Jump to content



noob in waater needs help


tromero!!!!!!

Recommended Posts

Γεια σας....Θα ηθελα μερικοι απο εσας που ξερετε περοσσοτερα απο εμενα στο θεμα του water cooling να με κατατοπισεται σχετικα με το τι χρειαζεται για να βαλεις σε ολα τα κομματισ του pc (σκληρος μητρικη,μνημη,τροφοδοτικο,καρτα γραφικων,επεξεργαστης)......:jump: τι ειδους αντλια θα χρειαστω για ολα αυτα?το τανκ ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι?η συνδεσμολογια πως πρεπει να γινει για να ειναι σωστη???και ποσο μπορει να κοστισει μια τετοια κατασκευη???:rip: Ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες φίλε μου.

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις λιγάκι το Watercooling φόρουμ και μετά να συζητήσουμε όποιες απορίες μπορεί να έχεις. Θα έχεις καταλήξει και σε εξαρτήματα οποτε και τιμές θα μπορούν να βγουν ευκολα.

Τρόποι υπάρχουν και έτοιμοι, υπάρχουν και κατασκευές που μπορείς να κάνεις μόνος σου με ξεχωριστά Parts.

Αρχικά θα σου έλεγα ότι δεν χρειάζεται να ψύξεις HDD και τροφοδοτικό με νερο. Ηταν αρκετά λίγες οι υλοποιήσεις για νερό σε αυτα τα μέρη και τις περισσότερες φορές είχαν μικρής διατομής σωλήνες και περίεργους συνδέσμους κάνοντας δύσκολο το παντρεμα με τα αξιόλογα έτοιμα και custom kits.

Διαβασε λιγάκι και τα ξαναλέμε...:T:

Link to comment
Share on other sites

παιδες...ευχαριστω πολυ για το καλοσορισμα.....το watercooling section το εχω διαβασει αλλα δεν μπορω να σκεφτω πως θα τα συνδεσω ολα μαζι....καπιοιος πιο πανω ειπε οτι δεν χρειαζεται το τροφοδοτικο και ο σκληρος w/c....σκεφτομαι να παρω η ξεχωριστρα κομματια η ενα που να τα εχει ολα μεσα και νε μπορει να ψυξει καταλληλα τα παντα....και μια ερωτηση ακομα....αν αντι για νερο βαλουμε λαδι (αλλαξουμε και την αντλια σε λαδιου δεν θα εχει καλυτερη αποδοση το συστημα???)

Link to comment
Share on other sites

αν η θερμοκρασία ήταν τόσο πολύ υψηλή που μπορούσε να κάνει το νερό να βράσει ναι αλλα με 30 και 50 βαθμούς .....

έχω την εντύπωση πως το λάδι χρησιμοποιείτε για ψυχή σε πολύ μεγάλες θερμοκρασίες όπου το νερό βράζει ίσως να έχει και καλύτερη απόδοση σε αυτές τις θερμοκρασίες

πάλι το λάδι έχει βρωμιά σκέψου μερικές σταγόνες πάνω στο mobo που με λίγη σκόνη μετά από μερικές μέρες γίνετε σα λάσπη!!

τέτοιο λάδι λογικά θα είναι δύσκολο να βρείς για την συγκεκριμένη χρήση και θα είναι και πιο ακριβό από το νεράκι + είναι και χημικό που κάνει κάποιον να το σκεφτεί πολύ για να το έχει διπλα στο κρεβάτι του όπου οι περισσότεροι έχουμε τα pc μας

εξάλλου και το απιονισμένο νερό σκέτο η και με λίγο παραφλού κάνει πολύ καλή δουλειά χωρίς ιδιαίτερο κόστος , κόπο για να το βρείς και βρωμιά

Link to comment
Share on other sites

’σχετο αλλά μία ενδιαφέρουσα υδρόψυξη τροφοδοτικού παρουσιάζεται εδώ....

θέλεις Μπλοκάκια για όλες τισ συσκευές...μερικά είναι δυσευρετα (πχ για μνήμες)

αν φτιάξεις ένα κύκλωμα θέλεις ένα μεγάλο ψυγείο και μια δυνατη αντλία.....Χοντρικά Χοντρικά στα λέω...

Ξεκίνα να στήσεις ένα κυκλωματάκι για τον επεξεργαστή σου και τρώγoντας ανοιγει και η όρεξη...οποτε πάς σε κάρτα γραφικών, chipset,κτλπ κτλπ.........

Link to comment
Share on other sites

καλη φαση το τροφοδοτικο οπως το ειδα......αλλα θελει τρεξιμο και εγω δεν μπορω λογω του οτι ειμαι παραπληγικος......καμοια αλλη προταση για ολα μαζι τα συστηματα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.