τηλεοράσεις. Οι συσκευές card sharing δεν νομίζω να παίζουν με nova γιατί αλλάζουν πολύ γρήγορα τα κλειδιά και δεν προλαβαίνουν οι εν λόγω συσκευές να τα στείλουν στους δέκτες ή κατι τέτοιο με αποτέλεσμα να κολλάει η εικόνα κτλ.

Πάντως με τον νέο δέκτη της η νοβα Πιστεύω να έχει καταλάβει τι προκειται να γίνει μεταξύ των γειτονικών διαμερισμάτων σε μία πολύκατοικία:)

edit Ο νέος δέκτης της nova πιστεύω ότι ένας λόγος που βγαίνει με αυτήν την μορφή είναι για να σταματήσει τις συσκευές cardsharing. Πάντως οικιακά να μοιράσεις την κάρτα χωρίς πρόβλημα έχω ακούσει πως γίνεται με 2 dreambox και στα δορυφορικά νέα αυτού του μήνα είχαν και 2 δέκτες που έκαναν την ίδια δουλειά αλλα δυστηχώς δεν θυμάμαι το όνομά τους:( (θα ψάξω να το βρω και θα το ποστάρω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Οι συσκευές card sharing δεν νομίζω να παίζουν με nova γιατί αλλάζουν πολύ γρήγορα τα κλειδιά και δεν προλαβαίνουν οι εν λόγω συσκευές να τα στείλουν στους δέκτες ή κατι τέτοιο με αποτέλεσμα να κολλάει η εικόνα κτλ.

Μπα, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι card-sharing συσκευές έχουν πρόβλημα αν είναι φθηνιάρικες ;) Με 40-50 κάνεις άριστα τη δουλειά σου, και με λίγο παραπάνω την κάνεις και ασύρματα.

Όσο για το νομικό πλαίσιο, sotiris, το συμβόλαιο της Nova ναί, είναι πολύ αυστηρό, αλλά όπως είπα παραπάνω, είναι παράνομο και καταχρηστικό. Απλά, όπως όλοι άλλωστε (τράπεζες, κλπ), πατάνε πάνω στο ότι τα δικαστικά έξοδα για να τους κυνηγήσεις είναι πολλαπλάσια της 2ης πχ συνδρομής, κι έτσι εκβιάζουν καταστάσεις.

Γι'αυτό και κάνεις ότι θέλεις το σήμα σου, το αποκωδικοποιείς όσες φορές θέλεις, σε όσα δωμάτια θέλεις (του ΔΙΚΟΥ σου σπιτιού και όχι σε όλη τη γειτονιά...) και δε σε πειράζει κανείς. ΑΝ τώρα έρθει κανείς να σε πειράξει, κι αντιμετωπίσεις πρόστιμο, τότε τα χρήματα που θα δώσεις στο δικαστήριο, είναι πολύ λιγότερα από το πρόστιμο που θα γλιτώσεις, κι έτσι συμφαίρει να τα δώσεις. Φυσικά όπως με τα Windows, τις τράπεζες κ.α., αυτό δε γίνεται ποτέ γιατί αν υπάρξει δεδικασμένο ότι το συμβόλαιό τους είναι παράνομο και καταχρηστικό, μετά ακυρώνονται όλα και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Αν σας έχει τύχει να φτάσετε σε δικαστήριο με τράπεζα, θα δείτε ότι ΠΑΝΤΑ πάνε σε συμβιβασμό, προκειμένου να γλιτώσουν φιάσκο ;)

Link to comment
Share on other sites

unknown μπορείς να στείλεις το σήμα του NOVA μέσα στον ενισχυτή UHF-VHF και από εκεί να βρείς το NOVA σαν ένα κοινό κανάλι (με συντονισμό). Βεβαια με αυτόν τον τρόπο, όσες τηλεοράσεις είναι πάνω σε αυτόν τον ενισχυτή (πχ είσαι σε πολυκατοικία) θα μπορούν και αυτοί να βλέπουν το NOVA. Ετσι θα έχεις NOVA όπου και να βάλεις την τηλεόρασή σου. Ομως χρειάζεται ο αποκωδικοποιητής να είναι εκεί που είναι και ο ενισχυτής (Πχ στο δωματιάκι στην ταράτσα σου) και θα πρέπει να πάρεις RF transmiters ώστε να ελέγχεις τον αποκωδικοποιητή με το τηλεκοντόλ του όπου και να είσαι! Οι RF transmiters (καλύτερα να το πω transmiter-receiver) έχουν γύρω στα 50 Euro αν δεν κάνω λάθως το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Manolof_Ps [Σήμερα, στις 18:30]

