Jump to content



Aquamate CPU watercooling kit


yz250

Recommended Posts

Παιδες καλημερα εχω αγορασει εδω και 2 βδομαδες το wc:Aquamate CPU watercooling kit

και θελω να ρωτησω απο τη μανα του εχει καποια κενα αερα μεσα στη σωληνα του νερου αμα αδειασω το νερο και βαλω powerflu για αυτοκινητα και το γεμισο καλα(χωρις κενα αερα) θα εχω καλυτερες θερμοκρασιες?

Στα 3,36Ghz εχω 55-60 load και 45-48 ilde

Link to comment
Share on other sites

όχι... να του κάνεις σωστή εξαέρωση αλλά μη βάλεις σκέτο παραφλού. δεν χρειάζεσαι τις ιδιότητές του μιας και δεν δουλεύεις chiller (να έχεις θερμοκρασία νερού <0)

απιονισμένο για τα ηλεκτρικά σίδερα συν πολύ μικρό μέρος παραφλού και είσαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

το παραφλού δεν το άβαλα για καλύτερες θερμοκρασίες, δε νομίζω να δεις κάτι τέτοιο... το έβαλα σαν πρόσθετο για την άλγη (έχοντας χρησιμοποιήσει τα πάντα, ειδικό χάπι, οινόπνευμα, betadine, καθαριστικό για άλατα κλπ) και κάνει καλή δουλειά..ήδη είμαι κανά 6μηνο με νερό βρύσης συν παραφλού και είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από Voudas [09-07-2006 20:38]

το παραφλού δεν το άβαλα για καλύτερες θερμοκρασίες, δε νομίζω να δεις κάτι τέτοιο... το έβαλα σαν πρόσθετο για την άλγη (έχοντας χρησιμοποιήσει τα πάντα, ειδικό χάπι, οινόπνευμα, betadine, καθαριστικό για άλατα κλπ) και κάνει καλή δουλειά..ήδη είμαι κανά 6μηνο με νερό βρύσης συν παραφλού και είναι οκ...

Διαβάζω αρκετό καιρό για watercooling συστήματα και μ' έχει παραξενέψει που για κάποια θέματα υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό διαφορετικές απόψεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλό/κατάλληλο biocide. Voudas, νομίζω ότι είσαι ο πιο σωστός στο θέμα του τι είδους νερό και πρόσθετα να χρησιμοποιήσεις. Aν σε ενδιαφέρει έχω biocide, όση ποσότητα χρειαστείς δωρεάν από μένα. Επικοινώνησε αν θες με email in@mailbox.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 03:59]

Διαβάζω αρκετό καιρό για watercooling συστήματα και μ' έχει παραξενέψει που για κάποια θέματα υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό διαφορετικές απόψεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλό/κατάλληλο biocide. Voudas, νομίζω ότι είσαι ο πιο σωστός στο θέμα του τι είδους νερό και πρόσθετα να χρησιμοποιήσεις. Aν σε ενδιαφέρει έχω biocide, όση ποσότητα χρειαστείς δωρεάν από μένα. Επικοινώνησε αν θες με email in@mailbox.gr

Τι είναι αυτό το biocide;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG

Διαβάζω αρκετό καιρό για watercooling συστήματα και μ' έχει παραξενέψει που για κάποια θέματα υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό διαφορετικές απόψεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλό/κατάλληλο biocide. Voudas, νομίζω ότι είσαι ο πιο σωστός στο θέμα του τι είδους νερό και πρόσθετα να χρησιμοποιήσεις. Aν σε ενδιαφέρει έχω biocide, όση ποσότητα χρειαστείς δωρεάν από μένα. Επικοινώνησε αν θες με email in@mailbox.gr

thanks bro, αν χρειαστώ ποτέ θα στο πω, αλλά έτσι κι αλλιώς πες τη μάρκα αν είναι δοκιμασμένη λύση για όλα τα παιδιά που παιδεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 09:10]

thanks bro, αν χρειαστώ ποτέ θα στο πω, αλλά έτσι κι αλλιώς πες τη μάρκα αν είναι δοκιμασμένη λύση για όλα τα παιδιά που παιδεύονται.

Δεν υπάρχει νόημα για μάρκα, χρειάζεται να αγοραστεί τεράστια ποσότητα που δεν αξίζει (η μικρότερη ποσότητα που μπορούσα να αγοράσω μου κόστισε πάνω από 1000 ευρώ). Απλά εγώ το έχω για άλλη χρήση. Πάντως μπορώ να σου πω ότι ξέρω τι χρειάζεται για να είναι το νερό υδρόψυξης καλό:

1.. να μην είναι ιονικό για αποφυγή/μείωση της γαλβανικής διάβρωσης αν τυχόν θα υπήρχε,

ή πρόσθεση ενός μικρού κομματιού μαγνησίου*.

2.. πρόσθετα ένα κατάλληλο biocide (που επίσης να μην κάνει το νερό ιονικό, τα περισσότερα δεν είναι κατάλληλα].

Αν ενδιαφέρεται οποιοσδήποτε που βρίσκεται στην Αθήνα, θα ήθελα να το δοκιμάσει. Και μετά δίνει τις εντυπώσεις του εδώ. Γίνεται και να το στείλω με courier αλλά θα χρειαστεί να πληρωθούν τα έξοδα αποστολής.

Ακόμα και σε σύστημα που έχει προβλήματα, το μόνο που χρειάζεται είναι να ξεπλυθεί το σύστημα μια φορά με απιονισμένο νερό και να προστεθεί το υγρό που προτείνω. Δεν χρειάζεται κανένας άλλος καθαρισμός, ακόμα κι αν έχει μαζέψει "κατσαρίδες κι αράχνες...".

* σε προηγούμενη απάντησή μου ανέφερα το μαγνήσιο αλλά δεν είμουνα σίγουρος. Το link που έδωσε ο beez επιβεβαίωσε ότι είναι το μαγνήσιο (είναι το πρώτο πρώτο στη λίστα).

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το biocide;

Σκοτώνει τους μικροοργανισμούς και δεν αφήνει να δημιουργηθούν νέοι. Κάνει τη δουλειά που σε εξαιρετικά μικρότερο βαθμό βοηθούν τα: οινόπνευμα, betadine, παραφλού, γιατί και τα τρία έχουν αυτή τη δυνατότητα, με καλύτερο φυσικά το betadine. Αλλά ακόμα και το betadine είναι ακόμα και 100 φορές λιγότερο καλά από αυτό που προτείνω.

Σημείωση, για την προσφορά δωρεάν του υγρού υδρόψυξης, ισχύει μόνο για τον πρώτο που θα το ζητήσει και μπορώ να δώσω ότι ποσότητα χρειάζεται, ακόμα και για 20 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.