Jump to content



Aerocool gatewatch βοήθεια με καλώδια


themis_

Recommended Posts

Χθές πήρα το Aerocool gatewatch όμως το καλώδιο του ανμιστήρα της mobo είναι τετραπινο και της κ.γραφικών διπινο και το προιον αυτό εχει μονο τρπινα καλώδια.Πως θα τα συνδεσω , ξερει κανεις τπτ;

Link to comment
Share on other sites

συνήθως το μαύρο είναι η γείωση και το κόκκινο η τροφοδοσία.

είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις τη σύνδεση?

οι κάρτες γραφικών δίνουν από το board τους τροφοδοσία στα ανεμιστηράκια τους.

όταν λένε "to VGA Fan" τα panels συνήθως αναφέρονται σε after-market που έχουν τοκλασσικό 3πινο.

βάλε καμιά φώτο γιατί μάλλον για κανένα mod πας.

Link to comment
Share on other sites

To 4pin to 3pin ανταπτοράκι σε γλιτώνει λίγη δουλίτσα αλλά για το ανεμιστήρι της κάρτας γραφικών πρέπει να βγάλεις το βύσμα και να ενώσεις τα καλώδια με το τρίπινο του φρουρού

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μπορώ να κάνω την σύνδεση αλλα οπως σου ειπα το καλωδιο του ανεμιστηρα της μητρικής πλακετας μου είναι 4πινο και η συσκευασια μου έχει 3πινο μολεξ και ο ανεμιστηρας της κ.γραφικών μου έιναι 2πινη και συσκευασια μου εχει 3πινο μολεξ.Κατάλαβες?

Φωτο λιγο δυσκολο φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει ρεσυ, θα βάλεις απλώς στη θέση του αρσενικού 3πινου ένα αρσενικό 4πινο συνδέοντας τα κόκκινα και τα μαύρα μεταξύ τους. Απλώς να έχεις υπόψη σου οτι δεν θα έχεις ένδειξη στροφών (το κίτρινο του 3πινου τις δίνει). :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κόλληση για να φτιάξεις ένα καλώδιο. Μια πένσα χρειάζεσαι απλώς. Γυμνώνεις στην άκρη το καλώδιο, το βάζεις στη σχετική θέση στο pin και σφίγγεις δυο λαμάκια με την πένσα. Κόλληση θα χρειαζόταν μόνο αν τα βυσματάκια ήταν για πλακέτα (ίσως να σου έδωσαν 3πινο αρσενικό για πλακέτα). Αλλά και να χρειάζεται δεν είναι πρόβλημα. Ευκαιρία να αρχίσεις να παίζεις με το κολλητήρι. Λίγο σταθερό χέρι θέλει απλώς (μακάρι να το 'χα).

Παρένθεση: Λέγοντας ανεμιστήρα της μητρικής τι εννοείς ακριβώς; Τον ανεμιστήρα στην ψύχτρα του northbridge; Λίγο περίεργο ακούγεται να έχει 4πινο. Τον έχεις αλλάξει μήπως; Αν είναι μάπα ο ανεμιστήρας καλό θα ήταν να αλλάξεις τον ανεμιστήρα, είναι πολύ φθηνοί πλέον. Για την κάρτα γραφικών δυστυχώς μόνο πατέντα παίζει. Δες εδώ τι είχα κάνει εγώ σε ένα φίλο: http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=300843#post300843

Ψιλοπροχειροδουλειά αλλά αν δεν θες να κόβεις καλώδια (και να χάνεις εγγυήσεις) είναι η μόνη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.