Jump to content



X2 4400+ η Opty 170?


ARVAS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από F i L

Ρε παιδια και εγω ειμαι σε αυτο το διλημμα.Ομως, εφοσον σκοπευω να δωσω ρευμα στον επεξεργαστη πανω απο 1.8.Ο 4400+ θα συνεχιζει να μου αντιστεκεται;

Μαλλον για opteron 165 θα παω...

Αξιζουν οι 170 και 175;Δεν μιλαω για τα λευτα..μιλαω ως προς την σχεση κοστους/αποδωσης και ικανοτητας υπερχρονισμου..

Ξεχασα να ρωτησω:ΟΙ 165,170,175 διαφερουν σε τιποτα αλλο εκτος απο την συχνοτητα τους;

165=245ε

170=400ε

175=500ε

Χ24400+=221

τα opteron διαφέρουν ως προς το multi

πάρε μια γεύση απο πρόσφατω 165

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=427277#post427277

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, ο πολλαπλασιαστής είναι που "κόβει" τον 165. Εγώ με Max FSB 325 στην A8N-SLI είχα πιάσει πάνω από τα 2.9 αλλά με έκοβε το λίγο ρεύμα της μητρικής. Αν έχεις καλή mobo τότε δεν έχεις πρόβλημα με τον 165, αλλιώς το επόμενο βήμα είναι ο 170 ο οποίος αξίζει μόνο και μόνο λόγο του multi του. Αλλά πολλά τα λεφτά βρε αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Μπα...εχω δει φωτογραφιες που να εχουν δωσει μεχρι και 1.9Volt!!

Δεν νομιζω να ηταν συγκεκριμενα ο 4400 αλλα ηταν athlon 64.

Δηλαδη για να καταλαβω εμενα ο 3000+ με 1.6v απο την a8n-sli πιανω max 2447(306X9) συμαινει οτι δεν εχω δωσει πολυ ταση για να τον παω πιο πανω ή οτι δεν παει πιο πανω απο μονος του γιατι ειναι μπανανα;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Ακριβώς, ο πολλαπλασιαστής είναι που "κόβει" τον 165. Εγώ με Max FSB 325 στην A8N-SLI είχα πιάσει πάνω από τα 2.9 αλλά με έκοβε το λίγο ρεύμα της μητρικής. Αν έχεις καλή mobo τότε δεν έχεις πρόβλημα με τον 165, αλλιώς το επόμενο βήμα είναι ο 170 ο οποίος αξίζει μόνο και μόνο λόγο του multi του. Αλλά πολλά τα λεφτά βρε αδερφέ...

Της εχεις κανει το vmod του chipset;

Εμενα μεχρι 306 φτανει χωρις vmod...

Link to comment
Share on other sites

Τσου, απλά μου έσκασε μάλλον καλό κομμάτι. Κρίμα που δεν είχα τα ρεύματα που ήθελα στον opty. Πάντως έτσι κι αλλιώς εγώ είμαι πιο πολύ των 24/7 επιδόσεων και παραπάω βολτ να είχα ψιλοάχρηστα θα ταν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L

Μπα...εχω δει φωτογραφιες που να εχουν δωσει μεχρι και 1.9Volt!!

Δεν νομιζω να ηταν συγκεκριμενα ο 4400 αλλα ηταν athlon 64.

Δηλαδη για να καταλαβω εμενα ο 3000+ με 1.6v απο την a8n-sli πιανω max 2447(306X9) συμαινει οτι δεν εχω δωσει πολυ ταση για να τον παω πιο πανω ή οτι δεν παει πιο πανω απο μονος του γιατι ειναι μπανανα;;

1.9 βολτ για μια φοτογραφια η για ενα μπεντς. Για καθε μερα ποσο νωμιζεις θα αντεξει με 1.8 η 1.9?

Link to comment
Share on other sites

Για πες ρε γοριλλα λιγο τι παιζει με τους 4400+. Δεν προκειται για το φιλο μου αυτος θα τσιμπησει τελικα 165. Παει για ενα συστηματακι που θα γινει αναβαθμιση απο μονοπυρινο και δεν θα γινει και πολυ OC(2600 και ο κοσμος ολος..). Για δωσε μου τα φωτα σου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.