Jump to content



Team Xtreem LV DDR3 Review. (56k warning)


unseen

Recommended Posts

Σημερα εφτασε στα χερια μου αυτο το σετακι μνημων της Team group και μιας που υπηρχε διαθεσιμος χρονος ειπα να το βαλω πανω στην Evga E657 να δω τι κανουν. Τα χαρακτηριστικα τους υποσχονταν πολλα και η τιμη τους για την δεδομενη στιγμη ελκυστικη θα ελεγα.

Ας δουμε τα στοιχεια τους:

CAPACITY 4GB

STANDARD PC3-12800

MEMORY SPEED 1600MHz (DDR3-1600)

CAS LATENCY CL7

MEMORY TIMINGS 7-7-7-21 2T

VOLTAGE 1.65V

ERROR CHECKING Non-ECC

FEATURES 8-layer PCB

REGISTERED Unbuffered

CONFIGURATION Double-sided 2GB modules with 16 chips, 128x8 chip density

WARRANTY Lifetime warranty

Kαι να δουμε και μερικες φωτογραφιες:

Ερχονται λοιπον σε αυτη τη πρασινη συσκευασια

DSC01201.jpg

DSC01204.jpg

DSC01202.jpg

Το πολυ λιτο εγχειριδιο εγκαταστασης (λογικο αφου απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο)

DSC01205.jpg

Και μεσα οι μνημες τυλιγμενες με αντιστατικη μεμβρανη σε αφρωδες υλικο.

DSC01207.jpg

DSC01209.jpg

DSC01212.jpg

Και μια πανω στην Evga που απο οτι φαινεται χρωματικα τουλαχιστον ταιριαζουν!

DSC01214.jpg

Ας περασουμε στις δοκιμες, ο κατασκευαστης λεει οτι 1.65v ειναι η μεγιστη ταση που μπορουμε να τις τροφοδοτισουμε. Για αρχη λοιπον εγω ορισα το vdimm στο 1.54.

default.jpg

winrardefault.jpg

everestdefault.jpg

Επειδη ομως ειμαστε outofspecs ας περασουμε στο oc και ας αφησουμε τα default για τους αλλους This is Sparta

Οι μνημες με το μαξιμουμ ασφαλες 1.65v vdimm και με σφιχτα timmings 7-8-7-21 καταφεραν να ολοκληρωσουν τα μετρητικα προγραμματα στα 1000mhz.

1000.jpg

1000everest.jpg

Οχι και ασχημα! Κρατωντας τωρα το 1.65 αλλα χαλαρωνοντας τα timmings εφτασα τα 1100mhz benchable!

1100.jpg

Ηρθε η ωρα να ανεβασουμε το vdimm στο 1.69.

1133.jpg

Επειδη η αυξηση δεν ηταν θεαματικη εβαλα Sln timmings για να δω μεχρι που φτανουν.

1140.jpg

Πτωση λοιπον στις επιδοσεις λογω χαλαρων timmings. Kαι τωρα το τελικο χτυπημα This is Sparta δινοντας 1.74 καταφερα να φτασω σχετικα ευκολα τα 1200Mhz και στο everest τα ~22k reading 20k write

1206.jpg

Μετα τα παραπανω καταληγω στο συμπερασμα οτι αποτελουν μια τιμια λυση αν ειστε κατοχος πλατφορμας p55 και περνατε ωρες μπροστα στην οθονη του υπολογιστη σας σαν gamer ή σαν overclocker.

To συγκεκριμενο κιτακι αγοραστηκε απο το Ιρλανδικο memoryc.ie με χρηματοδοτηση απο την τσεπη μου :rolleyes: στα 109 ευρω με τα μεταφορικα και το ειχα σε λιγοτερο απο 24 ωρες στα χερια μου απο την στιγμη της παραγγελειας.

Link to comment
Share on other sites

Με την αυξηση των τιμων τον τελευταιο καιρο στις Ram το κιτακι εχει οντως πολυ καλη τιμη.

Υπαρχει περιπτωση το εμποδιο να ειναι ο IMC χρηστο? και οι μνημες να μπορουν να ανεβουν και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.