Jump to content



Ποια οθόνη να αγοράσω??


Kenpachi

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Μα γι'αυτό είπα αλλά ;)

Από την άλλη όμως, κατά το "άλλο 430, άλλο 1000", λέω κι εγώ, "άλλο η εικόνα της Eizo, άλλο οι υπόλοιπες" ;)

Έχει συζητηθεί πολλές φορές. Τα κριτίρια του καθενός είναι διαφορετικά. ’λλος πληρώνει το ΤΝΝ550 της Zalman για να έχει αθόρυβο pc, γύρω στα 600, κι άλλος πληρώνει πάλι 600, για να βάλει τριτοβάθμιο και να κατεβάσει το Π, 3''...

Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανένα, απλά δίνουμε πληροφορίες για να αποφασίσει μόνος του. Αν είναι τόσο περίεργος με την εικόνα όπως εγώ, θα πληρώσει τα 1000 της Eizo. Αν όχι, θα την βγάλει λάδι με 450 και θα είναι κύριος.

Γι'αυτό είπα εξ'αρχής, έγραψα να τις δει δίπλα δίπλα και να κρίνει μόνος του αν αυτή η μεγάλη ή μικρή διαφορά που έχουν, αξίζει τη διαφορά τιμής :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω για την philips πάω. 1000 euro είναι πολλά. Για την δουλειά που την θέλω είναι οτι πρέπει (graphics, web design, programming, movies και κανα game που και που) ετσι δεν είναι? Τα speaker που έχει θα τα κάνω να παιζουν σαν center speakers και όλα cool!!! Τώρα έχω μια sony trinitron G220 και δεν έχω δουλέψει ποτέ σε tft. Πως θα μου φανεί άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εφτασε η οθόνη σπιτι μου και έχω παθει την πλάκα μου. Δεν το περιμενα να είναι τόσο καλή. Αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

(+)

0 dead pixels/sub pixels

μηδαμινό back light bleed

πολύ καλη ποιότητα κατασκεύης

ghosting καθόλου (το test έγινε στο F.E.A.R)

άψογα χρώματα (σύγκριση με την CRT Sony Trinitron G220)

(-)

(στην αναλογική της σύνδεση παρατήρησα καποια σπασίματα στην εικόνα στα παιχνίδια και στο overlay (κανένα πρόβλημα στο DVI)

τα κουμπάκια της στο panel δεν ανταποκρύνονται γρήγορα

Η αγορά έγινε απο e-shop. Της δίνω 93% overal και value for money.

P.S. Φωτογραφίες θα ανεβάσω όταν η κοπελα μου φέρει επιτέλους την camera μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LemonJelly [Σήμερα, στις 12:46]

Λοιπόν παιδιά εφτασε η οθόνη σπιτι μου και έχω παθει την πλάκα μου. Δεν το περιμενα να είναι τόσο καλή. Αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

(+)

0 dead pixels/sub pixels

μηδαμινό back light bleed

πολύ καλη ποιότητα κατασκεύης

ghosting καθόλου (το test έγινε στο F.E.A.R)

άψογα χρώματα (σύγκριση με την CRT Sony Trinitron G220)

(-)

(στην αναλογική της σύνδεση παρατήρησα καποια σπασίματα στην εικόνα στα παιχνίδια και στο overlay (κανένα πρόβλημα στο DVI)

τα κουμπάκια της στο panel δεν ανταποκρύνονται γρήγορα

Η αγορά έγινε απο e-shop. Της δίνω 93% overal και value for money.

P.S. Φωτογραφίες θα ανεβάσω όταν η κοπελα μου φέρει επιτέλους την camera μου

Καλορίζικη!

Link to comment
Share on other sites

:OT: γιατι καμιά lcd δεν έχει ανάλυση 1600*1200?

έχω μία σχετικά παλιά hyundai 17' και όταν σκέφτηκα να την αλλάξω δεν βρήκα ούτε μια μη-wide oθόνη με ανάλυση πάνω απο 1280*1024:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Σήμερα, στις 13:30]

:OT: γιατι καμιά lcd δεν έχει ανάλυση 1600*1200?

