Jump to content



p5wd2-e prem προβλημα


intelakis

Recommended Posts

Λοιπόν έχω μια εβδομάδα που αγόρασα την μητρική : ASUS P5WD2-E PREMIUM και αντιμετοπίζψ προβλημα στην σύνδεση των καλωδίων IDE απο το dvd-r/rw αλλα και απο το dvd-rom.

δείτε την εικόνα :

cac550594zm.jpg

όταν συνδέω το καλώδιο εκεί που είναι το πράσινο ημι-κύκλιο δεν αναγνωρίζει τα drives .

όταν όμως τα συνδέω με το καλώδιο του σκληρού εκεί που δείχνει το κόκινο βελάκι τα αναγνωρίζει αλλα δέν λειτουργούν , πείτε μου τι να κάνω...

Ειδα πως αρκετά ατομα χρησιμοποιούν αυτή τη μητρική στο forum βοηθήστε με please.

ΤΗΝΧ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα 2 IDE πρεπει να πέφτει πανω σε κάποιον raid controller. Και ισως να χρειάζεται drivers για να τον δει, η καποια αλλαγή στο bios...Δες το manual για το τι κανει το καθε IDE.

Link to comment
Share on other sites

στο μπλε βάζεις τον δισκο σου και στο κοκκινο τα dvdrw-dvd

Για να δει τα dvdrw-dvd πρέπει να κάνεις εγκατάσταση τους drivers , οπότε επειδή για να γίνει αυτό θέλεις dvd , κάνε master το δίσκο slave το dvd ή dvdrw τα βάζεις στο μπλε , κάνεις εγκατάσταση τους drivers και μετά βγάζεις το dvd και το βάζεις με το dvdrw σαν master/slave στο κοκκινο.

Επίσης θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο από το bios o raid controller(κοκκινο)

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο motherbord εχω και ουτε εγω εβγαλα ακρη!

οτι εβαζα στο μπλε το αναγνωριζε κανονικα οτι εβαζα στο κοκκινο δεν το αναγνωριζε!

δεν χρισιμοπειω καθολου το κοκκινο και για αυτο δεν το εψαξα περισοτερο!

παντος το manual λεει οτι το κοκκινο ειναι eide και το μπλε ειναι ide!

εγω δεν γνωριζω την διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

intel είναι αυτός με το κόκκινο βελακι; (μάλλον ΝΑΙ)

έχω ένα πρόβλημα:

Συνδέω το καλώδιο με την μπλέ άκρη στη μπλέ υποδοχή, μετά βάζω το plextor px716a και

το dvd-rom pioneer (δεν ξερω το μοντέλο).

Το pioneer master (στο μαυρο φυς) και το plextor slave (στο γκρι φυς) .

Ξεκινούν τα windows τα αναγνωρίζουν και τα δυο κανονικά.

Βάζω ένα CD στο pioneer και δεν το διαβάζει , βάζω στο plextor το διαβάζει κανονικά αλλα με πολύ χαμηλη ταχύτητα...(μου σπάει τα νεύρα).

Στο παλιο μου pc που τα είχα και τα δύο , δούλευαν άψογα.

Τι ρυθμίσεις να κάνω στο bios , τι μου προτείνετε , πιο καλώδιο να χρησημοποιήσω.

Σημ. έχω βάλει στο μηχάνημα 3 σκληρους δίσκους S-ATA 2. (αν βοηθάει αυτό_)

____________________________

edit_

Τις ρυθμίσεις στο bios στο IDE Configuration πρέπει να τις αλλάξω;

:rip::help:

Link to comment
Share on other sites

Intelaki...

Σωστά ο Marvell είναι ο κόκκινος και ο Intel o blue

Έχεις το τελευταίο bios υποψιάζομαι...

Γενικά η σωστή λειτουργία του marvell και του Intel είναι μεγάλο ζήτημα.

Όσον αφορά στα drives σου δοκίμασε να κάνεις hard restart κάτα την διάρκεια που είναι κολλάει/αργεί και μετά μάλλον θα παίζει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοιγω θεμα ποσταρω εδω..Πριν 20 λεπτα αποσυνδεσα ολα τα καλωδια απο το pc για να τακτοποιησω λιγο.Οταν συνδεσα το ρευμα το πρασινο led τησ μητρικης αναβοσβηνει αντι να μενει μονιμα αναμενο..Εν τω μεταξυ κανει και εναν ελαφρο πολυ ηχο αλλα δεν ξερω τι ειναι.Κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?Φοβαμαι και να το αναψω μην γινει καμια βλακεια:S

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.