Jump to content



Ποια οθόνη να αγοράσω??


Kenpachi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά όπως φαίνεται και από τον τίτλο είμαι σε φάση αναζήτησης νέας οθόνης μιας και η tft που έχω τώρα θα πάει στο άλλο pc λόγω έλλειψης χώρου για crt.Είμαι μεταξύ τριών:

Eizo s1910

Eizo M1900

Philips 200W6CS

’μα όλες ήταν στα ίδια λεφτά εννοείτε ότι θα έπερνα την s1910 αλλά από ότι έχω ακούσει η philips είναι πολύ καλή οθόνη.Οι μόνες επιφυλάξεις που έχω είναι στο ότι πολλές από τις philips που πήραν κάποιοι δώθηκαν για αλλαγή και στο ότι δεν ξέρω αν θα με βολεύει σαν αίσθηση η 20άρα widescreen καλύτερα από μια 19άρα.

Η Μ1900 φαίνεται επίσης σαν καλή λύση αλλά ίσως είναι καλύτερα να δώσω τα 100 ευρώ παραπάνω και να τσιμπίσω την s1910 που είναι κορυφή στην κατηγορία της.

Να σημειωθεί ότι δεν παίζω πολλά παιχνίδια στο pc και πιο πολυ τον έχω για surfarisma και ταινίες.

Τέλος ποιο κατάστημα πιστεύετε ότι έχει τις καλύτερες τιμές για οθόνες αλλά και το καλύτερο rma ώστε αν κάτι δεν μου αρέσει να την αλλάξω!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

To διο περιπου ερωτημα ειχα και γω πριν απο κανενα μηνα,

αν και μου αρεσουν πολυ η Eizo και εχω Eizo 17,πηρα την Philips 200W6CS για πολλους λογους...

-δεν ειναι τετραγωνη,wide ειναι αλλη αισθηση.Και απο θεμα τεχνολογιας οι νεες οθονες και τηλεορασεις που βγαινουν ειναι wide οι πιο πολλες!

-Αναλυση 1680*1050...σιγουρα θυμασαι αν ειχες crt τις αναλυσεις αυτες....τωρα ενας λογος για να μην παρεις 19 αλλα 20 ειναι αυτος αν σκεφτεις πως το ιδανικο 1280*1024 ειναι σε 17 οχι 19 (μεγαλυτεροι κοκκοι)

-στις ταινιες ειναι απιστευτη...16:10

-η αισθηση ειναι θεμα συνηθειας..μαλλον αμεσως την συνηθησα προσωπικα.

-τιμη που σκιζει 450

κοινως παρε την philips,δεν θα χασεις...

Για μαγαζι στειλε πμ... το rma ειναι μεσω Philips οποτε εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kenpachi [Χθες, στις 16:11]

Καλησπέρα παιδιά όπως φαίνεται και από τον τίτλο είμαι σε φάση αναζήτησης νέας οθόνης μιας και η tft που έχω τώρα θα πάει στο άλλο pc λόγω έλλειψης χώρου για crt.Είμαι μεταξύ τριών:

Eizo s1910

Eizo M1900

Philips 200W6CS

’μα όλες ήταν στα ίδια λεφτά εννοείτε ότι θα έπερνα την s1910 αλλά από ότι έχω ακούσει η philips είναι πολύ καλή οθόνη.Οι μόνες επιφυλάξεις που έχω είναι στο ότι πολλές από τις philips που πήραν κάποιοι δώθηκαν για αλλαγή και στο ότι δεν ξέρω αν θα με βολεύει σαν αίσθηση η 20άρα widescreen καλύτερα από μια 19άρα.

Η Μ1900 φαίνεται επίσης σαν καλή λύση αλλά ίσως είναι καλύτερα να δώσω τα 100 ευρώ παραπάνω και να τσιμπίσω την s1910 που είναι κορυφή στην κατηγορία της.

Να σημειωθεί ότι δεν παίζω πολλά παιχνίδια στο pc και πιο πολυ τον έχω για surfarisma και ταινίες.

Τέλος ποιο κατάστημα πιστεύετε ότι έχει τις καλύτερες τιμές για οθόνες αλλά και το καλύτερο rma ώστε αν κάτι δεν μου αρέσει να την αλλάξω!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :clap:

Πάρε τη Philips οπως είσαι

Link to comment
Share on other sites

Philips 200W6CS/00 και από εμένα..

Μη κοιτάς τα προβλήματα που είχα εγώ....

Απλά νομίζω ήμουν κάπως υπερβολικός και έκανα RMA χωρίς λόγο... :(

Εχει απίστευτες γωνίες θέασης και καταπληκτικό Image Quality....

Eαν βέβαια διαθέτεις παραπάνω χρήματα και δε σε ενοχλεί το glossy (γιαλυστερό) Panel, τότε η 20" WIDE NEC με AS-IPS Panel είναι κορυφή.... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.Από ότι κατάλαβα όσον αφορά στο λόγο τιμής-απόδοσης η philips υπερτερεί.Παρ'όλα αυτά είμαι ακόμα λίγο διστακτικός επειδή

η εταιρεία δεν δίνει εγγύηση 0 καμμένα pixel και με χαλάνε και λίγο τα ενσωματομένα ηχεία.

Επίσης το όνομα ΕΙΖΟ όπως και να το κάνουμε είναι πιο ελκυστικό ειδικά όταν μπορώ να την αγοράσω από το plaisio και να έχω το εξαιρετικό rma του plaisiou.

Από την άλλη άλλο 600 και άλλο 450.Για να βοηθηθώ λίγο ακόμα θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

Η s1910 και η philips φοράνε διαφορετικό panel και όποιος τις έχει δει και τις δυο από κοντά ποια του έκανε μεγαλύτερη εντύπωση στην ποιότητα εικόνας και χρωμάτων?

Οι πιθανότητες να βρω καμμένο pixel στη philips είναι μεγάλες η δεν συνηθίζεται κάτι τέτοιο στη συγκεκριμένη οθόνη?

Την philips την έχω βρει στα 42x στο megamarket.gr.Τι λέτε είναι αξιόπιστο σαν κατάστημα??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.