έχω μία σχετικά παλιά hyundai 17' και όταν σκέφτηκα να την αλλάξω δεν βρήκα ούτε μια μη-wide oθόνη με ανάλυση πάνω απο 1280*1024:OT:

Σχεδόν όλες οι LCD 20' έχουν ανάλυση 1600χ1200. π.χ. LG L2000C

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 13:52]

Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου ή ότι έχει αλλά ελάχιστο;

Σε τελείως μαύρο wallpaper δεν μπορω να διακρίνω σε καμία γωνια της οθόνης back light bleed. Και μια διόρθωση: η αναλογική μου έκανε σκερτσα γιατι την έχω σε KVM. Την δοκίμασα χωρις και ειναι 100% οκ. Btw το μοντελο μου είναι φεβρουαρίου 2006 made in hungary...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη οθόνη Philips 200W6CS.

Το πρόβλημα είναι οτι στα διάφορα site τη βρίσκω με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Συγκεκριμένα στο e-shop contrast 600:1 και response time 16ms, ενώ στο mg manager contrast 800:1 και response time 8ms. Διάβασα οτι πριν κάποιο διάστημα η Philips έκανε μια μικρή αναβάθμιση στο μοντέλο.

Το ερώτημα είναι πως καταλαβαίνεις για ποια απο τις δυο εκδόσεις πρόκειται; Καθώς και αν γνωρίζετε αν στο e-shop έχουν την πιο καινούρια και απλώς έχουν ξεχάσει να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την παρήγγειλα από το e-shop και την παρέλαβα σήμερα.Η πρώτη εντύπωση ήταν πολυ θετική.Κανένα καμμένο pixel,πολύ ωραία χρώματα,κομψή και πολύ καλή κατασκευή.Τα χρώματα με ένα σύντομο test που έκανα φαίνεται να είναι το ίδιο έντονα σε όλες τις γωνίες.

Το e-shop μπορεί να μην φημίζεται για το rma του αλλά προσωπικά ότι έχω αγοράσει μέχρι στιγμής ήταν άψογο.

Ομολογώ ότι δεν την περίμενα τόσο μεγάλη.Φαντάζομαι ότι οι ταινίες πλεον θα έχουν άλλη αίσθηση.:)

Στην προσπάθεια μου να την συνδέσω μου δημιουργήθηκε η εξής απορεία:Για να την συνδέσω μέσω dvi συνδέω μόνο το άσπρο καλώδιο στην κάρτα γραφικών η θέλει και το μπλε?

Αυτά και ευχαριστώ που με βοηθήσατε να κάνω μια καλή αγορά

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kenpachi

Στην προσπάθεια μου να την συνδέσω μου δημιουργήθηκε η εξής απορεία:Για να την συνδέσω μέσω dvi συνδέω μόνο το άσπρο καλώδιο στην κάρτα γραφικών η θέλει και το μπλε?

μονο το ασπρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από captaingr [13-07-2006 14:30]

Καλησπέρα. Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη οθόνη Philips 200W6CS.

Το πρόβλημα είναι οτι στα διάφορα site τη βρίσκω με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Συγκεκριμένα στο e-shop contrast 600:1 και response time 16ms, ενώ στο mg manager contrast 800:1 και response time 8ms. Διάβασα οτι πριν κάποιο διάστημα η Philips έκανε μια μικρή αναβάθμιση στο μοντέλο.

Το ερώτημα είναι πως καταλαβαίνεις για ποια απο τις δυο εκδόσεις πρόκειται; Καθώς και αν γνωρίζετε αν στο e-shop έχουν την πιο καινούρια και απλώς έχουν ξεχάσει να αλλάξουν τα χαρακτηριστικά;

Captain φρόντισε να βεβαιωθείς ότι είναι κατασκευής 2006 (φαίνεται από το serial number) --> δες και σε άλλο topic το ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

Captain φρόντισε να βεβαιωθείς ότι είναι κατασκευής 2006 (φαίνεται από το serial number) --> δες και σε άλλο topic το ποστ μου

μπορεις να πεις κατι παραπανω γι'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.