Jump to content



X2 4400+ η Opty 170?


ARVAS

Recommended Posts

Ενδιαφερεται ενας φιλος για εναν απο τους 2. Το πορτοφολι του παει περιπου μεχρι τα 250Ε. Να αναφερω ακομα οτι παει για OC οποτε τον ενδιφερει να παει σχετικα ψηλα.. Που μπορει να βρεθει ο 170 σε καλη τιμη και κατα ποσο ειναι καλη αγορα σε σχεση με τον 4400 που υπαρχει γυρω στα 208 απο infoshop;; Απο τη μια ξερω οτι σχεδον ολοι οι opty ειναι διαμαντακια αλλα ο 4400 πρεπει να ειναι πιο φτηνος συν μεγαλυτερος πολλ/στης..

Τελος να πω οτι δεν βιαζεται και πολυ.. Μεχρι τελος αυγουστου θελει να τον εχει.

Link to comment
Share on other sites

Tιποτα;;; Ξερω οτι ο 170 κοστιζει αρκετα ακριβοτερα αλλα μηπως με τις μειωσεις που ερχονται παιζει τιποτα και για τους opteron; Η εστω και για μικροτερο (165) αλλα κατα ποσω αξιζει για 2 μικροτερο πολλ/στη;

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στον 4400 σε επιδόσεις είναι ο 175 που όμως θα βρείς ιδιαίτερα δύσκολα και ακριβά.

Ο 4400 είναι εξαιρετικός, αλλά είναι 50-50 να σου κάτσει μπανάνα... Αν βρει κάποιον που έχει ήδη παίξει ψηλά, ας τον προτιμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο κοιτουσε και opteron για να του κατσει κανα καλο κοματι. οι 175 εχουν 500Ε αρα δυσκολο να παει εκει εκτος και γινει τιποτα οπως στους χ2 και παει στα 250.Και στον 165 που εχει καλη τιμη θα συναντησει προβλημα λογω μικρου πολλ/στη και θα εχει προβλημα με το 1/1 με τις μνημες (Gskill HZ).

Link to comment
Share on other sites

Για κανα 300αρι fsb περιπου βλεπει.. Αναλογα κιολας τι σκ@τα θα κατσει.Εχει βλεψεις για νερο που ηδη εχει... Για μνημες δεν ξερω ποσο μιας και ουτε αυτος ξερει γιατι δεν εχει δοκιμασει.Ειναι καινουριες.Γia πτωση στους opty δεν παιζει; Γιατι αν ειναι ισως να χτυπησω και εγω εναν..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ο 4400 είναι εξαιρετικός, αλλά είναι 50-50 να σου κάτσει μπανάνα...

Πως καταλαβαινουμε οτι ειναι μπανανα?Απο το 1:1?Απο το 1Τ η 2Τ?Απο το ΗΤΤ η απο το ρευμα που θελει?

1.55 @ 2750 θεωρειται μπανανα?Δεν μπορω να δωσω αλλο ρευμα για να δω το μαξ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 18:50]

Δε θα κερδίσει τίποτα με τον 11x τότε, ας πάει για 165. Τα gskill hz μπορεί να πάνε 280 θεωρητικά, οπότε 2800 (311 fsb /180) ή αν πέσει σε καλό κομμάτι 3080 (342 fsb /166).

Mε 10 η 11 πολλ/στη μπορει να παιξει στα 270-280 χωρις διαιρετη και να εινα κοντα στα 3G..Με τον 165 πρεπει να βαλει σιγουρα διαιρετη.. Σκεφτομαι κατι λαθος;;

Link to comment
Share on other sites

καποτε ειχα προβλημα και εγω με τους πολλαπλασιαστες...

ηθελα να εχω μεγαλο...:hmm:

τελικα μετα απο μηνες για καποιο λογο συμβιβαστηκα με μικροτερο..

και μου κακοφαινεται οταν γυριζω για δοκιμες πλεον στο 10..

Τωρα τελευταια ολοι οι διπυρηνοι πανε καλα..

αν ο φιλος εχει dfi και θα βαλει νερο ας παρει 165 ή 170 για να παρει τα μεγιστα...αλλιως και με εναν 4400+ παλι καλα θα παει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Mε 10 η 11 πολλ/στη μπορει να παιξει στα 270-280 χωρις διαιρετη και να εινα κοντα στα 3G..Με τον 165 πρεπει να βαλει σιγουρα διαιρετη.. Σκεφτομαι κατι λαθος;;

Λάθος οχι, διαιρέτη θα βάλει σίγουρα. Δε κερδίζεις κάτι από το 1:1 σε Α64.

Link to comment
Share on other sites

oi 4400 που κυκλοφορουν τωρα 0601 και μετα ειναι σχεδον ολοι μπανανιτσες...θελουν πολυ ρευμα και παιρνουν 100-200mhz...:(

Επισης δεν νομιζω να υπαρχουν για πολυ ακομα στην αγορα μιας και πολλα μαγαζια τους εχουν ηδη ξεστοκαρει και ασχολουνται μονο με ΑΜ2 πλεον....

Ο opteron κατα την αποψη μου θα πηγαινει πολυ παραπανω ...αλλα ειναι πολλα τα ...εκτος και τον βρει σε τιμη ευκαιριας...:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εγω ειμαι σε αυτο το διλημμα.Ομως, εφοσον σκοπευω να δωσω ρευμα στον επεξεργαστη πανω απο 1.8.Ο 4400+ θα συνεχιζει να μου αντιστεκεται;

Μαλλον για opteron 165 θα παω...

Αξιζουν οι 170 και 175;Δεν μιλαω για τα λευτα..μιλαω ως προς την σχεση κοστους/αποδωσης και ικανοτητας υπερχρονισμου..

Ξεχασα να ρωτησω:ΟΙ 165,170,175 διαφερουν σε τιποτα αλλο εκτος απο την συχνοτητα τους;

165=245ε

170=400ε

175=500ε

Χ24400+=221

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F i L [Σήμερα, στις 09:03]

.Ομως, εφοσον σκοπευω να δωσω ρευμα στον επεξεργαστη πανω απο 1.8.Ο 4400+ θα συνεχιζει να μου αντιστεκεται;

Μπαααα καθόλου αντίσταση.

Θα σου παραδώσει ψυχή και σώμα χωρίς δεύτερη κουβέντα...:D:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.