unknown μπορείς να στείλεις το σήμα του NOVA μέσα στον ενισχυτή UHF-VHF και από εκεί να βρείς το NOVA σαν ένα κοινό κανάλι (με συντονισμό). Βεβαια με αυτόν τον τρόπο, όσες τηλεοράσεις είναι πάνω σε αυτόν τον ενισχυτή (πχ είσαι σε πολυκατοικία) θα μπορούν και αυτοί να βλέπουν το NOVA. Ετσι θα έχεις NOVA όπου και να βάλεις την τηλεόρασή σου. Ομως χρειάζεται ο αποκωδικοποιητής να είναι εκεί που είναι και ο ενισχυτής (Πχ στο δωματιάκι στην ταράτσα σου) και θα πρέπει να πάρεις RF transmiters ώστε να ελέγχεις τον αποκωδικοποιητή με το τηλεκοντόλ του όπου και να είσαι! Οι RF transmiters (καλύτερα να το πω transmiter-receiver) έχουν γύρω στα 50 Euro αν δεν κάνω λάθως το ζευγάρι.

Διευκρίνησε όμως ότι με αυτόν τον τρόπο ναι μεν θα βλέπει όλη η πολυκατοικία NOVA, ΑΛΛΑ το κανάλλι που θα έχεις επιλέξει εσύ με το RF control απ'το δωμάτιο σου.......κι αν εσύ αρχίσεις να κάνεις zapping, θα τους τσακίσεις τα νεύρα....... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Hi guys...:D

Μώλις γύρισα από διακοπές και είδα αυτό το thread.

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Είπες ότι έχεις Nova και ένα αποκωδικοποιητή. Ο καλύτερος τρόπος είναι να πάρεις άλλο ένα αποκωδικοποιητή, φτηνό και με ενσωματομένο το irdeto που σημαίνει ότι δέχεται τις κάρτες του NOVA μιας και το NOVA χρησιμοποιεί για κωδικοποίηση το σύστημα irdeto 2. Επίσης θα χρειαστείς ένα σύστημα card sharing ώστε να μοιράσεις τα κλειδιά της μιας κάρτας και στον άλλο δέκτη. Προτείνω ανεπιφύλακτα το SmartWi.net www.smartwi.net μιας και σε μένα δουλεύει άψογα. Με αυτόν τον τρόπο θα μπωρεί ο κάθε δέκτης να βλέπει διαφορετικό κανάλι από το ίδιο συνδρομητικό πακέτο. Όλη αυτή η υπόθεση θα σου πάει μαζί με ένα διπλό LNB και το καλώδιο που θα χρειάστείς για να κατεβάσεις το σήμα από την δεύτερη έξοδο του LNB στον δεύτερο δέκτη, περίπου στα 300ευρά. Τώρα αν ψάχνεις για κάτι ποιο οικονομικό και δεν σε πειράζει να βλέπουν το ίδιο κανάλι οι τηλεοράσεις του σπιτιού σου ή το ανεπιθύμιτο zapping όπως είπε ο hipro5 μπωρείς να πάρεις ένα video sender και καθάρισες. Πάντως η καλύτερη λύση είναι η πρώτη και αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ (εγώ μάλιστα μοιράζω τα κλειδιά σε 3 διαφορετικούς δέκτες με μία συνδρομιτική κάρτα).

Τέλος για λόγους νομιμότητας αν τα κλειδιά μοιράζονται εντός μίας οικίας δεν υπάρχει κανένα απολύτος πρόβλημα από πλευράς NOVA.

Για περισσότερες πληροφορίες και τυχόν προβλήματα pm me;) !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπερα, μιας και δεν βλεπω καποιον αλλο να εχει επαναφερει αυτο το θεμα απο το 2006! Γνωριζει κανεις αν λειτουργει ακομα το card sharing ή ποιος αλλος τροπος υπαρχει για να κανω sharing σστο σπιτι της δορυφορικης ? Συγκεκριμενα εχω ote tv ! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.