Jump to content



Ερωτησεις για watercooling..


F i L

Recommended Posts

Ειμαι εντελως ασχετος απο watercooling και θα ηθελα να ρωτησω κατι...

Απο την αναζητησα βρηκα παρα πολλους να λενε οτι το custom made αξιζει περισσοτερο απο ενα ολοκληρωμενο κιτ.Το ερωτημα μου ειναι:Οταν λετε custom made εννοειτε να παρω καπιοα κομματια ετοιμα απο διαφορα μαγαζια και να τα συνδεσω ολα μαζι ή να τα φτιαξω ολα μονος μου(σωληνες αντλιες κτλ);;

Επισης σε φωτογραφιες εχω δει σε watercooling συστηματα να εχουν και ανεμιστηρες(το πιο λογικο που μπορω να σκεφτω ειναι για να ψυχουν το νερο.Τελικα το watercooling ειναι αθορυβο ή δεν ειναι και οι ανεμιστηρες γιατι υπαρχουν;

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για τις εντελως noobie ερωτησεις...αλλα ειμαι εντελως ασχετος με υδροψυξη..

Link to comment
Share on other sites

οχι και χιλια.......με 1 καθαρισες :p

αντε καλη μελετη και ελπιζουμε να σε δουμε συντομα στο

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2737

να μας δειχνεις το κουτακι σου.

(κοιτα το λινκ οσο αντεξεις.υπαρχουν εξαιρετικες δουλειες μεσα απο υδροψυξεις)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο πολυ διαβασμα στον οδηγο που μου εδωσες αλλα και σε αλλους ξενους την υδροξυξη την βλεπω με καλυτερο ματι..

Ομως μαλλον ειναι μονοδρομος το πελτιερ..ε;

Ακομα και αν βαλω πελτιερ 275watt σε τι θερμοκρασια θα κατεβασει εναν επεξεργαστη που στο full load εχει θερμοκρασια 60C;

Link to comment
Share on other sites

baby steps........always remember the baby steps.:p

οπως ειπαν και τα παλικαρια πιο πανω ξεκινα με την υδροψυξη.το πελτιε εχει πολλα εξτρα που σιγουρα θα σε πελαγωσουν εαν δεν εχεις πρωτα εξοικιωθει με το απλο νερο.

στο υποφορουμ της υδροψυξης θα βρεις πολλα θρεντακια απο αλλα παιδια με τις δουλειες τους.διαβασε οσα μπορεις για να μπεις στο πνευμα.

καλη συνεχεια:)

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρω την υδροψυξη στα χερια μου φαινοταν κατι πολυ δυσκολο αλλα στην πραξη δεν ειναι και τοσο. Το μονο κακο ειναι οτι αν δεν χωρανε ολα στο κουτι σου πρεπει να φτιαξεις ενα εξοτερικο. Καλη συνεχεια και απο μενα:D

Link to comment
Share on other sites

Κατ'σρχην ευχαριστω για τα σχολια σας!

Το κουτι μου ειναι ενα μουφα midi αλλα σε καμια εβδομαδα θα παρω το παλιο stacker..:D

Επισης να αναφερω οτι η αναζητησει μου εχει λυσει τα χερια και ολο πιο κοντα ερχεται το ολο πραγμα..:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hello να κανω κ εγω μια ερωτισουλα... το 3πλο radiator εχει 3 fans ετσι... κ μπορω να βαλω οτι 12αρι fan θελω.. το θεμα ειναι οτι κ τα 3 θα εχουν 3 καλωδια... μπορω να κανω κατι 'η υπαρχει κατι που να το μετατρεπουν σε ενα? thnx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prophet

hello να κανω κ εγω μια ερωτισουλα... το 3πλο radiator εχει 3 fans ετσι... κ μπορω να βαλω οτι 12αρι fan θελω.. το θεμα ειναι οτι κ τα 3 θα εχουν 3 καλωδια... μπορω να κανω κατι 'η υπαρχει κατι που να το μετατρεπουν σε ενα? thnx

Ναι να βάλεις splitters που κυκλοφορούνε στον εμπόριο. Η με κολητιρι να τα κολισεις

Το τριπλό ψυγείο παίρνει έως 6 ανεμηστριρακια τρία από κάθε πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prophet

με κολιτηρη δν θα εχω κανενα προβλημα ετσι? θα αποδιδουν το ιδιο τα fans

Ναι αρκεί να μην κανείς κανένα λάθος όλα στα χρώματα και μετά στο Molex

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.