Jump to content



Καρεκλα


fotme

Recommended Posts

Ισως κατι το οποιο ξεχναμε ειναι η σταση που περνει το σωμα μας οταν ειμαστε μπροστα απτον υπολογιστη.

Θεωρω οτι το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι συνιθισμενο σε τετοιες στασεις για πολλες ωρες, εχοντας σαν αποτελεσμα διαφορες παθησεις καρπων, αυχενα, πλατης. κ το χειροτερο ειναι οτι αυτα εχουν τις δικες τους διαστασεις.

Προσωπικα ταλαιπορουμε πιο πολυ στον αυχενα μιας και οι θεσεις που καθομαι μπροστα απτον υπολογιστη δεν ειναι κ οι πιο διαδεδομενες. Στραβα, το ενα ποδι πανς στο αλλο, κοκ.

Ποια ειναι τα μετρα προφυλαξεις, σιγουρα τα mouse pads με gel ειναι οκ για καρπους, αλλα τι συμβαινει με τα καθισματα, ποια εκτιμαται οτι ειναι τα ιδανικα για πολυωρη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει διαφορες καρεκλες που ειναι σχεδιασμενες για διαφορες ωρες αλλα δεν εχω βρει καποια με τα χαρακτηριστικα που θελω.Βασικα ενα ειναι,θελω να εχει ρυθμιζομενα υποβραχιονια και να κανει μεχρι 250.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [06-08-2006 22:22]

praktiker εχει μια με ασημι μεταλικο σκελετο που παιρνει και κλισεις μπρος πισω και εχει διχτυωτο υφασμα μαυρο , παρα παρα πολυ καλη

και νομιζω την ειχα παρει 100 ευρα

Ειχε μπρατσα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

praktiker εχει μια με ασημι μεταλικο σκελετο που παιρνει και κλισεις μπρος πισω και εχει διχτυωτο υφασμα μαυρο , παρα παρα πολυ καλη

και νομιζω την ειχα παρει 100 ευρα

την έχει πάρει ένας φίλος, all the cash

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Μεταλικος σκελετος μονο στα ποδια λετε? Δερματινη με δικτυωτη πλατη και μπρατσα με ρυθμιση υψους, αν λετε αυτη ειναι πολυ καλη, την εχω 1-2 χρονια και εγω.

untitled1ei5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου εμπειρια απο μια στο macro δερματινη ειναι εκπληκτικη και τιμη γυρω στα 80-90Ε. Πολυ ανετη και πολυ καλο προσκεφαλο συν δυνατοτητα για μπρος πισω με κλειδωμα αν θες να μενει σταθερη..

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια dromeas με syncro μηχανισμο, σχεδιαστικα μοιαζει με την δικια σου george,

ειναι οκ αλλα οτι μηχανισμο και να εχει προσκεφαλο δεν εχει

απτην εμπειρια μου καταλαβα οτι το προσκεφαλο, δηλαδη διευθυντικη ειναι must

Εχω την συνηθειΑ να καθομαι στο μεσο της καρεκλας αρα η πλατη ειναι κυρτωμενη οποτε και ο λαιμος στραβος,

Οποτε κατι σε bucket που εχει πλευρικα αρα σε κραταει σε μια θεση ειναι καλη φαση, σιγουρα ομως δεν εχει την ελευθερια κινησης.

Κατα νου οταν ανοιγα το thread eixa κατι tetoio

η τετοιο

οπως και κατι πιο εξωτικο

Βεβαια ολες αυτες οι καρεκλες ειναι αρκετα ακριβες, οποτε το θεμα ειναι να παιζουν καρεκλες που εχουν τα χαρακτηριστικα τους, δηλαδη να ειναι λιγο bucket στη πλατη να εχει μορφη S, kai na paizei προσκεφαλο.

Τελικα το διχτυωτο αξιζει για να μην ιδρωνεις, αλλα ειναι ανετο οταν καθεσαι η πιεζει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα καφάσι που βάζουν μήλα. Εντελώς δωρεάν. Και το κυριώτερο γυμνάζεται το σώμα, σφίγγουν οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι, έτσι γλυτώνω λεφτά για γυμναστήριο.

Με αυτές τις καρέκλες που δείχνετε θα χαλαρώσουν οι μυς σας και σε ένα χρόνο θα έχετε βάλει 10 κιλά.:jump: :jump: :jump: :tongue: :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε όσους σκοπεύουν να αγοράσουν καρέκλα η οποία έχει μηχανισμό "χαλάρωσης" , δηλαδή πηγαίνει πίσω αρκετά

Φροντίστε το χταπόδι (δλδ το κομμάτι που έχει τα ροδάκια πάνω) να είναι ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ και ΟΧΙ πλαστικό . Οι πιέσεις που ασκούνται σε ημικλινή στάση της καρέκλας είναι πολύ μεγάλες με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να σπάσουν αν είναι πλαστικά

Έτσι έσπασαν και τα δικά μου , καθώς χρησιμοποιούσα αρκετά τον μηχανισμό (πάλι καλά που βρήκα ένα μεταλλικό χταπόδι από μια παλιά καρέκλα και είναι όλα οκ τώρα)

Η καρέκλα είναι αυτή , και είμαι σχετικά ευχαριστημένος - αν εξαιρέσεις την σπασμένη βάση...

628638.gif

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1157&Nav_Section_Id=1030&Catalog_Id=6&Product_Id=249607&Merchant_Id=1&sts_cid=3

(Και λέω σχετικά , γιατί το δέρμα στο οποίο κάθεται κανείς έχει ψιλοχαλαρώσει , με αποτέλεσμα να νιώθεις την μεταλική βάση πάνω στην οποία στηρίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.